REPORTÁŽ: Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u toho

Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších lidí. Nemocnice potřebuje elektřinu, plyn či skvěle fungující vzduchotechniku. Všechny tyto životně důležité zdroje zabezpečuje ve Fakultní nemocnici v Motole jejich Technický odbor. Při poruše musí jednat rychle, sehraně a bez zbytečného otálení. EuroZprávy.cz byly u toho, když nastal celkový výpadek proudu.

Jedno odpoledne nastal tento týden v motolské nemocnici úplný výpadek proudu. Zjistit celkový rozsah výpadku a zabezpečit jeho obnovení musí zvládnout pracovníci maximálně do několika hodin. Musí mít přehled celkově o nemocnici i o momentálním personálu.

Vedoucí Technického odboru Ladislav Sornas byl zrovna na odchodu, když k výpadku došlo. Jakmile se o situaci dozvěděl začal jednat. Spolu s ním i jeho tým. „Tak se tady ještě zdržíme,“ komentoval pro EuroZprávy.cz.

Při svižném tempu do jeho kanceláře jsme cestou narazili na jednoho z jeho kolegů. Ten ihned referoval, že zkontroloval kotelnu a tam proud běží. Sornas ho obratem poslal dál a my pokračovali.

Ještě před kanceláří zvonily vedoucímu techniků mobily. U sebe má vždy dva a třetí v kanceláři. Dostával informace o stavu nemocnice a následně posílal lidi plnit další úkoly. V kanceláři nešel počítač, jelikož se výpadkem vypnul a musel se teď znovu zapínat, což nějakou chvilku trvá. Čekat na něj, nebyl čas.

Sornas vzal do ruky telefon a začal zjišťovat situaci i na dalších odděleních nemocnice. Telefonoval přitom vždy minimálně se dvěma lidmi zároveň, kdy s jedním mluvil a druhý čekal na jeho další pokyny. Nutné bylo také zjistit, kde se stala chyba.

Po několika dalších telefonátech bylo jasné, že porucha nastala venku. Tedy mimo Nemocnici v Motole. Proto byl se situací seznámen i zaměstnanec firmy, která má pro motolskou nemocnici dodávky elektřiny zabezpečovat. Ten byl již v terénu a zjišťoval co se děje. „Výpadek je venku a přepojují nás jinam, takže všechno by mělo běžet,“ říkal Sornas do telefonu jednomu z kolegů.

Následně se vše ověřilo a opravdu téměř vše fungovalo, jak má. Jediný problém byl s dětskou částí. Ta stále měla elektřinu pouze díky dieselovým elektrocentrálám. Navíc hrozilo, že nenaběhla vzduchotechnika. Sornas proto ihned kontroloval, zda funguje. „Vzduchotechnika jede,“ bylo slyšet z telefonu.

Poslední věcí bylo zajistit obnovu dodávek elektřiny i pro dětskou část nemocnice. Když vedoucí techniků úkol zadával, již se na něm pracovalo. „Všichni vědí, co mají dělat. Všichni makají, jak mají,“ pochvaloval si Sornas spolupracovníky.

Následně si Sornas uvědomil, že by mohl nastat problém se znovu zapnutím „ledniček“. „Jednou se nám totiž stalo, že přestože se proud nahodil, zůstaly některé jističe dole. Byly to právě ty u ledniček se vzorky a tak dále,“ popisoval. „Jsou tam všelijaký vzorky nebo třeba chlopně. To nemůžeme nechat jen tak rozpustit,“ vysvětloval.

Pověřil tedy několik pracovníků, kteří měli zkontrolovat vybrané budovy. Zaměřit se měli na laboratoře a podobně, kde se mohlo stát, že se jističe nenahodily. Ti zburcovali každého, koho mohli a společně vše překontrolovali.

Následně se podařilo obnovit přívod elektřiny i do dětské části nemocnice. Za půl hodiny bylo vše vyřešeno. U společné kávy si technici uvědomili, že nefungují závory v areálu. „To musíme vyřešit. Povezou sem jídlo nebo cokoli a kdovíkdy se ten systém nahodí,“ varoval jeden z nich. I tento problém vyřešili během chviličky. Jednoduše závoru odmontovali.

Veškerý personál, který zabezpečuje funkční chod nemocnice z energetického pohledu, fungoval jako sehraný sportovní tým. Jejich trenér Ladislav Sornas má své hráče skvěle vytrénované a jediné, co potřebuje je občas rozdat nějaký ten pokyn a kontrolovat celý průběh. Zápas s výpadkem proudu vyhráli na plné čáře.

„Takovýto výpadek se nestává často. Je to dá se říct ojedinělá situace,“ říkal Sornas. „Všechno se ale zvládlo. Všichni dělali, co měli a nikdo nebyl líný se zvednout. Přitom to bylo u někoho často i přesčas,“ pochvaloval si nakonec.

Tento tým zabezpečuje energetický chod motolské nemocnice, která patří mezi největší v Evropě. Má 21 455 místností, disponuje 2 231 lůžky a má 52 operačních sálů. Na konci minulého roku měla 5 954 zaměstnanců a hospitalizovala přes osmdesát tisíc pacientů.

Související

Více souvisejících

nemocnice Motol Energetika blackout reportáž

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

Pekarová Adamová se poprvé vyjádřila k potvrzení trestu pro Feriho

Nejvyšší vedení TOP 09 prolomilo mlčení po pondělním potvrzení trestu pro exposlance Dominika Feriho, který byl členem strany. Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová označila jeho jednání, za které byl odsouzen, za neakceptovatelné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy