Jágrová: Stoupá i počet nakažených v nejrizikovější skupině seniorů

Avizované zpřísnění opatření proti šíření koronaviru v Praze vysvětlila dnes ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová nárůstem nových případů v hlavním městě za poslední týden, kdy bylo zjištěno 726 nakažených. Jde tedy o stovku lidí denně, což považuje za alarmující, řekla novinářům.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Ve čtvrtek přibylo 168 nemocných, 68 z nich jsou lidé ve věku 20 až 29 let. Sice pomalu, ale stále stoupá i počet nemocných v nejrizikovější skupině starších nad 65 let a počet nemocných s potřebou hospitalizace, uvedla.

Nejvíc se nemoc šíří mezi dvacetiletými až třicetiletými, hygiena proto podle Jágrové přistoupila k omezení provozu barů mezi půlnocí a šestou hodinou ráno, a to od 9. září. Mezi školáky jsou podle Jágrové počty nakažených v jednotkách.

Velký podíl nově nakažených nyní v Praze podle Jágrové tvoří cizinci. Ve čtvrtek jich bylo 38 ze 168 nahlášených případů. "Částečně jsou to turisté, částečně agenturní zaměstnanci s 90denními vízy," uvedla. Jde podle ní o lidi z celé Evropy, přičemž zastoupení turistů a zaměstnanců je zhruba půl na půl.

Kvůli epidemii nového typu koronaviru bude v Praze povinné nosit roušky v obchodech a nákupních centrech od 9. září. Od stejného data bude nutné od půlnoci do 06:00 uzavírat provozovny stravovacích služeb. Od 14. září budou povinné roušky ve společných prostorech škol. Povinné zůstane nošení roušek v hromadné dopravě, ve všech vnitřních prostorách nádražních budov i na Letišti Václava Havla. Povinné nošení roušek v celém Česku se vrátilo 1. září při cestách hromadnou dopravou, při návštěvách úřadů a zdravotnických a sociálních zařízení.

Od 1. března, kdy se objevily v Česku první případy nákazy koronavirem, bylo v Praze zaznamenáno 5470 nakažených. Většina onemocnění je podle Jágrové bezpříznaková nebo s lehkými příznaky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Během týdne má vzniknout analýza k zavedení povinných respirátorů

24.01.2021 22:03 Aktualizováno Skupina vedená hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou během nadcházejícího týdne vypracuje analýzu,…

Reprodukční číslo dál roste, premiér Babiš podstoupil očkování

24.01.2021 21:50 Aktualizováno Rizikové skóre protiepidemického systému PES je navzdory pokračujícímu růstu reprodukčního čísla…

Očkování nejrizikovějších skupin se kvůli nižším dodávkám asi o měsíc…

24.01.2021 15:31 Naočkování nejrizikovější skupiny, do které patří lidé nad 80 let a zdravotníci, bude mít proti…

Nemocnice chtějí mít dost dávek na přeočkování, některé ruší termíny

24.01.2021 14:20 Nemocnice po celé republice se snaží mít dostatečnou zásobu vakcíny na druhé kolo očkování proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama