Hlavní hygieničkou ČR bude Jarmila Rážová, vláda ji jmenuje v pondělí

Vláda v pondělí zřejmě jmenuje Jarmilu Rážovou k 1. červenci hlavní hygieničkou ČR. Výběrová komise doporučila Rážovou ze tří uchazečů. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhne vládě jmenovat Rážovou.

ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Vyplývá to z materiálu, který v pondělí projedná vláda. Funkcí hlavního hygienika, který je zároveň náměstkem ministra zdravotnictví, byla Rážová pověřena po odvolání Evy Gottvaldové. Předtím působila jako ředitelka Krajské hygienické stanice Středočeského kraje.

Vláda odvolala Gottvaldovou 12. března, kdy byl vyhlášen nouzový stav kvůli šíření nového typu koronaviru. Podle kabinetu hlavní hygienička svou práci nezvládla. Vedením sekce ministerstva byla pověřena Rážová. Výběrové řízení bylo vypsáno 1. května, vedle Rážové se přihlásila také ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Květoslava Kotrbová.

Osmapadesátiletá Rážová působila na ministerstvu zdravotnictví už v letech 2003 až 2007 jako vedoucí oddělení podpory veřejného zdraví. Mezi lety 2012 až 2016 pracovala jako zástupkyně hlavního hygienika Vladimíra Valenty. Působila také na pražské a středočeské krajské hygienické stanici nebo ve Státním zdravotním ústavu.

Hygienici jsou v době epidemie nového typu koronaviru zásadní složkou správy. Krajské hygieny mají na starosti místní opatření, rozhodli například na začátku epidemie o uzavření obcí na Litovelsku nebo v současné době o zpřísněných podmínkách na Karvinsku. Jejich pracovníci vedou s nakaženými rozhovory a v takzvaném epidemiologickém šetření pak dohledávají jejich kontakty a případné místo nákazy.

Pod hlavního hygienika na ministerstvo zdravotnictví také od 25. května přešel projekt takzvané chytré karantény, který má v první fázi na starosti řízení kapacit odběrových míst, laboratoří a vyhledání kontaktů nakažených. Ve druhé fázi se zapojí aplikace eRouška nebo data o sdílení polohy z aplikace Mapy.cz.

"Chytrá karanténa 1.0 funguje, na dvojce intenzivně pracujeme," řekla v pondělí Rážová. Některé kraje ale podle ní nástroje chytré karantény jako vzpomínkové mapy nebo call centrum nevyužívají, protože nemají prakticky žádné nové případy.

"Postupně realizujeme další naplánované kroky, například posílení kapacit krajských hygienických stanic a zároveň ministerstva, abychom převzali i ty nástroje chytré karantény vytvořené armádou, abychom je dál využívali v naší práci," doplnila.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kritika chytré karantény plyne z nepochopení systému, tvrdí ministerstvo…

08.07.2020 15:05 Aktualizováno Kritika takzvané chytré karantény ze strany starostů měst a obcí z Karvinska plyne podle…

Řada Čechů nosí roušky navzdory uvolnění. Pro některé lidi je nezbytná

08.07.2020 13:40 Zatímco ještě před nedávnem byl samotný pohyb venku bez zakrytého nosu a dýchacích cest téměř …

Covid-19 je potvrzený u třetího pracovníka elektrárny Dukovany

08.07.2020 10:38 V jaderné elektrárně v Dukovanech na Třebíčsku mají podle posledních informací nákazu covidem-19…

V Moravskoslezském kraji přibylo 77 nakažených, koronavirus pronikl do…

08.07.2020 09:57 V Moravskoslezském kraji přibylo 77 lidí s koronavirem. Od počátku pandemie se nakazilo 3452 lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy