KOMENTÁŘ: Vojtěch doplatil na Babišovo PR. Ryba ale smrdí od hlavy

KOMENTÁŘ - Ministr zdravotnictví před několika desítkami minut oznámil svou registraci. Po sérii přešlapů v posledních týdnech to není nijak překvapivá zpráva, na druhou stranu ale odchod Adama Vojtěcha z funkce prakticky nic neřeší. V současné nezvládnuté koronavirové epidemii totiž můžeme najít vícero viníků, ten největší ale na svém postu hrdě zůstává dál. A poloslovensky prohlašuje, že nikdy neodstoupí, ačkoliv známé rčení říká, že ryba smrdí od hlavy.

Adam Vojtěch (ANO)

Babišovo "Nikdy neodstoupím, nikdy! Nech si to všichni zapamatují!" se stalo legendou, a každý další den dokazuje, že si za svým názorem stojí. Navzdory tomu, že se Česko stalo ze světového vzoru vyvrhelem, který covidovou situaci absolutně nezvládá.

Namísto premiérského pádu jsme se ale dočkali odchodu ministra zdravotnictví. Člověka, který se v době krize dlouhodobě jevil pouze jako spojnice mezi orgány podvolená Babišovi. Pro mnohé to jistě bude zadostiučinění, které ale ve skutečnosti vůbec nic neřeší.

Bez ohledu na jeho úspěchy a neúspěchy před covidem se totiž v posledních měsících Vojtěch prezentoval jako člověk, který toho ze svého místa není schopen moc ovlivnit. Bylo ho sice všude hodně, ve skutečnosti ale stál tak trochu mezi mlýnskými kameny.

Na jedné straně máme laickou veřejnost. Tu, která na Vojtěcha bez ustání několik měsíců útočila, psala mu nemístné vzkazy na sociálních sítích, čímž se ráda chlubila, a samostudiem se pasovala do role virologa. Jakkoliv smyslně či trapně to může působit, jistý tlak to vytvoří. 

Podobně ale musel být Vojtěch pod tlakem lékařů, Rady vlády pro zdravotní rizika, pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, Ústředního krizového štábu Prymula, hygieniků a dalších...

V neposlední řadě na něj zřejmě největší tlak vyvíjel sám Babiš, který sice odpovědnost hází na média, ve skutečnosti se ale už několikrát ukázalo, že to je právě on, kdo opět bez hlubší znalosti epidemiologických postupů rozhoduje několik týdnů před volbami hlavně politicky.

Můžeme poukázat například na nešťastnou situaci s rouškami v srpnu, kdy se Vojtěch podřídil Babišovi. Tehdy sice ministr uvedl, že rozhodnutí přišlo na základě vývoje epidemie, v neděli v České televizi ale nepřímo připustil, že zavádění ochranných opatření zkomplikoval přístup premiéra.

Jak se navíc ukázalo, ten měl být podle všeho protivný až vulgární směrem k epidemiologům, což je věc, kterou by si politik vůči expertům nikdy neměl dovolit. Nejde ale o selhání Vojtěcha, který však také není bez viny.

Komunikace s veřejností totiž také dostávala díry, a místy poměrně závažné. Je logické, že v podobných situacích se jen těžko odhaduje jakýkoliv vývoj dopředu, a změny ze dne na den na jaře se daly pochopit. Doba se ale posunula o půl roku, a ministerstvo za tu dobu mohlo pochopit, že je lidem třeba říkat ne jen co se bude dělat, ale i proč.

Možná, že kdyby ministr veřejnosti více vysvětloval smysl jednotlivých opatření, ať už roušek, vysmívaného pravidla židlí, nebo jednoduše zmínil fakt, že Švédsko nemá benevolentnější přístup k epidemii než my, že by alespoň jeden tlak zmírnil. Stačilo by pouze více reagovat na volání občanů a jimi šířených dezinformací.

To ministr ovlivnit mohl a nezvládl. Přesto není jediným viníkem současného stavu. (Je otázka na kolik) dobrovolný odchod by neměl zastínit fakt, že vinu na situaci nese i premiér Babiš, jeho potřeba vše řídit a jeho očividná snaha přizpůsobit opatření blížícím se volbám. 

Večer se z jeho úst ale pravděpodobně dozvíme pravý opak. Výzvy k soudržnosti národa, ke zvládnutí krize, opakované ujištění, že ekonomiku už nezavře, a zajisté i svalování viny na ostatní.

Možná se dočkáme jedné dvou omluv, což vypadá pro veřejnost dobře a nezpůsobí to politické fiasko, zbytek věcí ale bude klasicky hozen na hlavu jiným. Například novinářům, kterými byl podle Babiše Vojtěch znechucen, ačkoliv on na tiskové konferenci prohlásil něco jiného.

Jisté je, že nový ministr se bude muset potýkat s nelehkým úkolem. Nejen, že naskočí do rozjetého pandemického vlaku a bude si muset vybudovat autoritu napříč řadou rozličných skupin i mezi lékaři, ale zároveň by měl být schopen odolávat nátlaku Babiše, který stát řídí opravdu jako firmu. A to se mu pochopitelně líbit nebude.

Jsou proto na místě obavy, jestli se dočkáme kvalitního ministra, nebo poslušného ministra. Třeba totiž historie ukáže, že Vojtěch nebyl zas tak špatným ministrem, pokud jeho post dostane například homeopatka Věra Adámková řídící tým českých vědců vyvíjející vakcínu proti koronaviru...

Sledujte autora komentáře na Facebooku a Twitteru.

MAPA: Výsledky voleb v Německu: Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 23:50 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Související:

Právě se děje

reklama