Každý pátý Čech je duševně nemocný. Stát chce vyklidit léčebny

Cíl Národního akčního plánu duševního zdraví je v roce 2020 přesun 300 nemocných z léčeben do komunity. Postupovat tak bude reforma psychiatrické péče, která počítá s úbytkem lůžek v psychiatrických nemocnicích a vznikem dalších center duševního zdraví. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projedná vláda.

Šťastný muž

Podle průzkumu trpí nějakým duševním onemocněním každý pátý Čech. Celospolečenské náklady se odhadují na více než 100 miliard korun ročně, duševní nemoci patří k nejčastějším důvodům přiznání invalidního důchodu.

Na tento strategický dokument pro roky 2020 až 2030 je navázáno i financování projektů z evropských fondů. Rozdělí se podle něj zhruba miliarda korun. ČR se v něm zavazuje přesunout z nemocnic do komunity dlouhodobé pacienty s převahou sociálních potřeb, kterých je zhruba 30 procent. V roce 2017 bylo podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zhruba 38.000 hospitalizací v psychiatrických nemocnicích, někteří pacienti se vraceli opakovaně. Pro dospělé bylo asi 8900 lůžek.

Péči i po přesunu pacientů z nemocnic zajišťují takzvaná centra duševního zdraví. Jde o týmy složené z lékaře psychiatra, psychologa, sociálního pracovníka a zdravotní sestry, které mohou o pacienta pečovat v ambulanci nebo u něj doma. Center už funguje 17, provoz je zatím hrazený většinou z evropských fondů. Do konce letošního roku jich má podle plánu být 30.

Hlavním cílem plánu je zajistit udržitelné financování z veřejného zdravotního pojištění a nastavit ho i pro zdravotní i sociální část týmů a péči pro děti, lidi s demencí, se závislostí a pro pacienty v ochranném léčení.

Peníze budou třeba také na transformaci psychiatrických nemocnic, ve kterých budou postupně ubývat lůžka a zařízení se mají stát přívětivějšími pro pacienty. Podle dřívějších vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se budou například snižovat počty nemocných na jednom pokoji a vznikat dalších sociální zařízení.

Potřebná je podle plánu také změna legislativy, která prozatím s centry duševního zdraví nepočítá. Upravit by se měla i pravidla pro používání omezujících prostředků a režimových opatření v psychiatrických nemocnicích. Ta kritizovala Světová zdravotnická organizace, která do Česka poslala i své školitele, i pacienti.

Plán zmiňuje také rozvoj pacientských organizací a vzdělávání pacientů v oblasti práv a možností sociální podpory. Vytvořit by se měla také metodika pro výzkum a hodnocení služeb v oblasti duševního zdraví. Zaměřit se je podle dokumentu třeba i na zdravé lidi. "Národní akční plán duševního zdraví zakotvuje efektivní podporu duševního zdraví obecné populace, čímž doplňuje významný aspekt prevence a časné intervence," uvádí dokument.

VIDEO: Z Prahy vyjel záchranářský konvoj. Do Jihomoravského kraje míří…

25.06.2021 00:40 Z Prahy míří na Moravu konvoj záchranných složek. Policie už dříve vyzývala na sociálních sítích…

Vojtěch: Z Prahy míří na Moravu Golem a Fénix. Zasahují vrtulníky,…

24.06.2021 23:44 Z Prahy na místo katastrofy míří velkokapacitní záchranářské vozy Golem a Fénix. Na Jižní Moravě…

Vojtěch vyzval fanoušky, aby se po návratu z fotbalu v Maďarsku testovali

24.06.2021 18:58 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) poprosil fotbalové fanoušky, kteří se chystají na zápas…

Počet potvrzených případů mutace delta v Česku se blíží stovce

24.06.2021 17:18 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) dosud potvrdil 96 případů delta mutace nového typu koronaviru. V…

Počty nakažených neklesají. Respirátory v MHD a budovách zůstanou

24.06.2021 15:57 V městské hromadné dopravě a vnitřních prostorech budou dál povinné respirátory. Ministr…

Lidé se nově mohou nechat očkovat i dříve než 90 dní po covidu-19

24.06.2021 13:25 Od pátku se mohou lidé nechat očkovat i dříve než 90 dní po prodělání covidu-19. Dosavadní lhůtu,…

Ve středu přibylo v Česku o čtvrtinu více nakažených než před týdnem,…

24.06.2021 11:22 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 161 potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Počty nakažených v Praze rostou. Hygienici apelují na dodržování opatření

24.06.2021 11:20 Aktualizováno Pražští hygienici apelují na obyvatele, aby nadále dodržovali bezpečnostní protikoronavirová…

Vojtěch: Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste

23.06.2021 18:56 Epidemie koronaviru v Praze stagnuje až mírně roste, v ostatních regionech klesá. Na dnešním…

Česko objednalo na letošek milion vakcín proti chřipce. Je to více než loni

23.06.2021 12:36 Česko objednalo na letošek zhruba milion vakcín proti chřipce, což je o 13 procent více než loni.…

Související:

Právě se děje