Komentář lékaře: Proč jsme nejlepší na světě v přenosu koronaviru?

KOMENTÁŘ VLADISLAVA CHVÁLY - Už jste se nad tím zamysleli? Proč zrovna Češi, takový malý nárůdek uprostřed Evropy, šikovný a muzikantský (Co Čech to muzikant!), má zdaleka největší přírůstky infikovaných koronavirem! Že by to byla náhoda? Skoro 18 tisíc denně, to nemá nikdo! Co to o nás vypovídá? Jak si to vysvětlit? Podle toho, co se na nás valí z médií, všechno je zavřené, děti doma, školy, divadla, kina, stadiony, bazény, sjezdovky, knihovny, dokonce i galerie, kde ani tak nikdo nebyl, všechno zavřené. Lidé venku v rouškách. Zdravotníci v pohotovosti, nemocnice plné nemocných. Vláda maká, sám premiér se pustil do očkování. Proč to nefunguje zrovna tady v Čechách?

Vladislav Chvála

Jako bych to už odněkud znal. Podle strany a vlády to už tady jeden čas bylo taky všechno výborné, historie jasná, přítomnost radostná a budoucnost ještě lepší. Ve skutečnosti to ale bylo docela jinak. Nakonec nebyl ani ten toaletní papír. A všichni jsme s tím nějak vyšli. Něco jiného se říkalo a něco jiného dělalo. Dokonce jsme chodili s mávátky do prvomájových průvodů. Všichni. Skoro. Ale skoro všichni k volbám i když žádá volba to vlastně nebyla. Celý svět obdivoval našeho Švejka, který už za císaře pána dokázal prošvejkovat celou válku.

Naší vládě jsme nevěřili ani nos mezi očima. Odejít a přenechat vládu schopnějším nedokázali, zvolit jiné nešlo, tak co jsme mohli dělat než to prošvejkovat? Dnes se zdá, že volby jsou skutečné, že tady už nevládne státostrana, média vypadají, že jsou svobodná. Ale je to tak? Když v čele vlády stojí člověk, kterému nelze věřit ani „Čau lidi“? Celá Evropa a půlka naší země ví, že je v těžkém konfliktu zájmu, ale on to popírá? V zemi, kde lze otrávit celou řeku kyanidem a nedozvědět o tom, kdo to udělal jen proto, že ve hře je taky jeden podnik pana premiéra?

Ne, nehodlám to svádět jen na pana premiéra, to je příliš snadný terč. Ale je jen jedním z řady politiků, kteří nás zavedli znovu do slepé uličky. Tam, kde to už důvěrně známe. Kde je jasné, že se musíme obejít bez vlády, které nelze věřit. Že si nakonec budeme muset roušky ušít sami.

Teď to vypadá, že si budeme muset i očkování sehnat sami, pokud se ovšem nerozhodneme věřit některé z mnoha fám o tom, jak je očkování škodlivé. Navzdory velkohubé kampani (skutečná kampaň vlastně neexistuje), jak je všechno připravené a očkování jede všude. Ve srovnání s ostatními zeměmi, kde to už opravdu jede ve velkém, se ukazuje, jaké amatéry máme v čele státu. S touhle taktikou budeme jen první dávku aplikovat několik let. A pak ještě tu druhou.

A to ještě víc, než polovina lidí bude raději věřit těm neuvěřitelným konspiračním teoriím, než by se svěřili do rukou odborníků. Vsaďte se, že i ti budou mávat lejstrem, že jsou očkovaní, ačkoli žádné očkování neprodělali. Že ne? Ale to už dávno existuje. Matky, které se bojí nechat naočkovat své děti, protože se někde doslechly, že je to škodlivé, ale přitom chtějí děti dát co nejdříve do školky, tu a tam takové potvrzení mají. Od lékaře.

Nechci být škarohlíd, ale obávám se, že celé to naše navyklé švejkování (něco jiného říkat a něco jiného dělat), které nám snad pomáhalo překonávat nepříjemnosti Rakousko-Uherska, válku po zabrání země Němci, bezmoc za bolševického puče i devastaci společnosti po okupaci Rusy, se nám teď zatraceně nevyplatí při obsazení Země coronavirem. Chodit v roušce tam, kde se vlastně ani nakazit nemůžeme, tedy venku, aby se neřeklo, ale hned si ji sundat uvnitř, při setkání se známými, v rodinách a na utajených mejdanech s přáteli, aby úřady nevěděly, to je opravdu podivná pomsta nedůvěryhodné vládě. Aby byl vzorec úplný, ještě je samozřejmě znovu zvolíme. Protože tak jsme to dělali celá léta. Čím větší pitomec stát vede, tím my všichni jsme větší borci. Je snadné být dnes slušnější, než je náš prezident nebo jasnozřivější, než je předseda vlády.

Tentokrát naše, snad už geneticky předávaná strategie odporu k moci, má jediný výsledek: Jsme první na světě v rychlosti předávání koronaviru.

Autorem komentáře je MUDr. Vladislav Chvála, vedoucí Střediska komplexní terapie psychosomatických poruch v Liberci. Rodinný terapeut a expert na psychosomatickou medicínu.

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje

27.05.2022 08:05 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

V Česku se potvrdily další tři případy opičích neštovic

26.05.2022 14:37 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

V Česku je předběžně potvrzen druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup…

25.05.2022 14:22 Dá se očekávat, že pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup pro…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Podle ministerstva neexistují údaje o efektivitě vakcíny i na opičí…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Opičí neštovice se šíří neobvykle rychle. Nikdo neví proč, v Česku zatím…

22.05.2022 21:14 Aktualizováno Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Související:

Právě se děje

reklama