K očkování se v systému hlásí 180.000 seniorů, termín má 63.000

K očkování proti koronaviru se od pátku registrovalo víc než 180.000 lidí starších 80 let. Termín pro podání vakcíny dostalo z on-line registračního systému 63.000 z nich. Údaje dnes před 18:00 na dotaz ČTK sdělil vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla. Neměl informaci, kolik seniorů už bylo na základě rezervace očkováno ani o aktuálním počtu volných míst pro očkování.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Senioři mají možnost se k očkování registrovat od pátečních 08:00. Lidí nad 80 let žije v Česku zhruba 440.000, klienti domovů seniorů jsou očkování bez registrace od prosince. Senioři se mohou registrovat na webu crs.uzis.cz nebo telefonicky přes linku 1221.

Začátek očkování proti koronaviru lidí nad 80 let v pátek doprovázely technické problémy, v sobotu očkování v některých nemocnicích zpomalily dočasně nedostupné údaje o rezervacích. Objevily se také případy, kdy senioři dostali termín vakcinace v nemocnici, kde se ještě neočkovalo. Ministerstvo zdravotnictví odmítlo, že by chyba byla na jeho straně. Podle mluvčí Barbory Peterové je dostupnost termínů pro očkování proti covidu-19 v kompetenci očkovacích center, která je do rezervačního systému zadávají. Například mluvčí novojičínské nebo neratovické nemocnice, kde se chyby v rezervacích objevily, naopak mluvily o technických problémech v centrálním registračním systému.

"Problém je někde uprostřed," řekl k tomu dnes Dzurilla. Za termíny sice podle něj odpovídají očkovací místa, měly ale na úpravy málo času. "Od pátku to řešíme," podotkl. Vznik rezervačního systému ve spěchu a na poslední chvíli, kdy už nebyl čas ho řádně odzkoušet, je příčinou jeho potíží podle zástupců opozice i některých odborníků na informační technologie. Zahájení registrací lidí nad 80 let od 15. ledna ohlásil 3. ledna premiér Andrej Babiš (ANO).

Vedle očkování seniorů starších 80 let pokračuje také očkování zdravotníků a zaměstnanců a klientů domovů pro seniory nebo domovů se zvláštním režimem určených pro pacienty s demencí. Senioři mají při vakcinaci přednost, protože je koronavirus ohrožuje výrazněji než mladší generace.

Blatný dnes ve Sněmovně řekl, že k dnešním 11:00 bylo v Česku podáno téměř 130.000 vakcín proti koronaviru. Naočkováno je tak podle něj 1,3 procenta populace, což je průměr v Evropě. Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali první lidé v Česku 27. prosince. Od minulého týdne se do ČR distribuuje také vakcína od firmy Moderna. U obou je potřeba aplikovat dvě dávky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: První víkend přísných opatření v Česku. Přibylo 13 tisíc nakažených

06.03.2021 11:34 Aktualizováno Česko čeká první víkend od zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru. Podle ministra…

V pátek přibylo lehce přes 13 tisíc nakažených, méně než před týdnem

06.03.2021 10:14 Aktualizováno V Česku v pátek přibylo 13.074 lidí s nemocí covid-19, což je méně než ve čtvrtek i než před týdnem…

Přestaňme s vývojem české vakcíny, jde o drahý nesmysl. Ohledně Číny bych…

06.03.2021 09:00 Ostře se vymezuje proti rozhodnutí vlády, která hodlá pokračovat ve výzkumu české vakcíny proti…

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

05.03.2021 22:25 Aktualizováno Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama