Ještě v listopadu by se mohly obnovit návštěvy domovů seniorů, přislíbilo ministerstvo

Do domovů pro seniory a postižené by mohly ještě v listopadu znovu začít chodit návštěvy. Navštěvování klientů by se mohlo za určitých podmínek obnovit nejspíše v příštích dvou týdnech. Přislíbilo to ministerstvo zdravotnictví. ČTK to řekl prezident Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS) Jiří Horecký. Asociace navrhuje, aby se návštěvníci při příchodu testovali.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Máme příslib, že ještě v listopadu se umožní návštěvy. Lidé teď nevědí, zda své blízké uvidí na Vánoce, nebo kdy vůbec. Tahle zpráva je pro ně světlo na konci tunelu," uvedl Horecký.

O podmínkách obnovení návštěv by poskytovatelé péče měli se zástupci ministerstva zdravotnictví jednat příští týden, další týden by se pak případně mohlo setkávání s blízkými povolit. O jednání asociace usiluje spolu se zástupkyní veřejného ochránce práv Monikou Šimůnkovou. Ta před nedávnem upozorňovala na to, že nařízená omezení v domovech narážejí na lidská práva a svobody klientů. Podle Šimůnkové je právě zákaz vycházení a návštěv krajní nástroj ochrany zdraví a života seniorů či postižených, který se dotýká jejich osobní svobody, svobody pohybu i práva na soukromý a rodinný život.

Asociace navrhuje, aby se i pro návštěvníky domovů využily antigenní testy. "Výsledek je do pár minut. Spolehlivost je 80 procent. Při nošení roušky a s dezinfekcí a dodržováním pravidel je riziko nákazy relativně malé," řekl Horecký.

Poskytovatelé péče a zástupci organizací seniorů či postižených upozorňují na to, že nemožnost vidět blízké má nepříznivý dopad na psychiku a zdraví obyvatel domovů. Zařízení se jim proto snaží kontakt s okolím zprostředkovat. Využívají k tomu třeba mobilní aplikace. Některé domovy zřizují zvláštní prosklené návštěvní místnosti.

Podle zdravotnické statistiky podíl seniorů mezi nakaženými roste. Do konce října se koronavirová nákaza objevila ve 209 domovech u 4763 klientů a pracovníků. Podle kritiků tak vláda i přes ujišťování seniory a další zranitelné osoby před covidem neochránila, opatření byla nedostatečná a přijímala se pozdě. Lidé nad 60 let dostali poštou pět roušek a respirátor, v zařízeních je zákaz návštěv a pohybu. Respirátory personál povinně nosí od tohoto pondělí a plošné testování k odhalení onemocnění začalo tento týden. Experti a akademici zavedení pravidelných testů požadovali už na jaře v první vlně epidemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nakažlivější mutace koronaviru je v Česku. Vláda zváží omezení…

25.02.2021 16:10 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 13 657 nakažených. Vláda bude dnes pokračovat v jednáních o zpřísnění…

Jihoafrická mutace koronaviru je v Česku. Snižuje účinnost vakcín i léků

25.02.2021 13:52 V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. ČTK to napsala…

Jen dospělí nestačí. Podle odborníků bude potřeba očkovat i děti

25.02.2021 13:17 Proti covidu-19 bude zřejmě v budoucnu nutné očkovat i děti, bez toho nebude možné dosáhnout…

Francie poskytne Česku 100 tisíc dávek vakcíny, potvrdil Babiš

25.02.2021 12:48 Francie poskytne Česku k polovině března 100.000 dávek vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama