Hrozí nedostatek vakcíny proti chřipce? Dodávky do Česka jsou přerušeny

Dodávky jedné z vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušené, obnovení se očekává 15. listopadu. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nemusí být očkování pro pacienty nedostupné, některé lékárny či lékaři mají zásoby. Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan byly už pro letošní sezónu ukončeny.

Ilustrační foto

"Do této chvíle bylo na trh uvolněno cca 550.000 dávek, tedy přes 80 procent loňského objemu. Další dodávka je plánována na polovinu listopadu a měla by zabezpečit, že se celkově na trh dostane o 15 až 20 procent více dávek než v loňském roce," sdělila mluvčí.

Podle systému hlášení výpadků léků SÚKL vakcína není dostupná od 21. října z "kapacitních/distribučních důvodů". Očkovací látku vyrábí společnost Sanofi Pasteur. První dodávku firma přivezla podle Kytýra na začátku října. "Distributoři začali vzápětí vykrývat předobjednávky lékařů, kteří si vakcíny rezervovali předem," uvedl.

Dodávky budou podle něj dokončeny v předstihu před obvyklým nástupem chřipkové sezony. "Dle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince," doplnil. U rizikových pacientů je podle něj pro udržení dostatečné hladiny protilátek pozdější termín vhodnější.

Přerušení dodávek od výrobce podle Peterové nemusí automaticky znamenat také nedostupnost pro pacienty. "Je možné, že některá zdravotnická zařízení se předzásobila a dané vakcíny mají k dispozici. Údaji o tom, kolik vakcín je stále nevyužitých, však nedisponujeme," dodala. Lékárny a lékaři mají podle ní smluvně domluveno dodání určitého množství s distributory.

Ministerstvo zdravotnictví podle dokumentu zveřejněného na webu kvůli zajištění dostupnosti vakcíny dokonce povolilo do Česka distribuovat balení vakcíny bez povinného označení pravosti, které od letošního února v celé EU požaduje takzvaná protipadělková směrnice, která má zabránit prodeji padělaných léků. Z dokumentu zároveň vyplývá, že loni za celý rok bylo do Česka dodáno téměř 670.000 balení.

Vakcína proti chřipce se každý rok vyrábí nově podle odborníky očekávané cirkulace chřipkových virů. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo s některými závažnými nemocnice srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj také přispívají jako na jeden z benefitů z fondu prevence.

Od pondělí budou vakcíny Pfizer/BioNTEch rozváženy mezi praktické lékaře

19.10.2021 11:48 Od pondělí bude distributor rozvážet do ordinací praktických a dětských lékařů vakcíny proti covidu…

V Česku přibylo více než 2500 nakažených. Počet úmrtí raketově roste

19.10.2021 09:11 Aktualizováno V pondělí byl v Česku zaznamenán nejvyšší denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 od konce dubna…

V Česku byla dostupnost transplantací podle IKEM druhá nejvyšší v Evropě

18.10.2021 14:16 V ČR byla loni dostupnost transplantací orgánů druhá nejvyšší mezi evropskými zeměmi. Kvůli…

Zdravotní sestry budou moci nově předepisovat některé zdravotnické pomůcky

18.10.2021 12:08 Zdravotní sestry budou moci od příštího roku za určitých podmínek předepisovat některé zdravotnické…

Nemocnice zaslala Senátu odpověď ke zdravotnímu stavu Zemana

18.10.2021 11:38 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) odeslala dnes ráno předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS)…

Počty nakažených v Česku stále zrychlují, přibylo 787 případů

18.10.2021 11:30 Aktualizováno V neděli přibylo v Česku 787 případů nemoci covid-19, což je nejvyšší nedělní nárůst od konce dubna…

Nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje kvůli pacientům s covidem návštěvy

18.10.2021 11:03 Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zakazuje od tohoto týdne návštěvy pacientů. Důvodem je, že…

Interval po třetí dávku vakcíny se zkrátil na půl roku

18.10.2021 07:57 Ode dneška budou moci lidé dostat posilující dávku očkování proti covidu-19 po šesti měsících od…

Sobotních 1157 případů nákazy je o víkendu nejvíce od začátku května

17.10.2021 09:23 Aktualizováno Epidemie koronaviru v Česku dál sílí. Laboratoře prokázaly v sobotu 1157 nových případů koronaviru,…

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Související:

Právě se děje

reklama