Hospitalizaci bude potřebovat masa lidí, hrozí rizikový scénář, varuje šéf statistiků

Denní přírůstek nakažených by během října mohl stoupat a je reálné, že by péči v nemocnicích potřebovala masa lidí. Před kritickým scénářem na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví varoval šéf vládních statistiků Ladislav Dušek s tím, že covid není ani zdaleka zastaven.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejnovější čísla a nejnovější vývoj ukazují, že musíme počítat se scénářem kolem 1,2, možná i o něco s vyšším. Ještě zdaleka není průchod vlny populací definitivně zaražen a určitě reprodukční číslo není v tuto chvíli zaraženo pod jedna," uvedl podle Rozhlasu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v Poslanecké sněmovně.

Dodal, že na začátku září se reprodukční číslo blížilo hodnotě 1,6, pak se ho ale podařilo snížit na 1, což je stále riziková hodnota vzhledem k počtu nakažených. Nyní je kolem 1,2, podle Duška ale hrozí scénář kolem 1,4, který je velmi rizikový.

Nadále sice platí, že zhruba 80 procent případů je bezpříznakových či má mírný průběh nemoci, problém ale leží jinde. "V tom velkém objemu a v rychlosti průchodu populací vznikne masa lidí, která bude potřebovat hospitalizační péči," varuje Dušek.

"I při nízkém reprodukčním číslu musíme v říjnu počítat s desítkami tisíc nově diagnostikovaných, což nevyhnutelně znamená, že v nemocnicích bychom tento průchod epidemie populací brzdili až někdy do prosince," dodal.

Počet hospitalizovaných přitom výrazně stoupá. Od začátku října jich přibyla téměř polovina, co za celé září. Stovky lidí jsou navíc v těžkém stavu svádí boj o život. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid v Česku: Šíření epidemie začíná zpomalovat. Nová bilance

30.10.2020 07:13 Ve čtvrtek přibylo v Česku 13.051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Do večera přibylo téměř 7000 případů covidu, je to méně než před týdnem

29.10.2020 19:08 Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta. Laboratoře udělaly ve…

Nový ministr zdravotnictví Blatný se ujal funkce. Strach lidi paralyzuje,…

29.10.2020 15:23 Aktualizováno Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama