Iniciativa připravila varianty opatření a dopadů pandemie

Občanská iniciativa KoroNERV-20 rozpracovala varianty možných opatření a dopadů pandemie covid-19. S návrhem osloví vládu, ministra zdravotnictví Jana Blatného a další experty. "Vycházíme z irské verze, kterou jsme rozšířili a snažili se přizpůsobit do českých poměrů. Nechceme se plést do odbornosti epidemiologů, ale naopak se připravit na situace, které mohou vyhlásit," sdělil dnes ČTK člen KoroNERV-20 ekonom Tomáš Sedláček.

Češi se nechávají testovat na covid-19

Rizikové skóre šíření epidemie, jehož přípravu oznámilo ministerstvo zdravotnictví, bude každý den uvádět jedno číslo od nuly do 100. Bude celoplošné i stanovené pro jednotlivé kraje. Bude také označeno barevně na škále od zelené přes žlutou po červenou. Tabulka souvisejících opatření bude hotová do pondělí, pak bude prostor pro připomínkování, veřejnosti ji odborníci představí v pátek a používat by se měla od následujícího týdne.

Šestiúrovňový model Koro-NERV-20 si neklade nároky na správnost všech hodnot. Hlavním cílem je rozpoutat diskusi a získat ke spolupráci další odborníky, doplnil další člen iniciativy Radim Dohnal.

Podle iniciativy není třeba říkat, kdy přesně co bude, ale mít připravené scénáře, v nichž se všichni mohou zorientovat. "Pokud se taková tabulka udělá dobře, sníží to nejistotu a chaos a byznys se může podle svého uvážení sám připravit na to, co může přijít. Pokud nastane situace A, spouští se opatření A, pokud nastane méně příznivý vývoj, spustí se plán B, C, D či F, jehož kontury budou známy předem," uvedl Sedláček.

Skupina upozornila na fakt, že ohrožené skupiny populace, vyčerpají více než 80 procent alokovaných lůžek a personálu. Tedy místo plošných zásahů je nutno koncentrovat pozornost zejména směrem na ohrožené skupiny, zapojení praktiků k identifikaci a plošnému testování.

"Ohrožené skupiny by bylo ideální více chránit. Není ale možné seniory izolovat od rodiny. Zůstat o samotě by bylo pro spoustu z nich těžké, budou se chtít vídat například s vnoučaty. Doporučujeme proto po 50 dnech každému poslat jednu opakovatelně použitelnou nanoroušku na náklady státu," navrhl další člen Michal Mejstřík.

Členky iniciativy Danuše Nerudová a Helena Horská odhadly možné makroekonomické náklady dopadů. Z nich vychází, že by při nejhorší variantě pandemie ekonomika ČR zchudla až o pět miliard korun denně. "Postiženo by bylo přes 25 procent ekonomiky, a to nejen z oboru služeb, ale i dopravy, průmyslu a exportu," sdělily Horská a Nerudová.

Tabulka prozatím jen částečně počítá s cestovním semaforem. Každopádně nadále platí, že je vždy vhodné opatření aplikovat nejprve regionálně, až potom celostátně. Upozorňujeme také, že u některých druhů opatření při přitvrzení platí i opatření z měkčích stupňů.

KoroNERV-20 vznikl jako svépomocná neformální občanská iniciativa ve druhé polovině března 2020. Primárním cílem je zmenšit dopady pandemie covid-19 na českou ekonomiku. Všichni členové se na práci platformy podílejí zdarma.

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

19.06.2021 21:59 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Česko očkuje pomalu. V podaných dávkách v EU zaostává

18.06.2021 14:03 Při očkování proti nemoci covid-19 postupují z větších států nejrychleji Spojené arabské emiráty. V…

Lékaři si o víkendu zvolí prezidenta, opět kandiduje Kubek

18.06.2021 12:18 Lékaři si v sobotu na sjezdu v Praze zvolí prezidenta České lékařské komory na další období. O post…

Mobilní aplikace pro uložení covidových certifikátů bude spuštěna do konce…

18.06.2021 10:33 Aplikace pro uložení covidových certifikátů v mobilu bude spuštěna do konce června. Pro jejich…

Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nákazy

18.06.2021 09:15 Ve čtvrtek přibylo v Česku 163 případů nemoci covid-19, což je o 14 procent méně než před týdnem.…

Související:

Právě se děje