Když se rodina nakazila koronavirem, bála jsem se o naše životy. Systém má řadu chyb, říká nakažená

Zimnice, vysoká teplota i ukrutná bolest hlavy ji zahnaly do postele. Záhy stejné obtíže postihly i celou rodinu. Některé její členy dokonce trápil i silný kašel, který je vysiloval. Když se paní K., která si nepřeje zveřejnit své jméno, ale redakce EuroZprávy.cz její identitu zná, dozvěděla, že s manželem a dětmi nakazili koronavirem, dostala strach. „Valící se zprávy o těžších průbězích koronaviru na psychice nepřidají. Měla jsem obavy, aby se náš stav nezačal horšit a někdo se nezačal dusit. Bála jsem se o naše životy,“ říká infikovaná žena, která v souvislosti s chorobou upozorňuje na řadu nedostatků i chyb ve zdravotním systému.

Teploměry si vložili do podpaždí a jejich rtuť během chvíle vyletěla hodně přes 38 stupňů Celsia. Trvající zimnice, bolest hlavy, absence čichu a kašel donutily matku dvou dospělých synů obrátit se i s mužem na praktického lékaře. „Kontaktovali jsme jej po telefonu, dal nás do systému a za dva dny jsme jeli na PCR testy do Thomayerovy nemocnice,“ líčí svůj příběh.

Lékař synovi nevěřil, že je podruhé chorý

První problém nastal s mladším potomkem, který chodí k jinému doktorovi než zbytek rodiny. „Když řekl, že covid-19 prodělal už v říjnu, odmítl se s ním jeho lékař bavit, tvrdil mu, že do tří až šesti měsíců po prodělání koronaviru je nemožné, aby jej tak brzy znovu chytil, a na testy jej neodeslal. Byl přesvědčený, že podruhé být chorý nemůže. Doktorům věříme, a tak jsme dali na jeho názor.“ Jenže jeho stav se zhoršoval, teploty neklesaly. „Byl čím dál více vysílenější. Štěstím bylo, že když volali staršímu sourozenci z hygieny, že je pozitivní, tak jej napadlo bratrovi předat telefon a ten pracovníkovi sdělil, jaké má obtíže. Okamžitě jej dal do systému na testy, které později potvrdily, že je znovu nakažený.“

Rodačka z Prahy si naopak nemůže stěžovat na přístup v Thomayerově nemocnici. „Vše bylo rychlé, včetně administrativy. Personál veškeré údaje okamžitě zadal do počítačů. Když proceduru porovnám s Motolem, kde jsme v říjnu byli na testech s mladším synem, tak Krč jednoznačně vyhrála. Ale možný delší časový průtah byl tehdy v Motole způsoben tím, že probíhal z auta,“ upozorňuje.

Jedině, co dámu ve středních letech v Thomayerově nemocnici zarazilo, byla nedostatečná vzdálenost mezi pacienty, kteří chodili na PCR testy, a těmi, již čekali na antigenní. „Obě řady byly odděleny jen pouhou páskou, a tak riziko eventuální nákazy bylo vysoké. Musím ale férově říci, že v době, kdy jsme byli na testech, se žádné fronty netvořily. Pokud by zřejmě byl nával, třeba by na místo nastoupil koordinátor a vše by řídil,“ domnívá se.

Co ženu překvapilo je, že systém automaticky počítá s tím, že lidé, kterým je špatně, musejí mít vlastní auto. „Netuším, zda fungují nějaké svozové sanitky jako na jaře, ale když se podívám, kolik je nyní nakažených, tak by zdravotníci na odvozy neměli kapacitu. Mám proto podezření, že lidé bez vozů, když je jim zle, jezdí na testy normálně MHD, ale důkazy proto samozřejmě žádné nemám. Jedná se jen o moji pouhou domněnku.“

Další rozčarování se dostavilo, když jejímu mladšímu synovi přišla jen sms zpráva, která oznamovala, že je pozitivní. „Nikdo z hygieny se mu tak jako nám ještě po obdržení textovky ale neozval. Zřejmě to bylo tím, že byl Nový rok. Přesto jsem z pohledu obyčejného člověka odhalila řadu mezer a chyb, které si politici či odborníci vůbec neuvědomují.“

Ženu zneklidňuje, co by se dělo, kdyby se ona či někdo z její nakažené rodiny, zranil a potřeboval by lékaře. „Včera jsme se řízla do prstu a krev nešla dlouho zastavit. Kdybych potřebovala ránu sešít, netuším, kam jít. Mám obavy, že odevšad by mě vyhodili, kdybych řekla, že mám covid-19. Vždyť nyní stačí zavolat k praktickému lékaři, říci, že máte kašel, a hned vám doktor či sestra sdělí, ať k nim vůbec nechodíte. Řada věcí není dotažena do konce,“ krčí rameny.

Rodina je nyní ohledně zásobování potravin odkázána na pomoc příbuzných anebo rozvozovou službu. „Když naši blízcí nemohou, zavoláme na Rohlik.cz, který vozí i léky. Do formuláře napíšeme, že jsme nakaženi, a tak kurýr nechá nákup za dveřmi a vůbec s ním nepřijdeme do kontaktu, stejně jako s příbuznými.“

Ztráta čichu odepsala dva spálené hrnce

Vdaná paní přiznává, že doma dochází i ke kuriózním, humorným situacím. „Jak nás nyní opustil čich, tak už jsem spálila dva hrnce. Zapomněla jsem, že jsem něco dala vařit a bylo to. Normálně by člověk cítil, jak se vše pálí, ale teď nezaznamenáme vůbec nic. Abychom nevyhořeli, tak si pro jistotu po bytě píši papíry, že vařím,“ poprvé se do telefonu zasměje.

Velký optimismus ale u ní doma zatím nevládne. Infekce odmítá ustoupit. „Každý večer mám velký strach o manžela, jehož trápí silné záchvaty kašle a sotva se může nedechnout.“ Velké obtíže se drží i staršího syna, který má podle ní trochu odlišný průběh nemoci. „Jeho tolik nesužují bolesti hlavy, ale má silné střevní problémy. Lékaři tvrdí, že i ony ke covidu-19 patří.“ Elegantní žena na rovinu přiznává, že ji pohltil velký strach, když se nákaza rodiny potvrdila. „Valící se zprávy o těžších průbězích koronaviru na psychice nepřidají. Měla jsem obavy, aby se náš stav nezačal horšit a někdo se nezačal dusit.  Bála jsem se o naše životy. Pak jsem si ale zakázala o všem špatném přemýšlet.“

Pacientka, kterou stále silně bolí hlava, je nyní alergická na lidi, kteří stále onemocnění bagatelizují. „Nikdy nepřeji nikomu nic zlému, ale kdo koronavirus zlehčuje, tak bych mu vzkázala, aby ho prodělal a viděl by. Určitě se nejedná o žádnou obyčejnou chřipečku. A to nikdo z nás neměl těžký průběh, že by musel dostat kyslík anebo být hospitalizován. Jsem překvapená, jak rychle se virus šíří.“

Nemoc dává zabrat celé rodině a paní dokonce nemůže pracovat ani z domova. „Musela jsme si vzít pracovní neschopnost, byť splácíme hypotéku. Šéf mně sice nabízel home office, ale já jej nejsem schopná vykonávat. Cítím se pořád unavená a většinu dne prospím. Dokonale jsem se přesvědčila, že zdraví je opravdu nejcennější a ostatní se vždy nějak vyřeší.“

Před onemocněním váhala, zda se nechá očkovat. „Nyní už mám stejně jako celá rodina naprosto jasno. Kdyby to bylo možné, vakcínu bychom si nechali aplikovat už nyní. Doma jsme se přesvědčili, že očkování je jedinou možností, jak se vrátit k normálnímu životu.“

Pevně věří, že už v létě bude moci s mužem cestovat, což je jejich oblíbená záliba. „Ale nyní mám jiné velké přání. Chtěla bych už konečně vidět své rodiče. Nesetkala jsem se s nimi ani na Vánoce, neboť už nám všem bylo divně. Pořád u nás na ně čeká opožděný Ježíšek a já se nemohu dočkat, co mu řeknou, až balík rozbalí,“ zasní se milující dcera.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Lidé zdraví Zdravotnictví lékaři Nemocnice Thomayerova hygienici očkování

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy