Testy na koronavirus mohou vyjít pěkně draho. Důvodem jsou poplatky

Ačkoliv se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nechal v polovině května slyšet, že testy na přítomnost koronaviru vyjdou samoplátce maximálně na 1756,- Kč, ne vždy tomu tak je. Některá z odběrových míst mají totiž tendenci tuto částku navyšovat, a to kolikrát v řádu tisíců korun. Ohánějí se často tím, že tak činí z důvodu expresního dodání výsledků, či z důvodu administrativních poplatků.

Češi se nechávají testovat na covid-19

Nejdražší odběry jsou momentálně na Letišti Václava Havla, kde lidé musejí sáhnout hodně hluboko do kapsy, pokud mají zájem znát výsledky do tří hodin. V takovém případě je test vyjde až na 7 500 korun. 

To ale zdaleka není všechno. V případě, kdy testovaní ještě potřebují i potvrzení o výsledku testů, musejí si připlatit dalších 550 korun. Cestuje-li dotyčný do země, která náhle začala požadovat negativní test, jako tomu mohlo být například v Řecku, které ale později couvlo, může ho taková dovolená vyjít na dalších téměř deset tisíc. 

Firma GHC Genetics, která je pověřená zajišťováním odběrových míst na letišti, ale nabízí i standardní testy, které zájemce vyjdou na "pouhých" 1750,-Kč, což souhlasí s částkou schválenou resortem zdravotnictví.

Jde-li o rychlotesty, pak Adam Gemrot z GHC Genetics uvedl, že se jedná z hlediska nákladovosti o adekvátní částku. "Jedná se tam především o laboratorní náklady. Pořídili jsme na to nový přístroj, na kterém to je drahé, proto jsou náklady astronomické. Cena není vysoká z toho důvodu, že bychom na tom chtěli nějakým způsobem vydělat,“ sdělil serveru idnes.cz

Stejný postoj zaujalo i ministerstvo zdravotnictví. "Co se týče vyšetření lékařem, expresní dodání výsledku a vyhotovení lékařské zprávy, tyto expresní a administrativní příplatky MZ ČR nereguluje,“ nechala se slyšet mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

Omezení se vztahují pouze na odběr vzorku a laboratorní vyšetření. Zbývající část už pouze závisí na konkrétním odběrovém místě. Vydání lékařského potvrzení si účtují dokonce i samotné nemocnice, které testují samoplátce. V Nemocnici Na Bulovce se jedná o příplatek 250 korun. 

Nicméně GHC Genetics nemá monopol na provádění testů na covid-19 a rychlost vyhodnocení rozhodně nehraje zásadní roli při potenciálním překročení stanovené ceny. Na odběrovém místě v pražských Měcholupech například stojí odběr celkem 2650 korun, přičemž laboratoře EUC požadují v základní sazbě 2200 korun. Vyžaduje-li zákazník výsledek do čtyř hodin, pak musí počítat s částkou čtyři tisíce.

Důvody jsou následující: vyšetření lékařem, administrativní poplatky, příplatky za individuální odběr nebo zmiňované lékařské potvrzení. To všechno spadá na některých odběrových místech do pomyslného balíčku. Částku překračující limit si však zaplatí i lidé, kteří o potvrzení nejeví zájem. 

"Jsou s tím spojené i další náklady, samotné vyšetření je za stanovenou cenu. Tam se ale platí nad rámec s tím spojené administrativní poplatky, to, že vám teď odpovídám na infolinku a podobně,“ informoval zaměstnanec jedné z laboratoří redaktorku idnes.cz, která se chtěla na test objednat.

"Lékařské potvrzení nutné pro překračování hranic je spojeno s vyššími náklady na personál: prodloužená pracovní doba vysokoškolského pracovníka o několik hodin, vzhledem k nutnosti vydávat certifikáty včas pro cestovní potřeby. Certifikáty potvrzuje jeden člověk, musí tam zůstat celou dobu. Další navýšené personální náklady jsou na call centru,“ vyjádřila se k tomu mluvčí EUC Laboratoří Eva Hokrová. 

S vyššími cenami se ale nepotýká jenom Praha. Dva tisíce si účtuje třeba také společnost Agel v Ostravě, Bruntále nebo ve Valašském Meziříčí, přičemž se do ceny započítávají právě i "služby odběrového místa ve zvláštním režimu". 

"Laboratoř Agellab nabízí samoplátcům testování za regulovanou cenu 1 674 korun za předpokladu, že klient sám dopraví vzorek do laboratoře k analýze. Poplatek ve výši 2 200 korun zahrnuje jednak cenu samotné laboratorní analýzy, tak využití doplňkových služeb, tedy odběr materiálu na smluvním odběrovém místě a vystavení mezinárodního certifikátu,“ řekla mluvčí společnosti Radka Miloševská.

V případě laboratoří Synlab zaplatí pacient 2 390 korun, nestojí-li o lékařské potvrzení. Pakliže ano, pak ještě o dalších padesát korun navíc, a to kvůli "příplatku za individuální odběr". 

"Ke každému klientovi je totiž z důvodu ochrany zdraví nutné přistupovat jednotlivě, což s sebou nese výdaje za dezinfekci celého odběrového pracoviště po každé návštěvě či za ochranné pomůcky, které si odběrové sestry musí měnit,“ informovala vedoucí laboratoří Synlab Jarmila Bečvářová.

V Nemocnici Na Bulovce a ve Vojenské fakultní nemocnici Praha vyjde klienty test na částku, která je přesně stanovená ministerstvem. V případě lékařského potvrzení si pak ještě musejí připlatit dalších 250 korun. Není ale jasné, zda je to pro nemocnici výhodné. "Cena je daná vyhláškou a my to dodržujeme,“ sdělila mluvčí Nemocnice Na Bulovce Simona Krautová.

V polovině května se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch rozhodl přesně stanovit maximální cenu testu na covid-19, a to ve výši 1756,-Kč, přičemž 1674 korun činí platba laboratoři a dalších 82 si může dané zdravotnické zařízení účtovat za samotný odběr. 

Poruší-li daná laboratoř tuto regulaci, pak může počítat s pokutou. "Pokud není cenová regulace dodržena, ať už regulace odběru a testování maximální cenou nebo regulace souvisejících zdravotních služeb věcně usměrněnou cenou, může být poskytovatel sankcionován na základě provedené kontroly specializovaným finančním úřadem,“ řekla mluvčí resortu zdravotnictví.

Než došlo k regulaci, platili lidé za PCR test téměř tři tisíce korun. Se stanovením limitu přestala fungovat některá odběrová místa. "Při současné maximální ceně vyhlášené ministerstvem jsme v úhradě za tento test pod našimi náklady, proto jsme nuceni další aktivity v tomto směru pozastavit,“ nechal se tou dobou slyšet například generální ředitel skupiny laboratoří AeskuLab Kamil Doležel.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Do Česka dorazí v příštích týdnech další zásilky léku proti covidu-19

08.12.2021 19:06 Do Česka dorazí v příštích dvou týdnech dvě zásilky léku molnupiravir proti nemoci covid-19.…

Ministerstvo stanovilo v Praze pohotovostní nemocnice. Musí přijímat…

08.12.2021 15:08 Ministerstvo zdravotnictví stanovilo pro Prahu na každý den pohotovostní nemocnice, jež budou…

Mezi lékaři je očkováno 88 procent, většina má i posilující dávku

08.12.2021 13:32 Mezi lékaři je 88 procent očkovaných proti covidu, mezi sestrami 83 procent. Posilující dávku má 54…

Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost, ukázal průzkum

08.12.2021 11:17 Téměř polovina Čechů má omezenou zdravotní gramotnost. Vyplývá to z výsledků výzkumu o porozumění…

V Česku byl potvrzen druhý případ koronavirové varianty omikron

08.12.2021 10:16 V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron. Jde o úzký kontakt ženy z Liberce,…

Nakažených je šestý den v řadě méně než před týdnem. Přibylo přes 19 tisíc…

08.12.2021 08:03 V úterý v Česku přibylo 19.482 potvrzených případů onemocnění covid-19, o 2500 méně než před týdnem…

V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron

07.12.2021 19:56 V Česku je zřejmě druhý případ výskytu koronavirové varianty omikron, a to v rodině ženy z Liberce,…

Počty lidí s covidem v nemocnicích budou podle predikcí ÚZIS ještě nejméně…

07.12.2021 17:55 Počty lidí s covidem-19 v nemocnicích budou podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a…

V pondělí přibylo přes 15 tisíc nakažených, denní nárůst popáté v řadě…

07.12.2021 08:13 Epidemie koronaviru v Česku opět zpomalila. V pondělí laboratoře odhalily 15.541 nakažených, zhruba…

Úprava zákona o vydávání karantén nebude jednoduchá, míní Vojtěch

06.12.2021 19:15 Úprava zákona tak, aby hygienické stanice nemusely rozhodnutí o karanténě či izolaci vydávat pro…

Související:

Právě se děje

reklama