Komunisté chtějí dát deset miliard místo do nákupů na odměny v nemocnicích

Z deseti miliard korun, které po tlaku komunistů převedla vláda koncem prosince z rozpočtu armády do rezervy státního rozpočtu, mají být podle KSČM vyplaceny odměny pro zdravotníky a vojáky, kteří v nemocnicích a dalších zařízeních pomáhají se zvládáním epidemie covidu. Uvedl to dnes předseda KSČM Vojtěch Filip.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Téma bude podle něj součástí dnešního jednání komunistů s hnutím ANO. Na schůzce budou lídři stran hodnotit toleranční dohodu, na jejímž základě KSČM podporuje menšinový kabinet ANO a ČSSD. Odehrát se měla ve čtvrtek, premiér Andrej Babiš ale podle Filipa požádal o změnu dohodnutého termínu.

Škrt v plánech nákupů obrany podle armády ohrožuje její modernizaci. O převodu deseti miliard zpět do kapitoly obrany, jak vláda slíbila učinit do konce ledna při vyjednáváním o rozpočtu, vláda měla jednat v pondělí. Že se tak nestalo vysvětlil Babiš nemocí ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO). Komunisté na přesunu peněz do rezervy trvají, chtějí, aby byla použita pro financování nákladů na zvládání epidemie koronaviru. "Není to tak, že je to bianko šek pro vládu," uvedl Filip s tím, že nakládání se sumou žádají komunisté pravidelně sledovat, má podle nich být rezervou, aby měla vláda možnost vyplácet odměny.

Součástí požadavků komunistů pro podporu menšinového kabinetu v posledním půlroce před volbami je podle Filipa také schválení požadavku na nárok zaměstnanců na pětitýdenní dovolenou. Jednat budou lídři stran i o požadavcích na zvýšení právní ochrany vod.

Metnar se léčí se z nákazy koronavirem. Vláda opakovaně slíbila, že peníze armádě vrátí nejpozději do konce ledna. V pondělí se kabinet sešel na posledním řádném lednovém zasedání, ve středu by se ještě měla konat mimořádná schůze. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) vyloučil v pondělí možnost, že nevrácení peněz s jednáním plánovaným s komunistů souvisí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hlavní hygieničkou bude od poloviny března Svrčinová, potvrdil Babiš

04.03.2021 18:27 Aktualizováno Novou hlavní hygieničkou bude ředitelka moravskoslezské krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová.…

Připravujeme pracovní povinnost i pro středoškoláky, oznámil Blatný

04.03.2021 18:00 Ministerstvo zdravotnictví připravuje nařízení pracovní povinnosti v nemocnicích i pro studenty…

Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav postižení na celém území

04.03.2021 17:19 Středočeský kraj nebude vyhlašovat stav hromadného postižení osob pro celé území. Krajský krizový…

O Polsku se zatím nejednalo, specialisty z ambulancí bychom využili na…

04.03.2021 17:00 Společnost Nemocnice Pardubického kraje nepotvrdila, že by jejich koronaviroví pacienti, kteří jsou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama