Hrozí nedostatek vakcíny proti chřipce? Dodávky do Česka jsou přerušeny

Dodávky jedné z vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) přerušené, obnovení se očekává 15. listopadu. Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové nemusí být očkování pro pacienty nedostupné, některé lékárny či lékaři mají zásoby. Dodávky druhé vakcíny Influvac Tetra společnosti Mylan byly už pro letošní sezónu ukončeny.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

"Do této chvíle bylo na trh uvolněno cca 550.000 dávek, tedy přes 80 procent loňského objemu. Další dodávka je plánována na polovinu listopadu a měla by zabezpečit, že se celkově na trh dostane o 15 až 20 procent více dávek než v loňském roce," sdělila mluvčí.

Podle systému hlášení výpadků léků SÚKL vakcína není dostupná od 21. října z "kapacitních/distribučních důvodů". Očkovací látku vyrábí společnost Sanofi Pasteur. První dodávku firma přivezla podle Kytýra na začátku října. "Distributoři začali vzápětí vykrývat předobjednávky lékařů, kteří si vakcíny rezervovali předem," uvedl.

Dodávky budou podle něj dokončeny v předstihu před obvyklým nástupem chřipkové sezony. "Dle názoru odborníků by mělo být očkování proti chřipce v největší míře realizováno během měsíců října, listopadu až prosince," doplnil. U rizikových pacientů je podle něj pro udržení dostatečné hladiny protilátek pozdější termín vhodnější.

Přerušení dodávek od výrobce podle Peterové nemusí automaticky znamenat také nedostupnost pro pacienty. "Je možné, že některá zdravotnická zařízení se předzásobila a dané vakcíny mají k dispozici. Údaji o tom, kolik vakcín je stále nevyužitých, však nedisponujeme," dodala. Lékárny a lékaři mají podle ní smluvně domluveno dodání určitého množství s distributory.

Ministerstvo zdravotnictví podle dokumentu zveřejněného na webu kvůli zajištění dostupnosti vakcíny dokonce povolilo do Česka distribuovat balení vakcíny bez povinného označení pravosti, které od letošního února v celé EU požaduje takzvaná protipadělková směrnice, která má zabránit prodeji padělaných léků. Z dokumentu zároveň vyplývá, že loni za celý rok bylo do Česka dodáno téměř 670.000 balení.

Vakcína proti chřipce se každý rok vyrábí nově podle odborníky očekávané cirkulace chřipkových virů. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. Největší riziko onemocnění chřipkou je během chladných měsíců mezi prosincem a březnem.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo s některými závažnými nemocnice srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj také přispívají jako na jeden z benefitů z fondu prevence.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha se zapojí do boje o ukončení epidemie AIDS

14.11.2019 20:23 Praha bude společně s dalšími městy z celého světa usilovat o ukončení epidemie AIDS. Připojí se k…

Telemedicína? Do Česka dorazil nový trend

14.11.2019 17:11 Švédsko chce za čtyři roky řešit čtvrtinu kontaktů pacientů s praktickým lékařem na dálku, teď má…

Kuřáci dostanou v Česku moderní léky. Je v tom ale háček

14.11.2019 15:23 Kuřákům s chronickou plicní nemocí budou nově zdravotní pojišťovny hradit moderní léky. Musí ale…

Nemoc, kterou Češi podceňují? Připraví vás o zrak i končetiny

09.11.2019 22:08 Aktualizováno Zdravý životní styl není většině Čechů vlastní. Stačí se podívat na samotného prezidenta Zemana. Ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama