Index PES klesl jen mírně, pátý stupeň epidemického rizika trvá

Epidemický index PES dnes oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Příčinou dnešního poklesu indexu je mezitýdenní snížení podílu lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici.

Nemocniční oddělení s koronavirovými pacienty
doporučujeme

Dvě ze čtyř kritérií ovlivňujících hodnotu epidemického indexu PES ve středu oproti úterý stouply. Průměr nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny se zvýšil přibližně z 1221 na více než 1254 případů. Vyšší je i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Mírně naopak kleslo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na bodové ohodnocení to ale nemělo vliv.

Podíl pacientů s covidem-19, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice nevěděli, ve středu klesl z úterních 54,7 procenta na 53,8 procenta. To by k poklesu indexu samo o sobě nestačilo, ale na rozdíl od středy dnes statistici nepřipočetli dva body navíc, kterými penalizují mezitýdenní nárůst tohoto ukazatele.

Hodnotu indexu PES ministerstvo zdravotnictví od středy určuje podle pozměněné metodiky. Výpočet už nezohledňuje relativní pozitivitu testů na nový typ koronaviru, a místo něj počítá právě s podílem hospitalizovaných nezachycených v komunitě za posledních 14 dní.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo se zhoršuje, počet mrtvých v Německu je enormní

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES je dále na 73 bodech a více než týden se tak drží ve čtvrtém z…

Česko dostane v příštích týdnech méně vakcíny

22.01.2021 20:55 Česko dostane v příštích třech týdnech od firmy Pfizer/BioNTech méně vakcíny. Původně plánovaný…

Dušek: Dosažení 3000 hospitalizací bude trvat ještě tři týdny

22.01.2021 16:27 Pokles počtu hospitalizací lidí s covidem-19 na 3000 bude trvat ještě nejméně tři týdny. Nových…

FN Motol podává trestní oznámení kvůli dezinformacím o očkování

22.01.2021 15:57 Fakultní nemocnice v Motole podává trestní oznámení na možné šíření poplašné zprávy. Reaguje na to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama