Epidemiolog: Bary a diskotéky mohou být nebezpečnější než dovolená u moře

Epidemie koronaviru opět nabírá na síle! Jsou znovu zaváděny roušky ve vnitřních prostorách, kde se sejde více než 100 lidí, a ve hře je i semafor nikoliv pro zahraničí, nýbrž i samotné české okresy.

Hlavní epidemiolog výzkumného zdravotního centra IKEM Petr Smejkal, který poskytl rozhovor Lidovým novinám, varoval, že lidé přestali být opatrní, a že jdou ode zdi ke zdi. Zatímco ještě před několika měsíci povinně nosili roušky a omezovali sociální kontakty, nyní se chovají, jako by žádný virus ani neexistoval.

"Lidé jaksi pozapomněli, že tu virus stále je. Šíří se úplně stejně jako na jaře, ale tehdy jsme si dávali pozor. Někdo by mohl namítnout, že se jen začalo víc testovat, faktem zůstává, že nárůst je lineární, zato strmější," uvedl.

Když se interview stočilo k zahraničním dovoleným, připustil epidemiolog, že se může jednat o určité riziko, ale že mnohem více nebezpečné jsou například večírky, na nichž se může nakazit najednou až 60 lidí. Jinými slovy je zapotřebí se spíše zaměřit na dění v Česku a nesvádět všechno na dovolenkáře, kteří "nevydrželi" si jednou za rok odpustit moře. 

Smejkal zároveň také varoval před bary a diskotékami, které mohou být pomyslnou časovanou bombou, jelikož se v nich nedodržují žádné rozestupy a lidé mluví hlasitě. Jistou roli dokáže sehrát i alkohol, pod jehož vlivem jsou lidé méně ukáznění. Mnohem lepší by bylo, kdyby se lidé, kteří touží po hromadných akcích, raději zdržovali na zahrádkách, kde se přeci jenom dá udržovat sociální distanc. Podzemní doprava, v níž stále platí povinnost mít roušku, mu nepřijde zas až tak nebezpečná.

"V baru chtějí lidé pít, v restauracích jíst. Obnovení provozu těchto zařízení a zároveň omezení rouškami by znamenalo, že lidé roušku nasadí, sundají, aby se napili, opět nasadí a tak dokola. A manipulace s rouškou je riziko. Za mě však platí, že pokud uberete na jednom opatření, musíte přidat na jiném. Pokud mají hosté povoleno mít sundané roušky, měly by se zachovat dvoumetrové rozestupy a v každém podniku by měl být někdo, kdo koriguje počet lidí," vysvětlil Smejkal, proč se lidé musejí "dusit" v metru, ale ne v baru či na taneční zábavě. Znovuzavedení roušek ve vnitřních prostorách uvítal.

K rozdílu mezi bezpečností metra a pozemní dráhy uvedl, že je potřeba vzít v úvahu vícero faktorů. V podzemce je například problematická ventilace vzduchu, kdy se virus snadno přenáší i na větší vzdálenost, přičemž ale i jízda přeplněnou tramvají může být nebezpečná ve srovnání s poloprázdnou soupravou metra. Kamenem úrazu je hlavně nedodržování povinných vzdáleností, kdy lidé sedí vedle sebe.

"V tuhle chvíli bych roušky rozhodně nosil v jakémkoliv dopravním prostředku. Pokud má někdo problém s dýcháním, tak je pro něj rouška samozřejmě handicap. Vhodná rouška, tedy vypraná látková nebo čerstvá papírová, kterou má člověk hodinu, je něco, co má daleko víc přínosů než negativ," doporučil epidemiolog.

"Zní to hloupě, ale jak jinak to udělat. Ty oblasti musí být nějak vymezeny. Pokud má okres a kraj nějakou hranici, tak na ní musí začít platit pravidla. Všichni víme, že je to úsměvné, ale pokud existují hranice, pravidla musí začít platit na ní," hájil různá opatření v jednotlivých lokalitách.

Související

Více souvisejících

Restaurace Petr Smejkal Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy