Jak dlouho omezení potrvají? Dva týdny mohou být jen začátek

Sportovní soutěže bez diváků či omezení shromažďování jsou jen některá z pravidel, která v následujících dnech vstoupí v platnost. Jejich trvání je avizováno na 14 dní, jak ale prozradil ministr zdravotnictví Roman Prymula, není to definitivní datum.

Roman Prymula
doporučujeme

Součástí nových opatření zavedených v následujících dnech má být například uzavření středních, vyšších odborných a vysokých škol pro prezenční výuku a přechod na výuku distanční.

Tato změna se dotkne všech regionů, které mají na covidovém semaforu žlutou nebo červenou barvu. Nejde ale o jediné změny, které vstoupí v platnost.

Opatření o shromažďování dopadne také na sport. "Profesionální sport bude moci probíhat za vyššího počtu osob, tam je limit 130 lidí," řekl Prymula v České televizi. V případě amatérského a neorganizovaného sportu půjde o limit 10 lidí.

Ten bude ostatně platný i obecně. "Chceme vnitřní aktivity na deset osob a vnější aktivity na dvacet osob," uvedl ministr. Jak dlouho budou opatření platná ale není jasné.

Chystané změny vstoupí v platnost v pondělí a budou platit nadcházejících čtrnácti dní. Záměrem je podle Prymuly snížit reprodukční číslo pod hodnotu 1. V tuto chvíli se R pohybuje mezi 1,26 a 1,29.

"Bohužel jsem dostal úlohu, abychom byli schopni epidemii zpomalit. To je nevděčná záležitost, spílá mi polovina národa. Nedělám to kvůli oblibě, ale nic jiného nám nezbývá," přiznal.

Není ale zatím jasné, jestli bude omezení platit pouze 14 dní, nebo déle. "Uzávěr by měl být pouze na čtrnáct dnů, pak se to pokusíme znovu uvolnit," uvedl. Vzhledem k tomu, že nikdo neví, jak se bude epidemie vyvíjet, ale pouze dvoutýdenní termín negarantoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do pátečního podvečera přibylo přes 8000 lidí s covidem

23.10.2020 19:00 V Česku dnes do podvečera přibylo 8075 prokázaných případů covidu. Je to druhý nejvyšší počet k 18…

Vláda prodloužila zákaz návštěv v nemocnicích a domovech seniorů

23.10.2020 18:50 Zákaz návštěv v nemocnicích, léčebnách a v domovech pro seniory, postižené či lidi s demencí se…

Maďarsko poskytne Česku 150 plicních ventilátorů, pomůže i NATO

23.10.2020 18:34 Aktualizováno Maďarsko dodá České republice 150 plicních ventilátorů. Hasiči je převezou do skladů Správy…

Prymula nám naslouchal, ale důležitá je důvěra, říkají odborníci

23.10.2020 17:33 Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) je kompetentní odborník, naslouchá radám ostatních a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama