Jak ordinují praktičtí lékaři za epidemie covid-19? Od středy může nastat problém

Praktický lékař je v současné době v kontaktu průměrně s víc než 58 pacienty za den, což je stejné jako v době před epidemií. Do ordinace jich ale přijde v průměru jen 8,5, s ostatními lékař komunikuje na dálku, přes telefon nebo internet. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo Sdružení praktických lékařů. Od středy navíc mají praktici testovat lidi, kterým má skončit nařízená preventivní karanténa.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Zdravotnictví
doporučujeme

"To je standardní počet, o jaký pečujeme i v dobách míru," uvedl předseda sdružení Petr Šonka. "Počty kontaktů a vystavených receptů o tom hovoří jasně, stejně jako fakt, že pacienti nehledají péči jinde, například v nemocnicích," doplnil.

V současné době praktičtí lékaři vystavují a ukončují více než 90 procent všech karantén pacientů s covid-19 nebo jejich kontaktů. Prostřednictvím elektronické žádanky poslali na testy přesně 22.034 lidí z celkem 33.656 otestovaných. Většinou to ale bylo na dálku, s nemocnými se nepotkávají.

Od středy by ale praktici měli testovat lidi, kterým byla před 14 dny nařízená preventivní karanténa kvůli možnému kontaktu s nakaženým. Půjde o lidi, kteří měli test na koronavirus negativní a během karantény se u nich neobjevili žádné příznaky. Z kapky krve jim pomocí rychlotestu potvrdí, že jsou i dál negativní.

"Chybí nám ale vybavení kompletním sortimentem pomůcek pro veškerý personál ordinace jako jsou brýle nebo štít, respirátor, jednorázový plášť a čepice nebo overal, rukavice. Bez nich pro nás každý kontakt s pacientem, u něhož se prokáže onemocnění covid-19, znamená jít na 14 dní do karantény. Pokud v karanténě skončí větší množství praxí, půjdou pacienti za péčí do nemocnic," uvedl Šonka.

Například Praha 6 otevřela jedno centrální místo pro tyto pacienty, kde se doktoři střídají. Ušetří tak ochranné pomůcky a ochrání před potenciální nákazou například starší lékaře. Průměrný věk praktického lékaře pro dospělé je 54 let, dětského 56 let.

Naprostá většina ordinací zůstala v době epidemie otevřená. Zavřelo podle dat Všeobecné zdravotní pojišťovny, na která sdružení odkazuje, 0,2 procenta praktických lékařů pro dospělé a 0,15 procenta ordinací pro děti.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V nouzovém stavu klesl počet testů na HIV

07.06.2020 11:23 Kvůli koronavirové nákaze a nouzovému stavu ubylo v Česku v březnu a dubnu testování na AIDS.…

Poměr nakažených koronavirem k testovaným v sobotu stoupl

07.06.2020 09:55 Poměr nakažených koronavirem k počtu testovaných v sobotu v ČR stoupl na 1,9 procenta. Je to…

Rychlotesty na covid-19 zůstanou lékařům pro testování zájemců

06.06.2020 11:13 Rychlotesty na covid-19, které zjišťují protilátky, zůstanou lékařům pro testování zájemců. Mohou…

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy