Izrael daroval Česku devět plicních ventilátorů, zásilku předal velvyslanec Meron

Izrael daroval Česku na pomoc v boji s pandemií covidu-19 devět plicních ventilátorů. Zásilka dorazila dnes na pražské Letiště Václava Havla. ČTK to sdělila Barbora Gejdošová z tiskového a politického oddělení izraelské ambasády v Praze. Ventilátory typu Flight 60 předal izraelský velvyslanec v Česku Daniel Meron náměstkyni ministerstva zdravotnictví Aleně Šteflové.

Daniel Meron
doporučujeme

"Společně můžeme spolupracovat a zkoumat, jak se vypořádat s koronavirem," řekl Meron. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný pomoc během náročných dnů uvítal. Uvedl, že Izrael prokázal solidaritu a sounáležitost, která jen "podtrhuje zvláštní vztah" mezi oběma státy.

Se svým izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem v úterý telefonicky hovořil premiér Andrej Babiš (ANO). Mluvili o trasování, vakcíně na koronavirus nebo o zkušenostech z tamního úplného uzavření země, takzvaného lockdownu. Izrael totiž na druhou vlnu epidemie zareagoval velmi přísnou uzávěrou. Po šesti týdnech se nyní mohli do škol vrátit žáci prvního stupně. Byli ale rozděleni maximálně do dvacetičlenných skupin a děti musejí mít roušky, a to i o přestávkách. Uzávěra se má uvolňovat ve čtyřech fázích, do té první kromě obnovy části výuky spadá také postupné otevírání obchodů a obnova rekreačních aktivit.

V Česku platí nouzový stav a mimořádná omezení volného pohybu i řady aktivit, která mají epidemii zbrzdit. Zavřeny jsou školy kromě mateřských, restaurace, obchody a provozovny s výjimkou základního sortimentu a služeb. Současná čísla vývoje epidemie covidu-19 v Česku podle modelů Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) předvídají spíš pomalejší brzdění epidemie, které bude trvat nejméně celý listopad.

Česko už dříve získalo pomoc v boji proti covidu-19 i od dalších zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO). V tomto týdnu dorazilo do skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech na Příbramsku 100 plicních ventilátorů, které České republice darovalo Německo. Minulý týden čeští vojáci dopravili do Česka 60 plicních ventilátorů ze skladových zásob NATO v Itálii. Další přístroje získalo Česko z Rakouska, Maďarska či krizových zásob EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do léta by se mělo proočkovat 5,5 milionu lidí v Česku

03.12.2020 17:51 Proočkování 5,5 milionu lidí v české populaci, které plánuje vláda, by podle ministra zdravotnictví…

Covidem se na podzim nakazilo 12.000 seniorů z domovů

03.12.2020 17:44 Koronavirem se v podzimní vlně epidemie nakazilo dosud 12.000 klientů domovů pro seniory a další…

Návrh na vznik hygienického superúřadu vyvolal vlnu nevole, Babiš couvá

03.12.2020 16:39 Ministerstvo zdravotnictví pochybilo, když dalo vládě předlohu k posílení pravomocí hygieny, uvedl…

Kdy se rozjedou vleky? Vláda rozhodne o lyžařských areálech v pondělí

03.12.2020 15:59 Aktualizováno Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama