REPORTÁŽ: Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u toho

Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších lidí. Nemocnice potřebuje elektřinu, plyn či skvěle fungující vzduchotechniku. Všechny tyto životně důležité zdroje zabezpečuje ve Fakultní nemocnici v Motole jejich Technický odbor. Při poruše musí jednat rychle, sehraně a bez zbytečného otálení. EuroZprávy.cz byly u toho, když nastal celkový výpadek proudu.

Nemocnice Motol, ilustrační foto

Jedno odpoledne nastal tento týden v motolské nemocnici úplný výpadek proudu. Zjistit celkový rozsah výpadku a zabezpečit jeho obnovení musí zvládnout pracovníci maximálně do několika hodin. Musí mít přehled celkově o nemocnici i o momentálním personálu.

Vedoucí Technického odboru Ladislav Sornas byl zrovna na odchodu, když k výpadku došlo. Jakmile se o situaci dozvěděl začal jednat. Spolu s ním i jeho tým. „Tak se tady ještě zdržíme,“ komentoval pro EuroZprávy.cz.

Při svižném tempu do jeho kanceláře jsme cestou narazili na jednoho z jeho kolegů. Ten ihned referoval, že zkontroloval kotelnu a tam proud běží. Sornas ho obratem poslal dál a my pokračovali.

Ještě před kanceláří zvonily vedoucímu techniků mobily. U sebe má vždy dva a třetí v kanceláři. Dostával informace o stavu nemocnice a následně posílal lidi plnit další úkoly. V kanceláři nešel počítač, jelikož se výpadkem vypnul a musel se teď znovu zapínat, což nějakou chvilku trvá. Čekat na něj, nebyl čas.

Sornas vzal do ruky telefon a začal zjišťovat situaci i na dalších odděleních nemocnice. Telefonoval přitom vždy minimálně se dvěma lidmi zároveň, kdy s jedním mluvil a druhý čekal na jeho další pokyny. Nutné bylo také zjistit, kde se stala chyba.

Po několika dalších telefonátech bylo jasné, že porucha nastala venku. Tedy mimo Nemocnici v Motole. Proto byl se situací seznámen i zaměstnanec firmy, která má pro motolskou nemocnici dodávky elektřiny zabezpečovat. Ten byl již v terénu a zjišťoval co se děje. „Výpadek je venku a přepojují nás jinam, takže všechno by mělo běžet,“ říkal Sornas do telefonu jednomu z kolegů.

Následně se vše ověřilo a opravdu téměř vše fungovalo, jak má. Jediný problém byl s dětskou částí. Ta stále měla elektřinu pouze díky dieselovým elektrocentrálám. Navíc hrozilo, že nenaběhla vzduchotechnika. Sornas proto ihned kontroloval, zda funguje. „Vzduchotechnika jede,“ bylo slyšet z telefonu.

Poslední věcí bylo zajistit obnovu dodávek elektřiny i pro dětskou část nemocnice. Když vedoucí techniků úkol zadával, již se na něm pracovalo. „Všichni vědí, co mají dělat. Všichni makají, jak mají,“ pochvaloval si Sornas spolupracovníky.

Následně si Sornas uvědomil, že by mohl nastat problém se znovu zapnutím „ledniček“. „Jednou se nám totiž stalo, že přestože se proud nahodil, zůstaly některé jističe dole. Byly to právě ty u ledniček se vzorky a tak dále,“ popisoval. „Jsou tam všelijaký vzorky nebo třeba chlopně. To nemůžeme nechat jen tak rozpustit,“ vysvětloval.

Pověřil tedy několik pracovníků, kteří měli zkontrolovat vybrané budovy. Zaměřit se měli na laboratoře a podobně, kde se mohlo stát, že se jističe nenahodily. Ti zburcovali každého, koho mohli a společně vše překontrolovali.

Následně se podařilo obnovit přívod elektřiny i do dětské části nemocnice. Za půl hodiny bylo vše vyřešeno. U společné kávy si technici uvědomili, že nefungují závory v areálu. „To musíme vyřešit. Povezou sem jídlo nebo cokoli a kdovíkdy se ten systém nahodí,“ varoval jeden z nich. I tento problém vyřešili během chviličky. Jednoduše závoru odmontovali.

Veškerý personál, který zabezpečuje funkční chod nemocnice z energetického pohledu, fungoval jako sehraný sportovní tým. Jejich trenér Ladislav Sornas má své hráče skvěle vytrénované a jediné, co potřebuje je občas rozdat nějaký ten pokyn a kontrolovat celý průběh. Zápas s výpadkem proudu vyhráli na plné čáře.

„Takovýto výpadek se nestává často. Je to dá se říct ojedinělá situace,“ říkal Sornas. „Všechno se ale zvládlo. Všichni dělali, co měli a nikdo nebyl líný se zvednout. Přitom to bylo u někoho často i přesčas,“ pochvaloval si nakonec.

Tento tým zabezpečuje energetický chod motolské nemocnice, která patří mezi největší v Evropě. Má 21 455 místností, disponuje 2 231 lůžky a má 52 operačních sálů. Na konci minulého roku měla 5 954 zaměstnanců a hospitalizovala přes osmdesát tisíc pacientů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Související:

Právě se děje

reklama