"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu a zmrazení kultury

Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru, nejsou podle choreografa a režiséra Petra Zusky relevantní, rozhodnutí zmrazit kulturu jsou podle něj nekompetentní a naprosto nesmyslná. Bývalý dlouholetý šéf Baletu Národního divadla to uvedl v otevřeném dopise Prymulovi, který zaslal ČTK.

Národní divadlo v Praze
doporučujeme

Hysterie, která podle Zusky začíná ve společnosti opět strmě vzrůstat, je podle něj o mnoho nebezpečnější než její důvod, tedy virus sám.

"Je jasné, že epidemie vyžaduje jistá opatření, jen si myslím, že musí existovat sofistikovanější způsoby než strategie hrubé síly tlačící tuto zemi krok za krokem k dalšímu lockdownu," uvedl Zuska. Obává se budoucího celospolečenského dopadu neustále se zostřujících nařízení a restrikcí.

Připouští, že nikdo vývoj nemoci a pandemie nezná, ale stejně jako každý lidský život má podle něj nevyčíslitelnou hodnotu i společnost. "Proto jsem přesvědčen, že je bezpochyby třeba napřít veškerou energii, finance a knowhow na záchranu a péči o tu její část, která to opravdu potřebuje, která je skutečně nemocná. Tu druhou naopak nechat pracovat a žít. Mám velké obavy, že cesta, na kterou tuto zemi právě stavíte, vede do pekel, i když je bezesporu dlážděna těmi nejlepšími úmysly," napsal Zuska.

Zuska míní, že školství, kultura a sport nejsou jen volnočasové aktivity, jejichž omezení Prymula původně avizoval, ale představují zásadní součást ekonomiky českého státu. "Navíc jsou to aktivity, které vytvářejí společnost otevřenou, vzdělanou, motivovanou a z kompletního psychosomatického hlediska zdravou a silnou," uvedl Zuska.

Pozastavuje se nad tím, že odborníci ještě nedávno divadla označili za místa, která v přenosu nákazy nehrají téměř žádnou roli, od pondělí pak mají být zavřená bez výjimky. Zpochybňuje proto relevanci Prymulových kroků.

"Jakou relevanci pak může mít Vaše tvrzení, že když křivka začne mít sestupnou tendenci, budeme postupně rozvolňovat? Mám tomu rozumět tak, že až za nějaký čas třeba opět stoupne, zase utáhneme? Kolikrát se to bude opakovat a jak dlouho toto martyrium potrvá? Rok, dva..., nebo pět? Kolik práce, schopností, nápadů, času, energie, talentu, motivací, dobré nálady, skvělých zážitků, úspěchu, zkušeností...a peněz se někam propadne?" ptá se umělec ministra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počet případů covidu-19 v Praze klesl, o víkendu byl ale rekordní

25.10.2020 08:08 Počet nově odhalených případů koronaviru v Praze se dál snížil na sobotních 1321. Ve víkendovém dni…

Situace se zhoršuje. Za sobotu přes 12 tisíc nakažených, počet mrtvých…

25.10.2020 08:01 Sobota stanovila v Česku opět nový rekord v počtu odhalených případů koronaviru ve víkendovém dni.…

Firma dcery ministra Prymuly získala dotaci k výrobě dezinfekce

24.10.2020 21:17 Firma Medimun, kterou ovládá dcera ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) Karolína, získala…

Počet mrtvých s covidem překonal 2000. Za dnešek už 7698 nakažených

24.10.2020 18:51 Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října, kdy podle dat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama