Hygienici opakují testy na covid v prachatické firmě, výsledky by mohly být v pátek

Jihočeští hygienici dnes zahájili opakované testování zaměstnanců prachatické firmy Intica Systems, v níž se před dvěma týdny objevilo ohnisko nákazy koronaviru. Od té doby hygienici zaznamenali čtyři desítky případů covidu-19 navázaných na tuto společnost.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Otestujeme zase přibližně čtyři stovky zaměstnanců. Uvidíme, co nám nové výsledky ukážou. Předpokládáme, že bychom je mohli znát v pátek," uvedla. V minulých týdnech testovali zaměstnance a lidé z okolí firmy ve dvou vlnách. V první jich bylo 80 a ve druhé 345. Tehdy i teď se na testování, které se koná přímo v areálu podniku, kromě hygieniků podílejí hasiči, zdravotníci, nemocnice a laboratoře.

Česká televize uvedla, že nákaza se prokázala také v Prachaticích v domově seniorů u starší ženy, která je nyní v českobudějovické nemocnici. Hygienici proto v pátek podle ČT otestují také 75 zaměstnanců zařízení pro seniory a víc než 90 jeho klientů.

Intica Systems, která vyvíjí a vyrábí spínací techniku pro automobilový průmysl, musela před dvěma týdny po vypuknutí nákazy úplně zastavit provoz. V minulých dnech hygienici povolili částečné obnovení výroby.

V Jihočeském kraji podle údajů hygieniků momentálně zůstává 152 pacientů s koronavirem. Kromě prachatického epicentra se v minulých dnech objevilo menší ohnisko také v Mladé Vožici na Táborsku, kde se postupně nakazilo 18 lidí. "Zřejmě jako první pacient tam byla poštovní doručovatelka. Pozitivní jsou v izolaci, aby se nákaza nešířila, a další lidé pak zůstali v karanténě," uvedla Kotrbová.

Od březnového začátku šíření koronaviru na jihu Čech onemocnělo 366 lidí. Počet nových případů každý den kolísá a většinou se pohybuje v jednotkách. Například za středu hygienici evidovali devět nových pacientů s covidem-19. Naopak jeden nemocný se uzdravil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek přibylo v Česku 2111 případů covidu, za sobotu zatím 1024

19.09.2020 19:15 Aktualizováno V Česku přibylo v pátek 2111 potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to zhruba o tisícovku méně,…

V Praze přibylo za sobotu 168 případů koronaviru, o polovinu méně než v…

19.09.2020 18:53 V Praze přibylo za uplynulých 24 hodin 168 potvrzených případů koronaviru. Tento týden, kdy denní…

Novou verzi eRoušky si stáhlo v pátek 240 tisíc lidí

19.09.2020 15:48 Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na…

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama