Jsme nejhorší v Evropě, dalo se to čekat, tvrdí imunolog. Kolik lidí skončí v nemocnicích?

Počet nově nakažených v Česku v posledních dnech trhal rekordy. Molekulární imunolog Václav Hořejší tvrdí, že nárůst není nečekaný, pouze někteří si mysleli, že virus slábne.

Češi se nechávají testovat na covid-19
doporučujeme

"Nyní jsme nejhorší zemí v Evropě. Dalo se to čekat. Uvolnili jsme všechno a nechali se ukolébat. Někteří podlehli iluzi, že virus slábne. To byl nesmysl," řekl Českému rozhlasu odborník.

Dodal, že nárůst se bude projevovat i v dalších týdnech. V nemocnicích totiž skončí více lidí, než kolik jich je s covidem hospitalizováno nyní.

"To jsou pacienti, kteří se nakazili před třemi čtyřmi týdny. Za tři čtyři týdny bude hospitalizovaných zhruba desetkát více," dodal.

Opatření, která jsou zavedena nyní, považuje za mírná. Jiné evropské země je mají o poznání přísnější, což nás uvrhá do problému.

"Některá opatření se neudělala. Třeba bary a restaurace je ideální prostředí pro šíření viru. V Německu byl provoz barů zakázán. A Němci jezdili sem do Prahy a také přispěli k současné situaci u nás," míní expert.

Vinu ale vidí částečně i v lékařích, kteří se neshodnou na prospěšnosti roušek. "Někteří odborníci roušky bagatelizovali. Nevinil bych vládu, ale lékaře, kteří ani nejsou epidemiologové, ale jsou mediálně známí. Označil bych to za selhání lékařské elity," tvrdí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přehledně: Které obchody a služby budou od čtvrtka fungovat?

21.10.2020 15:04 Aktualizováno Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu, který je…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 14:54 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Babiš a Prymula: Nové restrikce mají zabránit kolapsu, kapacita nemocnic…

21.10.2020 14:30 Aktualizováno Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil po dnešním mimořádném…

Jak se vyhnout nákaze a přežít lockdown? Flegr zveřejnil 12 stěžejních bodů

21.10.2020 14:04 Počet nakažených novým typem koronaviru je alarmující a Česko od čtvrtka přechází do lockdownu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama