ROZHOVOR | Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná hysterie, říká pro EZ mikrobioložka Adámková

ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila svět, se od části expertů liší. Primářka Klinické mikrobiologie a Antibiotického centra (ATB) v pražské Všeobecné fakultní nemocnici Václava Adámková tvrdí, že existují mnohem větší infekční zabijáci, než je nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19. Lidé však řeší jen koronavirus. „Kolem současné pandemie panuje hysterie,“ říká primářka Adámková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Zaráží ji ignorace vysokého počtu úmrtí na spalničky či tuberkulózu. Mikrobioložka Václava Adámková upozorňuje, že tato infekční onemocnění mají mnohem vyšší úmrtnost než současné onemocnění COVID – 19. „Statistiky jsou alarmující. Například tuberkulózou, proti které se přestalo očkovat, se jen za předminulý rok celosvětově nakazilo 10 milionů lidí a 1,5 milionu na ni zemřelo. Na spalničky ještě v roce 2018 zemřelo 140 tisíc dětí mladších pěti let,“ přináší doktorka Adámková znepokojující čísla o těchto chorobách, nad nimiž se laická veřejnost už nepozastavuje. Stejně tak jako nad chřipkou.

„Na její následky od začátku roku v České republice už zemřelo více než 50 lidí,“ dodává. Proto ji počet úmrtí na COVID-19 nevyvádí z rovnováhy. „Jelikož už byla Ústavem zdravotnických informací a statistik České republiky (ÚZIS) zveřejněna objektivní data, kdy počet úmrtí na onemocnění COVID-19 je 0,25/100 000 obyvatel, tak mě tato bilance neděsí,“ konstatuje primářka Václava Adámková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Paní primářko Adámková, statistika úmrtí u jiných infekčních chorob je bez přehánění děsivá. Jak si vysvětlujete, že obyčejní lidé se nad tuberkulózou či spalničkami nepozastavují, ale o novém typu koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění COVID-19, hovoří každý?

Opravdu netuším, proč se tak děje a čím si nový typ koronaviru SARS-CoV-2 tuto pozornost vysloužil. Pravděpodobně zprávy, zprvu odborné, unikly na sociální sítě, kde si žily svým životem, a jak se šířily dál, tak k nim byla přidávána takzvaná pseudofakta o svědectví zúčastněných, ale to už byly pouze hoaxy. Bohužel tomu uvěřilo mnoho lidí, včetně odborné veřejnosti.

Mnozí podceňují i chřipku, na niž umírá velký počet pacientů. Kdyby u nás vypukla pandemie chřipky A, byly by následky horší než ty, jaké v současnosti zažíváme s koronavirem? Co by v zemi nastalo?

Statistiky říkají, že na chřipku od začátku roku v České republice již zemřelo více než 50 lidí. Je spekulativní říkat, co by bylo, kdyby…Ale oběti na životech při pandemii chřipky typu A jsou obrovské, přestože existují specifická antivirotika. Mnoho lidí během chřipkových epidemií umírá na bakteriální superinfekce, které jsou často vyvolané kmeny bakterií odolnými na antibiotika, což situaci rozhodně neulehčuje. Bylo tomu tak i při minulých celosvětových pandemiích, včetně tzv. Španělské chřipky, kde sice nebyl problém s rezistencí bakterií k antibiotikům, ale s tím, že žádná antibiotika nebyla tenkrát známá.

Zarazilo mě, že matky dětí odmítají své potomky dát očkovat proti spalničkám, část národa odmítá očkování rovněž proti chřipce, i když je to dobrá prevence. Co říkáte, že najednou téměř každý volá po látce, která by ho před koronavirem ochránila, a byl by ochoten očkování podstoupit?

Důvodem, proč někteří lidé očkování odmítají, je strach z možných vedlejších nežádoucích účinků. Ale je třeba si uvědomit, že tyto se mohou vyskytnout a vyskytují u každého očkování, nejenom u očkování proti spalničkám. Často je to proto, že se lidé, respektive děti očkují ne úplně zdravé. To znamená, že mají třeba rýmu nebo lehký kašel a pak, když je jejich imunitní systém navíc zatížen očkovací látkou, tak může reagovat nepřiměřeně.

ODBORNICI NEDĚSÍ POČET ÚMRTÍ V ZEMI NA KORONAVIRUS

Mnozí se nyní upjali na lék remdesivir, který by měl koronavirovou infekci zlikvidovat. Stane se tedy spasitelem nebo vědci přijdou s jiným medikamentem či vakcínou?

To ukáže až čas, zatím nemáme dostatek důkazů ani klinických hodnocení, abychom to mohli nějakým seriózním způsobem posoudit.

Platí stále váš názor, že kolem koronaviru SARS-CoV-2 panuje hysterie nebo současná situace vás přiměla ke změně pohledu?

Zatím mě nic nepřesvědčilo o tom, že bych měla na svém pohledu něco měnit. Spíše naopak.

Dobře, zeptám se jinak. Neděsí vás rostoucí počet obětí u nás?

Odpovím zcela jasně. Protože už konečně byla Ústavem zdravotnických informací a statistik České republiky (ÚZIS) zveřejněna objektivní data, kdy počet úmrtí na onemocnění COVID-19 je 0,25/100 000 obyvatel, tak neděsí.

Čím si vysvětlujete, že normálně je u infekčních onemocnění běžné udávat nemocnost na 100 000 obyvatel či procento nemocnosti populace, u koronaviru se bez vztahu k celku mediálně řeší případ od případu? Nemůže to vyvolat paniku?

Naštěstí, jak jsem zmínila v předchozí odpovědi, už máme objektivní data, takže doufám, že to přispěje alespoň k částečnému uklidnění. Čím více budeme mít výsledků, tím přesnější odhady a výhledy budou a tím méně mediálně zajímavá budou tato fakta.

Molekulární biolog Omar Šerý tvrdí, že koronavirus může způsobovat záněty varlat a neplodnost. Souhlasíte s ním?

K této problematice nemám žádné dostupné relevantní informace, a tak se nemohu odborně vyjádřit.

Tak jinak. Jaké ještě další nebezpečí může koronavirus způsobovat, aniž bychom to tušili?

Neočekávám, že se objeví něco neobvyklého. Již onemocněl dostatečně velký počet lidí na to, aby se nějaké „neočekávané“ příznaky objevily.

KDYŽ CHYBÍ LOGIKA: BIATLON BEZ LIDÍ, NA DERBY DAV

Neustále se hovoří o používání roušek v době pandemie. Vy jste v jednom z mnoha rozhovorů uvedla, že virus je tak malý na to, aby ústenka lidi ochránila a její používání má spíše psychologický efekt. Mají se tedy roušky, jejichž nošení povinně nařídila vláda, užívat?

Je to nařízení vlády, a to musíme všichni respektovat. Ale ani Světová zdravotnická organizace (WHO) ani samotní odborníci z Číny nedoporučují plošné ustavičné nošení roušek. Pouze u nemocných jedinců nebo u personálu, který se o tyto pacienty stará, popřípadě v Číně, kde je vysoká hustota zalidnění, tak třeba v přeplněných dopravních prostředcích to opodstatnění má. Ale je to pouze takzvaně mechanická zábrana šíření kapének, nikoliv samotného viru.

Vy schvalujete opatření, jaká zavedla vláda premiéra Andreje Babiše. Ale poukázala jste na podivnou časovou posloupnost. Světový pohár biatlonistů v Novém Městě na Moravě muselo být bez diváků, ale na pražské fotbalové derby mezi Slavii a Spartou, které se hrálo tentýž víkend, mohlo přijít téměř 20 tisíc fanoušků. Mělo toto nařízení logiku?

Nic logického jsem na této časové souslednosti opravdu nenašla.

Podobně asi mnozí nechápou, že v době celostátně nařízené karantény mohou lidé do obchodů, ale dámy nemohou navštívit svoji kadeřnici, k níž určitě chodí méně zákaznic než do obchodních řetězců. Nezaráží vás to?

Zaskočil mě výběr míst, kam lidé mohou anebo ne. Potraviny, lékárny, drogerie, zdravotní pomůcky, to je samozřejmé, že tyto služby musí fungovat a být pro lidi dostupné. Ale ostatní výběr je podobně zajímavý jako u těch selektivních zákazů sportovních akcí, samozřejmě míním před zavedením celoplošných opatření.

Mimochodem Švédsko nechává infekčnímu onemocnění volný průběh, restaurace, obchody i školy jsou otevřeny. Tamní vláda si od toho slibuje, že lidé se vzájemně promoří a získají tak imunitu. Neměli jsme se i my vydat touto cestou?

Možná měli, ale teď už je to těžké soudit. Nezbývá než počkat a zpětně vyhodnotit oba přístupy. Bez emocí a obviňování.

DVOJÍ METR NA DODRŽOVÁNÍ HYGIENICKÝCH NAŘÍZENÍ

Ústavní činitelé neustále vyzývají, aby lidé dodržovali veškerá hygienická vládní nařízení. Ale poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý se místo karantény šel klidně po návratu z Číny najíst do restaurace, naposledy část národa rozlítil přístup premiéra Andreje Babiše, který si šel koupit zmrzlinu, ačkoli ministerský předseda nabádá, aby lidé kromě cest do práce a nezbytného nákupu jinam nechodili. Jak toto chování jako lékařka vnímáte?

Evidentně ten nastavený metr není stejný pro všechny. A tak to bylo vždycky, jsme si rovni, ale někteří rovnější. A bude to tak pořád.

Často v době pandemie kritizujete tisk, který neuváženými články může způsobit chaos, a dodáváte, že dokud bude epidemii neustále živit, tak nikdy ze země nezmizí. Jak by podle Vás měla média o koronaviru informovat?

Podle mého názoru by masmédia neměla přejímat neověřené zprávy, typu jeden belgický lékař popsal…, jeden čínský lékař zmizel, když …a podobně. Zprávy, které obsahují relevantní informace by měly být konzistentní, bez citového zabarvení, nikoliv vytrhnout z původní odborné publikace pouze „nějaká“ čísla, a ty pak prezentovat palcovými titulky.

Přednosta Kliniky infekčních a parazitárních chorob Nemocnice Na Bulovce Jiří Beneš tvrdí, že i u nás se časem nakazí 70 procent pacientů. Máte stejný názor jako uznávaný infektolog?

Možná to bude i více. Je to přirozený průběh nákazy v čase. Otázkou pouze je, jak dlouho to bude trvat. Čím dříve se stav ustálí, tím lépe.

Kdy podle vás bude koronavirus v České republice kulminovat a kdy se tak situace začne lepšit?

To je otázka pro epidemiologa. Ale já osobně doufám, že co nejdříve, aby se vše vrátilo do normálních kolejí a ty dopady „koronavirové hysterie“ nebyly katastrofální až nevratné.

Václava Adámková (mikrobioložka) rozhovor pandemie Česká republika biologie nemoci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy