Kdo bude novým ministrem zdravotnictví? Padají první jména

Po měsíci Česko opět spekuluje, kdo povede ministerstvo zdravotnictví po odcházejícím ministrovi Romanu Prymulovi. Jedním z jmen je současný náměstek Aleksi Šedo, o kterém se spekulovalo i při konci Prymulova předchůdce Adama Vojtěcha. Ve hře jsou ale i další tváře.

Aleksi Šedo
doporučujeme

Jedním z nejpravděpodobnějších kandidátů na post ministra zdravotnictví je Aleksi Šedo, který léta působil jako děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a od září 2020 je náměstkem ministra zdravotnictví.

K této variantě se přiklání některé sázkové kanceláře a o lékaři a biochemikovi se spekulovalo už v minulosti, před měsícem, kdy oznámil rezignaci předchozí ministr Adam Vojtěch. Nakonec ho vystřídal Prymula.

Dalším jménem, o němž se v kuloárech hovoří, je ředitel Fakultní nemocnice v Motole a bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Ač je vzděláním ekonom, i o něm se v minulosti spekulovalo jako o možném nástupci Vojtěcha. 

Ludvík se v říjnových volbách pokusil kandidovat do Senátu, skončil ale ve volebním obvodu Praha 5 až na třetím místě se ziskem 13,49 procenta hlasů. Některými kritiky je osočován, že situaci kolem koronaviru zlehčuje, on sám ale tvrdí, že se na věc dívá realisticky.

Ve hře je i několik dalších jmen, avšak s podstatně menší pravděpodobností. Objevuje se například jméno epidemioložky a hlavní hygieničky České republiky Jarmily Rážové nebo epidemiologa Rastislava Maďara.

Maďar však na vlastní žádost v létě skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví a není pravděpodobné, že by mu byla funkce nabídnuta. Podobně je tomu i u známého parazitologa Jaroslava Flegra, jehož jméno je veřejností rovněž zmiňováno.

Podle informací serveru EuroZprávy.cz ale Flegr nabídku také nedostal. Stejně tak není příliš pravděpodobný ani prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

I jeho jméno rezonuje v řadách veřejnosti, člen Ústředního krizového štábu je ale často osočován ze zlehčování současné situace, například díky podpisu kontroverzní petice, v níž homeopaté vyzývají ke zmírnění opatření.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma žaluje vládu kvůli výrobě vakcíny proti obrně, argumentuje i…

24.11.2020 14:18 Aktualizováno Skupina Praha Vaccines napadla u soudu rozhodnutí, kterým vláda znemožnila, aby se v závodě firmy v…

Systém PES: Hodnocení po krajích bude možné až při stupních 1 a 2, uvedlo…

24.11.2020 14:15 Hodnocení epidemiologické situace jednotlivě v krajích bude podle protiepidemického systému (PES)…

Prymula bude brát nadstandardní plat. Dosáhne téměř na poslance

24.11.2020 10:20 Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula, který nastoupil jako poradce premiéra Andreje Babiše na…

Přibylo 4377 případů koronaviru, Česko zůstává ve 3. stupni rizika

24.11.2020 07:44 V pondělí přibylo v Česku 4377 potvrzených případů nákazy koronavirem, zhruba o tisíc méně než před…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama