Kontrola covidové jednotky mě nyní zaráží, říká pro EZ Třešňák. Jde o ochranu všech, píše Rážová Richterové

Jsou rozhněvaní. Pirátští poslanci Olga Richterová i Petr Třešňák, kteří jsou členy Výboru pro zdravotnictví, odmítají nechat bez odezvy úterní kontrolu ostravské hygi-eny na přetížené covidové jednotce v Bohumíně, jak informoval server novinky.cz. Údajně ji tam měla poslat hlavní hygienička Jarmila Rážová, na kterou se Richterová obrátila s žádostí o vysvětlení. „Kontroly mají za cíl ochránit klienty i zaměstnan-ce,“ napsala poslankyni Rážová. „Nařízená kontrola v současné době mně nepřijde normální,“ říká pro EuroZprávy.cz Petr Třešňák.

Petr Třešňák (Piráti)

Neváhala ani na chvíli. Olga Richterová po uveřejnění informace okamžitě napsala e-mail hlavní hygieničce Jarmile Rážové. „Hygienické kontroly považuji v této době za zbytečné a demotivující pro všechny, kteří se snaží dostat síření nákazy covid-19 pod kontrolu,“ zvyšuje hlas poslankyně.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové kontrola, která proběhla v Bohumíně, byla Krajskou hygienickou stanicí provedena na základě podnětu Krajského úřadu Moravskoslezského kraje. „Včerejšího dne jsme vydali příkaz k výkonu služby pro všechny Krajské hygienické stanice k provádění cílených kontrol u poskytovatelů zdravotních služeb a následně lůžkové péče,“ začíná odpověď Rážové, kterou poslala Olze  Richterové.

Kontroly jsou zaměřené na poskytovatele sociálních služeb v zařízení domovů pro osoby se zdravotním postižením, domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů sociálních služeb poskytujících odlehčovací služby v pobytové formě. „Tyto cílené kontroly jsou prováděny za účelem kontroly nastavených protiepidemických opatření v zařízeních, a to s cílem zvýšení ochrany zranitelných skupin a ochrany zdravotnických i sociálních pracovníků,“ tvrdí Rážová a vysvětluje, proč ke kontrolám bylo přistoupeno. „Bylo to zejména z důvodu zvýšeného výskytu případů pozitivity v těchto zařízeních, jak u klientů, tak u zaměstnanců. Smyslem kontrol je moci poskytovatelům všech vyjmenovaných typů služeb nastavit efektivní opatření ke zvýšení kontroly nad šířením kontroly,“ uvádí Rážová.

I. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová ale s odpovědí není spokojena a chce konkrétně vědět, jak má kontrola subjektům pomoci či poradit, aby se nejednalo jen o byrokratickou kontrolu. „Proto jsem jí zaslala ještě další doplňující e-mail,“ konstatuje poslankyně.

Ředitele bohumínské nemocnice Svatopluka Němečka pohltily emoce, a tak se vyvztekal na twitteru, když napsal: „Neuvěříte!!! Zdravotníci i v naší nemocnici už fakt neví, co dřív. A tak je dneska přišly zkontrolovat dvě pracovnice z hygieny. Jestli dodržujeme všechna nařízeni ministerstva ke kovidu, máme všechny papíry a tak. Chtěly na i kovidjednotku, ale zapomněly si vzít ochr. Obleky,“ netajil bývalý ministr zdravotnictví své rozčarování.

Němeček kontrolu označil za plivnutí zdravotníkům do tváře a tvrdí, že za příkazem k návštěvám nemocnic stojí hlavní hygienička Jarmila Rážová.  „Nevím, jestli jim  nedochází, v jakých emocích a situaci zdravotníci dnes jsou. Představa, že v době, kdy se situace zhoršuje každým dnem, budou zdravotníci provádět hygienu po oddělení, je neskutečná a říkám si, jestli žijeme v normálním státě,“ uvedl ředitel Němeček pro server novinky.cz.

Ředitelé či majitelé nemocnic, které EuroZprávy.cz oslovily, se však shodují, že hygienické kontroly ve zdravotnických zařízeních jsou běžné. „Vůbec nezpochybňuji, že na kontrolu má hygiena právo, ale překvapuje mě, že na ni mají hygienici nyní čas,“ diví se Olga Richterová.

Pirátští poslanci chystají ve Sněmovně interpelaci

Její stranický kolega Petr Třešňák, člen Výboru pro zdravotnictví, v němž je i Richterová, považuje současnou kontrolu v bohumínské nemocnici za nestandardní. „Z čistě subjektivního názoru mně provedená kontrola v současné době, kdy jsou hygieny přetížené trasováním a dohledáváním kontaktů s nakaženými, nepřijde jako úplně normální. Pokud se potvrdí, že za celou kauzou stojí příkaz seshora, jedná se o nevhodné chování,“ soudí Třešňák pro EuroZprávy.cz

Bývalý starosta Mariánských Lázní Petr Třešňák tvrdí, že pirátští poslanci chystají v této věci interpelace. „Za normálních okolností je kontrola naprosto běžnou věcí, kterou bychom ani neřešili. Ale nyní musíme zjistit, zda byla vzhledem k nynějším poměrům adekvátní či nikoli. Z osobního hlediska mě zaráží,“ podotýká jaderný fyzik.

Třešňáka rozlítilo, že ostravské hygieničky údajně měly žádat ochranné obleky, kterých ale personál nemá na rozdávání. „Pokud se tak skutečně stalo, pak je jednání hygieny opravdu za čarou, protože je jasné, že ochrannými prostředky nemohou nemocnice plýtvat a zásoby jsou výhradně určeny pro personál. Dokonce jsem se dozvěděl, že chtěli jít na covidovou jednotku bez ochranných obleků,“ kroutí hlavou Petr Třešňák.

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 14:55 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

21.10.2021 19:04 Aktualizováno Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí…

Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

21.10.2021 17:50 Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u…

Výskyt nadváhy a obezity výrazně stoupl, loni ji měly dvě třetiny populace

21.10.2021 12:42 Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od…

Přibylo téměř 3300 nakažených, rychle stoupá počet hospitalizovaných

21.10.2021 12:31 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a…

Související:

Právě se děje

reklama