Jak si vede Česko ve srovnání se sousedy? Testů je zhruba stejně, případů méně

Česko má v přepočtu na milion obyvatel proti Německu zhruba třetinu případů nákazy novým typem koronaviru, proti Rakousku zhruba čtvrtinu. V počtu testů na milion obyvatel se ale Česko oběma sousedním zemím téměř vyrovná. Vyplývá to ze statistik dostupných na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT). V Rakousku i Německu se nákaza začala šířit o čtyři dny dříve než Česku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kvůli koronaviru se na státní hranice vrátily kontroly
doporučujeme

V téměř devítimilionovém Rakousku činí aktuálně počet případů v přepočtu na milion obyvatel 1208, což zemi řadí v Evropské unii na páté místo. V Německu, které je proti Rakousku devětkrát lidnatější, se nemoc dosud prokázala u 932 lidí z milionu obyvatel. V Česku je to v přepočtu 337 případů nákazy.

Česko je ale za Německem i Rakouskem v šíření nákazy o čtyři dny pozadu. Při zpětném pohledu do statistik na tom bylo Německo i Rakousko před čtyřmi dny o něco lépe než nyní, v Rakousku bylo 976 případů a v Německu 741 případů na milion obyvatel. V tomto časovém srovnání má Česko proti Německu zhruba polovinu případů a proti Rakousku třetinu.

V počtu testů je ale Česko téměř srovnatelné s Německem i Rakouskem. Česko má v přepočtu na milion obyvatel provedených 5695 testů, Německo 5768 a Rakousko 5812. V časovém srovnání, které zohledňuje dobu šíření nákazy v jednotlivých zemích, má Česko v testování před Rakouskem náskok.

Česko chrání hranici s Německem a Rakouskem od 14. března a kontroly by měly trvat nejméně do 24. dubna. Česko zařadilo 12. března Německo i Rakousko mezi 15 rizikových zemí, nepovažovalo je z hlediska šíření koronaviru za bezpečné. Čeští pendleři, kteří jezdí za prací každý den přes hranici, nemohou nyní do Německa a Rakouska vyjet na méně než 21 dní a po návratu domů je čeká povinná dvoutýdenní karanténa. Pro Čechy uvízlé v zahraničí české ministerstvo zahraničí zajišťuje návraty, speciální autobusy vypravilo i z Berlína či Vídně, dnes se vrací čeští občané z pěti tyrolských obcí.

Češi si ze začátku šíření epidemie nákazu "vozili" zejména z lyžařských zájezdů do italských Alp, dnes ale mezi zahraničními místy nákazy Čechů dominuje Rakousko se 148 případy, Itálie je druhá, Německo třetí.

Další dvě sousední země, Slovensko a Polsko, mají ve srovnání s Českem zlomek případů nákazy i provedených testů. V Polsku je nyní 70 případů na milion obyvatel, na Slovensku 78 případů. Co se týče testů, Polsko jich provedlo 1359 na milion obyvatel, Slovensko 1506.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Dole Darkov začala další část plošného testování zaměstnanců

06.06.2020 10:11 Na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné, kde je ohnisko koronaviru, dnes začala další část…

Počet nových případů covidu v Česku v pátek klesl

06.06.2020 09:52 V pátek přibylo v Česku 35 nových případů koronaviru, nejméně od pondělí. Počet testů byl ale…

V souvislosti s Dolem Darkov přibyli tři nakažení covidem-19

05.06.2020 17:13 V souvislosti s ohniskem nákazy covid-19 na Dole Darkov společnosti OKD v Karviné přibyli od…

Covid-19 zaskočil epidemiology. Vyléčený pacient z Vysočiny je znovu…

05.06.2020 15:34 Epidemiologové z Vysočiny řeší případ člověka, který je po vyléčení z covidu-19 opět pozitivní.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy