Kloktání místo tyčinky. Čeští vědci představili nový způsob odběru vzorků na covid-19

V pražském Rudolfinu dnes představili nový způsob odběru vzorků na vyšetření nemoci covid-19 za pomoci samoodběrové kloktací soustavy Gargtest. Vyšetření je založeno na principu kloktání v ústní dutině, což znamená odstranění nepříjemné procedury odběru z nosohltanu stěrovou tyčinkou. Takto odebraný a do laboratoře přepravený vzorek bude připraven na vyšetření.

Novináře o tom dnes informoval Marián Hajdúch, ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM), který stojí za vznikem Gargtestu.

▶️ Vykloktat pitnou vodu.▶️ Vyplivnout ji do zkumavky se speciálním práškem.▶️ Tu odnést/zaslat do laboratoře.I tak může vypadat testování na covid-19 díky GARGTESTu z dílny @IMTM_Olomouc. Odpadá nepříjemný výtěr tyčinkou z nosohltanu, šetří se čas.https://t.co/Nx6LAp0p0E

— Univerzita Palackého (@UPOlomouc) November 26, 2020

V současné době je dokončena certifikace testu a první výrobní šarže. "V tuto chvíli se řeší otázky distribučních kanálů, poptávka trhu je obrovská, k dispozici je Gargtest prakticky od příštího týdne," řekl Hajdúch.

"Gargtest jsme vyvinuli proto, abychom zjednodušili a urychlili proces samotného testování a současně snížili jeho závislost na provedení odběru zdravotnickým pracovníkem. Pokusíme se Gargtest nabídnout na odběrových místech, ovšem snažíme se o jeho dostupnost i u praktických lékařů. Rovněž je připravený i na distribuci prostřednictvím lékáren pro domácí využití," dodal.

Odebraný vzorek je podle Hajdúcha stabilní za teploty od čtyř do 30 stupňů Celsia minimálně týden. Cena Gargtestu by se měla pohybovat kolem 130 korun. Odběr spočívá v několika krocích. Vyšetřovaný si nabere pitnou vodu do odměrky, vykloktá si po dobu 20 až 30 sekund a obsah vyprázdní z úst do přiložené odběrové zkumavky, v níž je transportní prášek. Vzorek poté doručí na odběrové místo, do laboratoře nebo svému lékaři.

Nový způsob otestování si dnes před zkouškou vyzkoušeli členové České filharmonie a herci divadla Bez Zábradlí, kde začínají připravovat nové muzikálové představení. "Nová metoda, kterou testujeme, je pro filharmoniky mnohem příjemnější. Její výhodou je i frekvence opakování až po čtrnácti dnech. S Ústavem molekulární a translační medicíny spolupracujeme už od jara, kdy testovali celý orchestr tou klasickou metodou. Nový Gargtest je přirozeně mnohem šetrnější, což ocení zvláště hráči na dechové nástroje. Pro orchestr, který teď hraje každý týden koncert v České televizi je testování takovým způsobem obrovská úleva a pomoc," řekl ČTK generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Celý systém Gargtest počítá s možností domácího použití a také s ulehčením zadávání údajů v laboratořích nebo na odběrových místech, kde nejvíce času zabere vyplňování údajů o vyšetřovaném do žádanek. Při odběrovém testu může vyšetřovaná osoba vzorek v elektronickém systému vyplnit osobně, a vytvořit tak elektronickou žádanku na vyšetření.

Související

Univerzita Palackého, ilustrační fotografie.

Stávka pedagogů v Olomouci: Vláda nás chce nechat vyhladovět. Kvalita výuky ale zatím neupadá

Vysoké školy napříč Českou republikou se v rámci iniciativy Hodina pravdy zapojily do jednodenní výstražné stávky. Zatímco vláda opakovaně deklaruje podporu vzdělání a vědě, pedagogové její aktivitu vnímají opačně. EuroZprávy.cz na Katedře politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci zpovídaly několik pedagogů i studentů tak, aby nabídly ucelený pohled na celkovou situaci v humanitních oborech na vysokých školách. 
Dominik Petýrek Rozhovor

Student Petýrek se přímo v Bruselu podílí na českém předsednictví EU. Nasazení všech lidí je obrovské, konstatuje

Student Dominik Petýrek z Katedry politologie a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci od letošního června do prosince podstupuje stáž v rámci českého předsednictví v Radě Evropské unie. Konkrétně zastává pozici člena týmu, který má na starost digitální a telekomunikační agendu Stálého zastoupení ČR v Bruselu. „Zejména digitalizace je z mého pohledu velmi důležitá pro nějaký budoucí rozvoj a je to něco, co může v mnohém ovlivnit i každodenní život běžného občana,“ konstatuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Hodnotí také kladně, že Rada EU nyní žije českým předsednictvím.

Více souvisejících

Univerzita Palackého zdraví Vědci Praha Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 29 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy