"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu a zmrazení kultury

Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru, nejsou podle choreografa a režiséra Petra Zusky relevantní, rozhodnutí zmrazit kulturu jsou podle něj nekompetentní a naprosto nesmyslná. Bývalý dlouholetý šéf Baletu Národního divadla to uvedl v otevřeném dopise Prymulovi, který zaslal ČTK.

Národní divadlo v Praze
doporučujeme

Hysterie, která podle Zusky začíná ve společnosti opět strmě vzrůstat, je podle něj o mnoho nebezpečnější než její důvod, tedy virus sám.

"Je jasné, že epidemie vyžaduje jistá opatření, jen si myslím, že musí existovat sofistikovanější způsoby než strategie hrubé síly tlačící tuto zemi krok za krokem k dalšímu lockdownu," uvedl Zuska. Obává se budoucího celospolečenského dopadu neustále se zostřujících nařízení a restrikcí.

Připouští, že nikdo vývoj nemoci a pandemie nezná, ale stejně jako každý lidský život má podle něj nevyčíslitelnou hodnotu i společnost. "Proto jsem přesvědčen, že je bezpochyby třeba napřít veškerou energii, finance a knowhow na záchranu a péči o tu její část, která to opravdu potřebuje, která je skutečně nemocná. Tu druhou naopak nechat pracovat a žít. Mám velké obavy, že cesta, na kterou tuto zemi právě stavíte, vede do pekel, i když je bezesporu dlážděna těmi nejlepšími úmysly," napsal Zuska.

Zuska míní, že školství, kultura a sport nejsou jen volnočasové aktivity, jejichž omezení Prymula původně avizoval, ale představují zásadní součást ekonomiky českého státu. "Navíc jsou to aktivity, které vytvářejí společnost otevřenou, vzdělanou, motivovanou a z kompletního psychosomatického hlediska zdravou a silnou," uvedl Zuska.

Pozastavuje se nad tím, že odborníci ještě nedávno divadla označili za místa, která v přenosu nákazy nehrají téměř žádnou roli, od pondělí pak mají být zavřená bez výjimky. Zpochybňuje proto relevanci Prymulových kroků.

"Jakou relevanci pak může mít Vaše tvrzení, že když křivka začne mít sestupnou tendenci, budeme postupně rozvolňovat? Mám tomu rozumět tak, že až za nějaký čas třeba opět stoupne, zase utáhneme? Kolikrát se to bude opakovat a jak dlouho toto martyrium potrvá? Rok, dva..., nebo pět? Kolik práce, schopností, nápadů, času, energie, talentu, motivací, dobré nálady, skvělých zážitků, úspěchu, zkušeností...a peněz se někam propadne?" ptá se umělec ministra.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vrecionová sepsala ostrý dopis: Babiš selhal a manipuluje s fotkami z…

26.10.2020 16:33 Premiér Andrej Babiš (ANO) by podle europoslankyně ODS Veroniky Vrecionové neměl viníky vlastního…

Koronavirová epidemie se dál zhoršuje: Pacientů v nemocnicích přibývá,…

26.10.2020 15:40 Pacientů s covidem ve středočeských nemocnicích dál přibývá, chybí personál, lůžek je dostatek.…

Nový šéf zdravotnictví? Blatný je vynikající, na post ministra se hodí,…

26.10.2020 14:28 Vedení Fakultní nemocnice Brno hodnotí jako vynikajícího a pracovitého lékaře dětského hematologa…

Do Česka dorazily další plicní ventilátory, tentokrát z Rakouska

26.10.2020 14:00 Aktualizováno Rakouští hasiči dnes přivezli do Česka 45 plicních ventilátorů určených pro pacienty s koronavirem.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama