Čechům otrnulo. Roušky nenosí ani tam, kde dle nařízení musí

Zatímco jsme ještě na jaře poctivě šili a nosili roušky, dodržovali povinné rozestupy a pravidelně si myli ruce, nyní nám s příchozím létem a čím dál rychlejším uvolňováním zřejmě otrnulo. Ačkoliv oficiálně smíme chodit s odkrytým nosem a ústy pouze ve venkovních prostorách, mnozí tak nečiní ani uvnitř. Nejméně disciplinovaná je v tomhle směru paradoxně Praha, která je považována za jedno ze současných ohnisek nákazy koronavirem.

„Policie to předává nám a my zahajujeme přestupková řízení. Jsou jich tisíce za to, že lidé roušky nenosí. Celkově jich máme opravdu moc, nestačíme to ani vyřizovat,“ postěžovala si serveru Lidovky.cz hlavní pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Strážníci jsou v tomhle směru lepší nálady a informují, že si během namátkových kontrol v drtivé většině vystačí skoro pokaždé s domluvou.

Nošení roušek by v dopravních prostředcích mělo být povinné minimálně do začátku července. Jinak tomu nebude ani v obchodech a restauracích, kde by se správně měly odkládat pouze při konzumaci jídla a nápojů. Při pohybu po vnitřních prostorách podniku by hosté měli ústenku nasadit. Častokrát se ale cestující v MHD snaží toto nařízení obejít například odkrytím nosu kvůli lepšímu dýchání. Nad špatně zakrytými ústy a nosem ale policie přimhuřuje oko.

„Za nesprávné nošení pokuty nejsou. Policie v takovém případě jedinci doporučí, jak má roušku řádně mít. Přestupkuje se pouze to, pokud ji nenosí či odmítá nasadit,“ vysvětlila Jágrová s tím, že nenošení roušek se většinou trestalo pokutou až dvou tisíc korun.

„Osobně bych to v Praze udělal tak, že povinnost je nosit zatím ponecháme v MHD. Myslím, že by nemusely být nezbytně nutné ve vnitřních prostorách,“ sdělil Lidovkám epidemiolog Rastislav Maďar. Ten také zároveň připustil, že po rouškách sáhneme znovu na podzim, kdy přijde očekávaná druhá vlna viru. Pražská hygienička zároveň také slíbila, že by k nějaké liberalizaci v hromadné dopravě dojít mohlo.

„Mohou ale přivolat policii, která takového cestujícího může na místě pokutovat nebo nám přestupek předat. To platí i pro obchodní centra, kde také zaznamenáváme přestupky,“ objasnila Jágrová situaci řidičů, kteří už nemohou "neposlušné" pasažéry vykázat z přepravy jako předtím.

Ve srovnání s nouzovým stavem, kdy se policista nacházel téměř na každém rohu, dnes probíhají kontroly už pouze namátkově. Tudíž opět platí staré pořekadlo "kde není žalobce, není soudce". Mluvčí Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) Aneta Řehková oznámila, že už je to na lidech a řidiči.

Cestující se v MHD vzájemně hlídají

„Vybavuji si dvě až tři situace, kdy lidé pokrývku úst neměli nebo ji měli záměrně sundanou, protože chtěli jíst, ale po napomenutí ostatními si ji po chvíli nasadili. V jednom případě si cestující kryl ústa letákem a na první pohled vypadal, že mu je respektování pravidel jedno. Jednorázovou roušku mu nabídla žena, jež seděla naproti němu, za což jí velmi vlídně poděkoval,“ podělil se o svůj zážitek v pražské dopravě dvacetiletý Robert.

Jedním z preventivních opatření u pražské dopravy bylo také automatické otevírání dveří, aby se lidé nemuseli dotýkat tlačítek. Od toho pak DPP 8. června upustil s výjimkou metra. Důvodem je zvýšení účinku klimatizace, jelikož by extrémně vysoké teploty mohly mít za následek čím dál častější sundavání ústenek. Jediné, co tedy stále není možné, je nákup jízdenek u řidiče. 

"S potěšením můžeme konstatovat, že cestující v naší MHD jsou ohleduplní a disciplinovaní, nesetkáváme se s porušováním vládního nařízení, a když, tak pouze výjimečně u jednotlivců,“ pochválila cestující mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Šašci v Palladiu

„Za porušení domovního řádu může být zákazník z centra vykázán tamní bezpečnostní službou. Ta tuto pravomoc má,“ vyjádřil se s k nákupním centrům, v nichž je taktéž povinnost mít zakrytá ústa a nos, mluvčí Quadria na pražské Národní třídě Jakub Velen. Ten ale většinu návštěvníků pochválil s tím, že pravidla buď dodržují, anebo bez okolků uposlechnou bezpečnostní službu.

Palladium na Náměstí republiky se tuto situaci snažilo vyřešit pomocí humoru a ke vchodovým dveřím nasadilo klauny, kteří nově příchozí upozorňují na nutnost nošení roušky, a dezinfekce rukou. Situace je skutečně komická, neboť si lidé zpočátku myslí, že se jedná o reklamu než jim dojde, která bije.

„Další šíření koronaviru je otázkou osobní odpovědnosti a opatrnosti každého z nás. Pražanům bych také rád adresoval prosbu, aby k věci přistupovali s rozvahou a klidem,“ prosil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Že je Praha ohniskem jej nepřekvapuje vzhledem k vysokému počtu obyvatel i cizinců. Sám momentálně řídí hlavní město z karantény poté, co byl jeden z jeho kolegů pozitivně testován na covid-19.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 48 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

Nová pravidla pro stejnopohlavní partnerství už musí posvětit jen prezident Pavel

Senát ve středu na návrh zákonodárců ODS a TOP 09 rozhodl, že nebude projednávat nová pravidla pro partnerství stejnopohlavních párů a umožní tak jejich přijetí. Senátoři vyřadili novelu občanského zákoníku z programu navzdory odporu lidovců. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy