Je to 50 na 50, řekl k plánovanému rozvolňování ministr Blatný

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) padesát na padesát. Řekl to dnes v pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu. Bude záležet na tom, jak bude vycházet rizikové skóre vypočítané v protiepidemickém systému PES podle dat o vývoji nákazy.

Jan Blatný
doporučujeme

Od začátku týdne ukazují na třetí stupeň rizika, zmírnění by mohlo nastat od pondělí 30. listopadu. Znamenalo by to například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními.

"Kdybyste se mě zeptal v pondělí, tak by řekl, že je pravděpodobnost velká. Dnes už je menší," řekl ministr. "I když by ke zmírnění nedošlo, myslím, že je to bezpečnější a správnější varianta než rozvolnit, a za týden zase zpřísňovat," dodal.

Řada krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, se podle něj ve svých parametrech zhoršuje a optimální nejsou ani počty nakažených v nemocnicích. Nyní podle něj celostátní statistiku zlepšuje zejména Praha. Ministr proto nechá předtím, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města.

Pochybnosti o tom, jestli bude možné od úterý další významný krok v uvolňování přijatých opatření udělat, vyjádřili v posledních dnech také další členové vlády. Už ve středu o tom hovořil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes na ranní tiskové konferenci k antigenním testům uvedl, že situace stále není dobrá a čísla se nelepší tak, jak se očekávalo. Podle Asociace krajů hlavní hygienička Jarmila Rážová na jednání s hejtmany řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 17:27 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Pfizer zmenší dodávku vakcín do ČR maximálně o 20 procent, tvrdí Babiš

18.01.2021 17:14 Farmaceutická společnost Pfizer zmenší středeční dodávku vakcín proti koronaviru do České republiky…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 16:36 Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Tisíce praktiků chtějí očkovat seniory, vakcíny nemají

18.01.2021 16:33 Zapojit se hned do očkování seniorů starších 80 let proti covidu-10 chtějí tisíce praktických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama