Hlavní hygienička Gottvaldová nerezignuje, požadavek na vzdělání má za přežitek

Hlavní hygienička Eva Gottvaldová nevidí důvod k rezignaci kvůli rozhodnutí poslanců upravit podmínky vzdělání potřebného pro tuto funkci. Sněmovna dnes vložila do návrhu zákona ustanovení, podle nějž hlavní hygienik bude muset mít lékařské vzdělání se specializací v oboru hygieny. Gottvaldová takové vzdělání nemá a požadavek na něj pro hlavního hygienika má za přežitek. ČTK napsala, že nerezignuje a další postup je v kompetenci vedení státní služby. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) novinářům řekl, že Gottvaldová by zatím ve funkci měla zůstat.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Gottvaldová vystudovala na brněnské Masarykově univerzitě obor výživa člověka. Když Senát a prezident zákon potvrdí, svou funkci by měla opustit do roka. "K rezignaci toho času nevidím důvod, další postup v personálních otázkách je plně v kompetencích státní služby," uvedla. Požadavek lékařského vzdělání podle Gottvaldové může být hodnocen jako přežitek v době nedostatku lékařů a změny vzdělávacího systému.

"Tato aktivita by mohla být považována za anachronismus v dosavadním dlouhodobém vývoji, kdy postupem času veškeré správní činnosti orgánů ochrany veřejného zdraví byly umožněny konat i nelékařům, a to právě i z důvodu nedostatku lékařů v systému, a kdy byla zrušena hygienická fakulta a vytvořena celá řada studijních programů v oblasti veřejného zdraví pro nelékaře," doplnila Gottvaldová.

Vojtěch uvedl, že k návrhu předloženému šéfkou zdravotnického výboru Věrou Adámkovou (ANO) měl neutrální stanovisko, protože chtěl rozhodnutí nechat na poslancích. "Většinový názor napříč politickým spektrem byl, že má být ta změna učiněna," řekl. Aktuálně by podle něj Gottvaldová, i s ohledem na to, že se řeší okolnosti epidemie nového typu koronaviru v Číně, odcházet neměla. "Bude záležet na ní, jak se rozhodne," dodal.

Ministr připomněl, že novela počítá s ročním přechodným obdobím, po kterém bude teprve muset faktický stav odpovídat novým požadavkům na hlavního hygienika. "Pokud bude novela schválena v Senátu, bude tam roční období na adaptaci na tu zákonnou úpravu. Aby se našel člověk, který bude splňovat lékařské vzdělání," uvedl Vojtěch.

Hlavní hygieničkou a zároveň náměstkyní ministra zdravotnictví je Gottvaldová od července 2016. Z místa hlavní hygieničky je Gottvaldovou možné nyní odvolat jen tehdy, pokud by se v kárném řízením prokázalo její vážné pochybení.

Na přípravě návrhu se podílel předchůdce Gottvaldové ve funkci a nynější místopředseda odborné Společnosti hygieny a komunitní medicíny Vladimír Valenta. Podmínka, aby hlavní hygienik měl lékařské vzdělání, v zákoně podle předkladatelů změny byla až do roku 2003. Poté podle nich bez odborné diskuse z legislativy vypadla.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nařizování léčby závislým lidem? Odvolaný šéf psychiatrické nemocnice…

21.02.2020 13:30 Nařizování ochranné léčby lidem, kteří pod vlivem návykových látek spáchali trestný čin, by v…

Nemocnice odmítají pachatele trestných činů s nařízenou léčbou

20.02.2020 17:50 Některé psychiatrické nemocnice podle ministerstva spravedlnosti opakovaně odmítají pachatele…

Koronavirus může zpozdit výrobu léků, tvrdí lékarník. Jaký bude dopad na…

20.02.2020 17:09 Kvůli koronaviru hrozí zpoždění výroby některých léků, v nejhůře zasažené čínské provincii Chu-pej…

Zdravotní péče v Česku: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

19.02.2020 15:00 Češi si doplácejí na zdravotní péči téměř nejméně z obyvatel Evropské unie, v roce 2017 to bylo 2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama