Jsme v bodě zlomu, tvrdí Dušek z ÚZIS. Epidemie podle něj začíná zpomalovat

Epidemie koronaviru v Česku začíná zpomalovat. "Jsme v bodě zlomu," řekl dnes Radiožurnálu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Nemocniční zátěž je podle jeho odhadu tento týden na vrcholu a příští týden začne s vysokou pravděpodobností klesat. Ale nemusí se to podle Duška týkat všech regionů, na nárůst se musí připravit moravské regiony.

Antigenní testování na koronavirus, ilustrační foto
doporučujeme

Příjmy do nemocnic jsou tento týden podle Duška opravdu velké. "Jsme na vrcholu nemocniční zátěže," řekl Dušek. Potvrzenou nákazu má přes 20.000 potenciálně zranitelných pacientů, z nichž 30 až 40 procent, tedy 8000 lidí, do deseti až 14 dnů podle něj skončí v nemocnici.

Příští týden bude zátěž nemocnic s vysokou pravděpodobností klesat, ale nemusí se to týkat všech regionů. Aktuálně je vysoká zátěž v Plzeňském, Středočeském a Pardubickém kraji. Situace v Karlovarském a Královéhradeckém kraji se podle Duška stabilizovala. Nárůst ale prodělávají moravské regiony. Jmenoval zejména Jihomoravský kraj, kde minulý týden byly počty pacientů na jednotkách intenzivní péče rizikové. Nárůst je patrný také v Olomouckém kraji a velmi silný nárůst ve Zlínském.

Epidemie podle šéfa zdravotnických statistiků začíná zpomalovat. "Je to zásadní změna. Bavíme se o stagnaci až poklesu, byť čísla jsou stále velmi vysoká, až děsivě," řekl Dušek. Ale přírůstky počtu nakažených jdou postupně dolů, čemuž odpovídá i odhad reprodukčního čísla, které je nyní pod hodnotou jedna. Vzhledem k velkému množství testů v poslední době Dušek věří, že se trend otáčí. Při tak velkém množství testů by totiž podle něj nebyl problém, aby čísla byla ještě významně vyšší.

V pondělí bylo podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví v Česku skoro 9000 hospitalizovaných s nemocí covid-19 a 1873 v těžkém stavu, což byly nejvyšší počty za celou epidemii. Počet nových případů nákazy koronavirem v úterý dosáhl 15.196, což je zhruba o 1600 méně než předchozí úterý. Nárůst počtu nakažených zpomaluje ve srovnání se stejnými dny předešlého týdne už od neděle.

Podle šéfa zdravotnických statistik se v číslech už mohou projevovat opatření zavedená od začátku března. "Aby se projevila plně, na to si musíme ještě počkat," dodal. Podle Duška se zdá, že se populace začala chovat významně zodpovědněji. Zastavení růstu a zpomalování nastalo podle něj už minulý týden, což je efekt něčeho, co se začalo odehrávat už na konci února. "Jsme na velmi dobré cestě," řekl Dušek. Očekává, že i relativní pozitivita testů nyní začne významněji klesat. Diagnostické a klinické indikace testů nyní vykazují pozitivitu 40,3 procenta, což je podle Duška stále velmi vysoko.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lockdown naučil dospívající vařit, cítí se samostatnější než před epidemií

13.04.2021 09:42 Více než polovina dospívajících Čechů ve věku od 12 do 17 let se cítí být samostatnější, než si o…

V Česku zemřelo přes 28.000 nakažených, za pondělí dalších 3843 případů

13.04.2021 09:04 Počet úmrtí s nemocí covid-19 v ČR překročil 28.000. K pondělku s onemocněním zemřelo 28.038 lidí,…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 08:15 pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Nouzový stav v Česku skončil, přibylo méně než 1000 nakažených

12.04.2021 22:17 Aktualizováno Ode dneška končí zákaz cestování mezi okresy nebo noční vycházení. O půlnoci vypršel po půl roce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama