I očkovaní musí podle metodického pokynu do karantény. Babiš do ní nenastoupil

Do karantény musí podle metodického pokynu podepsaného hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou i lidé, kteří byli očkováni proti koronaviru. Dokument zveřejněný na webu ministerstva, platí od 1. února. Premiér Andrej Babiš (ANO) po nákaze vedoucí úřadu vlády Tünde Barthy do karantény nenastoupil.

Andrej Babiš
doporučujeme

Podle ní do karantény nemusel díky tomu, že má již obě dávky očkování a od druhé dávky má sedmidenní odstup. Situaci Bartha konzultovala s epidemiologem a premiérovým poradcem, exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou a právě Rážovou.

Metodický pokyn vydaný 29. ledna měl sjednotit postup krajských hygienických stanic při rozhodování o dalším postupu u očkovaných. "Karanténa se u osob očkovaných proti covid-19 nařizuje. Tento postup není v souladu s postupem, který je aplikován u osob po onemocnění covid-19, kdy během 90 dnů není karanténa požadována," píše se v dokumentu.

Úpravy tohoto postupu jsou podle dokumentu možné až po získání dalších poznatků o riziku šíření viru očkovanými lidmi. "Případný nárůst dilematu ve vztahu k podstoupení očkování, když není u očkovaných benefit nulové karantény, nelze cestou KHS v současné době vyřešit," uvádí se dále v pokynu.

Upravuje také například minimálně devadesátidenní lhůtu od nákazy, kdy se nejdříve může nechat vyléčený očkovat. Je ale možné očkování odložit na tři až šest měsíců od vyléčení. Dokument také nařizuje u očkovaných zaměstnanců zařízení sociální péče dál nosit v práci respirátory FFP2. Nemusí se ale dál pravidelně testovat, což je pro tyto zaměstnance povinné od prosince loňského roku.

Postupy a stanoviska v dokumentu vycházejí z doporučení České vakcinologické společnosti, České společnosti alergologie a klinické imunologie, Společnosti infekčního lékařství a Společnosti pro epidemiologii a mikrobiologii.

O nákaze vedoucí úřadu vlády ve čtvrtek informoval server Seznam Zprávy. Minulý pátek doprovázela Babiše na cestě do Maďarska, uvedla, že první příznaky nemoci pocítila v pondělí. U premiéra se podle médií vyskytl covid už loni v rodině. Zvolil tehdy odloučení. Koncem prosince se nechal jako první v Česku očkovat, druhou dávku Babiš dostal po čtyřech týdnech, 24. ledna. Zástupci pražské i středočeské hygienické stanice uvedli, že podle nich očkovaní dál do karantény musí. Podobně měl po očkování rizikový kontakt i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO), do karantény nastoupil.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Je třeba zjistit, jak proti mutacím chrání vakcíny, tvrdí imunolog

28.02.2021 07:59 K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy se člověk po prodělání nemoci může opět…

Mluvčí nemocnic pro EZ: Jsme na limitu, lůžka plní i mladší ročníky.…

27.02.2021 22:02 Aktualizováno Jsou na pokraji lůžkových kapacit i sil personálu. Pražské nemocnice, které EuroZprávy.cz oslovily,…

Co s lidmi, kteří se budou bránit testování? Pomoci může zákon i opatření

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Hospodářská komora ČR (HK ČR) je připravena podpořit přechod z dobrovolného testování ve firmách na…

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama