Hospitalizovaných s koronavirem přibývá, kapacity nemocnic v ČR se blíží svým limitům

Kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem, se blíží svým limitům. Možnosti navýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu. Novinářům to dnes řekl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Počty hospitalizovaných s koronavirem nyní rostou o 150 až 200 lidí denně. Pokud se naplní špatné predikce, bude v lednu v nemocnicích až 12.000 lidí s koronavirem. Nyní je hospitalizováno asi 7300 lidí.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

"Je zcela evidentní, že se kapacity lůžek blíží svému limitu. Možnosti navýšení jsou velmi omezené," řekl Černý. Hlavním důvodem, proč není možné navýšit kapacity, je nedostatek zdravotnického personálu. Některá krajská zdravotnická zařízení podle Černého uvedla, že už jsou na konci svých možnosti. Nejhorší situace je nyní v Moravskoslezském kraji.

Více než 200 pacientů s koronavirem mají mimo jiné ve fakultních nemocnicích v Ostravě, Brně či Plzni. Ministerstvo ale nyní neuvažuje o tom, že by otevřelo polní nemocnici v pražských Letňanech. Důvodem je opět nedostatek civilního zdravotnického personálu. Armáda by podle Černého mohla obsloužit asi 50 lůžek v této nemocnici, celková kapacita polní nemocnice je přitom 500 až 600 lůžek.

V nemocnicích je v současnosti asi 7300 lidí s nemocí covid-19, z nich asi 1100 vyžaduje intenzivní péči. Podporu dýchání potřebuje asi 570 lidí. Počty hospitalizovaných by podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška mohly podle predikcí vzrůstat ještě asi deset dní. Předpokládá se, že se vyrovnají číslům z podzimní vlny epidemie a podle Duška je potřeba se připravit i na variantu, že v nemocnicích bude až 12.000 pacientů.

Kapacita krematorií v Česku je dostatečná, problémem je podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové pouze Moravskoslezský kraj, kde bývá kritická situace i mimo covid při výskytu jiných nemocí. Rážová to dnes uvedla na pravidelné tiskové konferenci o vývoji epidemie koronaviru ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Uvedla také, že zemřelé s covidem lze pohřbívat i do země, nejen žehem.

V Moravskoslezském kraji má problém s kapacitou ostravské krematorium, region proto požádal o pomoc. Ústřední krizový štáb ve středu avizoval, že bude zorganizován převoz 50 těl z Ostravy do krematoria v jihomoravských Hustopečích. Celkem v České republice funguje 27 krematorií, podle Rážové jde v případě Moravskoslezského kraje o problém provozovatele, který je možné vyřešit spoluprací mezi krematorii.

Podle ankety ČTK ze středy zatím krematoriím ve většině krajů kapacity postačují, i když zesnulých je nyní proti běžnému stavu více. Nárůst počtu mrtvých někde řeší dvousměnným provozem, ve Zlíně uvažují o třetí směně. Výjimkou je právě Moravskoslezský kraj, kde pohřební služby evidují víc zesnulých, než jsou schopny spálit.

Krematorium Ostrava, jediné v Moravskoslezském kraji a největší v Česku, zpopelňovalo měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent víc. Kvůli skladování zvýšeného počtu zesnulých krematorium už v listopadu přistavělo dodatečné chladicí zařízení a nyní přidalo dva mrazicí kamiony.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování se podle Babiše od února otevírat nebude

24.01.2021 09:16 Registrační systém k očkování proti koronaviru se od února pro lidi pod 80 let či chronicky nemocné…

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 09:08 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Nakažených bylo opět méně, hospitalizovaných je v lednu poprvé méně než…

24.01.2021 08:51 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 4222 případů koronaviru, zhruba o 1000 méně než před týdnem.…

Nemocnice šetří vakcínu na druhou dávku, Blatný je proti

24.01.2021 08:18 Některé nemocnice si schovávají vakcíny do zásoby. Chtějí mít jistotu, že jich budou mít dostatek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama