KOMENTÁŘ | Problém s důvěrou se opakuje? První politická lekce pro Blatného

KOMENTÁŘ - Nový ministr zdravotnictví čelí hned dvěma problémům. Jeden z nich se týká důvěry, ten druhý jeho matematických schopností. Ačkoliv jde o bezesporu velkého a uznávaného odborníka ve své profesi, už první den po jmenování do funkce si odnáší cennou politickou lekci.

Epidemiolog Roman Prymula na místě ministra nevydržel příliš dlouho. Po měsíci ho vystřídal jiný lékař, uznávaný dětský hematolog a pediatr Jan Blatný. Důvod, kvůli kterému došlo ke střídání ministrů, si dodnes všichni pamatujeme. Jeho následkem byla ztráta důvěry v Prymulu.

Bohužel tím, na čem Prymula vyhořel, Blatný začal. Nedokázal totiž vysvětlit, proč se jméno jeho i jeho manželky nachází pod peticí "Chvilka pro rezignaci", která v roce 2018 pod záštitou iniciativy Milion chvilek pro demokracii vyzývala k odstoupení premiéra Andreje Babiše.

Na petici upozornil server magazínu Reflex a novináři se logicky dožadovali vysvětlení. Ne snad, že by na něm záleželo, naopak. Blatný mohl nekriticky přiznat, že petici podepsal, protože s Babišem jako premiérem spokojený není, čímž by si získal kredit u řady lidí.

Postavil by se tak do role spasitele, který chce vyvést Česko z koronavirové epidemie, ačkoliv to znamená, že bude muset sloužit pod předsedou vlády, k němuž necítí sympatie. Stejně tak mohl přiznat i změnu názoru na současného premiéra. Neudělal ale ani jedno.

Namísto toho začal mlžit. V rozhovoru pro deník Právo uvedl, že k tomu "neumí nic říct". Jednoduše ji prý mohl za něj někdo jiný. Novináře pak upozornil na falešný twitter, který byl zřízen na jeho jméno. Proč by ale někdo podepisoval petici za do dnešního dne "obyčejného" lékaře, která se navíc musí potvrdit mailem, je záhadou.

Celá věc může zdánlivě působit jako malichernost. Je třeba si ale uvědomit, že popírání bez jasných důkazů a výmluvy zaznívají z úst jednoho z nejdůležitějších lidí ve státě. Ten navíc stojí v čele rezortu, který utrpěl z hlediska důvěry smrtelnou ránu. 

Nejde přitom o jediný přešlap, kterého se dnes ministr dopustil. Neméně závažná je i chyba v interpretaci reprodukčního čísla R. Blatný se v ní dnes navíc spletl hned dvakrát.

Poslancům i na tiskové konferenci totiž řekl, že pokud "budeme mít tisíc nakažených a reprodukční číslo bude 1,5, potom se zvýší počet nakažených na 1500, tedy jenom o pět set." To ale není pravda.

Reprodukční číslo totiž vyjadřuje, kolik jedinců nakazí jeden člověk. Pokud je R rovno 1,5, tak jeden člověk nakazí 1,5 dalších. 1000 lidí tak nakazí 1500 lidí. Ne 500. Matematická chybka, která by se v takto kritické době ale rozhodně objevit neměla. 

Lze pochopit, že ostře sledovaná funkce není pro člověka, který není zvyklý na tak širokou pozornost médií i veřejnosti, jednoduchá. Současná situace ale vyžaduje profesionály, a na nejvyšších medicínsko-úřednických postech by měli sedět zkušení lékaři, kteří jsou schopni otevřené a přímé komunikace.

Doufejme proto, že Blatný měl dnes jednoduše jen špatný den, nebo jeho přešlapy vznikly pod tíhou pozornosti a velkých očekávání. Resort zdravotnictví si totiž nemůže  dovolit další ránu, a ministry nelze střídat do nekonečna.

Související

Jan Blatný

Češi ohodnotili politiky: Babiš a Zeman propadli, boj proti koronaviru zvládl Blatný

Z politiků si v boji proti koronaviru podle průzkumu agentury Kantar CZ vedl nejlépe bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Pozitivně jeho konání a kroky hodnotila v březnu, kdy byl ještě ministrem, více než polovina respondentů, přesně 53 procent. Blatný jako jediný získal více pozitivních hodnocení než negativních. Naopak nejvíce negativních hodnocení dostali prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš (ANO).

Více souvisejících

Jan Blatný komentář ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 47 minutami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 8 hodinami

Změna času ovlivní i noční vlaky. České dráhy upozorňují na zpoždění

Letošní čtyřdenní velikonoční volno bude o hodinu kratší, než by mohlo být. Důvodem je změna času, kdy v noci ze soboty 30. na neděli 31. března začne platit letní čas. České dráhy upozornily cestující, že noční vlaky tak naberou šedesátiminutové zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy