Koronavirová epidemie se dál zhoršuje: Pacientů v nemocnicích přibývá, chybí personál

Pacientů s covidem ve středočeských nemocnicích dál přibývá, chybí personál, lůžek je dostatek. Někde kvůli uvolnění kapacit mění i strukturu péče, zjistila ČTK. Ve slánské nemocnici chybí přístrojového vybavení, které umožní zprovoznit další ventilovaná lůžka. Nemocnice o ně požádala ministerstvo zdravotnictví, uvedl dnes na dotaz ČTK ředitel nemocnice Štěpán Votoček.

Ve Slaném je nyní 33 hospitalizovaných s koronavirem, z toho čtyři ve vážném stavu. "Personál jsme přeskupili, sestry z ambulancí šly k lůžkům, zastavili jsme veškeré plánované výkony, internistům a anesteziologům jsme přeřadili ke covid lůžkům mladé lékaře z chirurgie, ortopedie a gynekologie," uvedl Votoček. Mediky podle něj nemocnice shání individuálně. "K žádnému přidělení podle zaslaných požadavků nedošlo," dodal ředitel.

Kvůli nedostatku personálu prosí lidi se zdravotnickým vzděláním o pomoc například i mělnická nemocnice.

Kladenská nemocnice má podle mluvčí Hany Plačkové k dnešku 34 pacientů, u kterých byla potvrzena nákaza koronavirem, šest jich je ve vážném stavu na lůžkách intenzivní péče. Dvanáct pacientů čeká v rámci hospitalizace na výsledek testů. "V současné době jsme museli omezit veškerou neakutní operativu. Kapacitně přístroje zatím stačí," dodala mluvčí.

V kladenské nemocnici vypomáhají studenti ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kladno, dnes nastupují čtyři medici a další by měli nastoupit začátkem listopadu. "S dobrovolníky se nám ozvalo také Letiště Václava Havla Praha, se kterými jednáme," doplnila Plačková.

V mladoboleslavské nemocnici bylo dnes ráno 38 pacientů s covidem-19. Většina pacientů má mírnější průběh, na ARO leží čtyři pacienti. "Problémy s nedostatkem lůžek tedy nemáme," řekla ČTK mluvčí nemocnice Hana Kopalová. Nemocnici v Mladé Boleslavi ale trápí nedostatek personálu. K dnešnímu ránu má nemocnice 104 zdravotnických zaměstnanců s covidem, dalších 18 nakažených je na technicko-hospodářském úseku. "V tuto chvíli proto řešíme efektivní přesuny personálu v rámci nemocnice, například z některých ambulancí," řekla Kopalová.

Od minulé středy v nemocnici působí 19 studentů čtvrtých ročníků střední a vyšší zdravotnické školy v Mladé Boleslavi. "Tito studenti posílili lůžková oddělení interny, chirurgie, neurologie, plicního oddělení a oddělení následné péče," řekla Kopalová. V nemocnici pomáhají také tři medici, všichni jsou na ARO.

Volná lůžka pro pacienty s covidem-19 má i kolínská nemocnice, za kritické ale považuje období mezi druhým a 12. listopadem. Kvůli uzavření škol přišla nemocnice o část personálu, na ošetřovném je 18 sester, z toho zhruba polovinu kvůli uzavření škol.

"Studenti zdravotnických škol a medicíny nám pomáhají, bez nich by byl v současné situaci provoz velmi obtížný. Dosud jsme navázali spolupráci zhruba s 25 studenty zdravotnických oborů a s osmi studenty medicíny," řekla mluvčí nemocnice Stanislava Kubincová. Část studentů je v kontaktu i s pacienty s covidem.

V rakovnické nemocnici je nyní podle mluvčího Jana Zieglera 28 pacientů s koronavirem, z toho jsou čtyři ve vážném stavu, dva jsou na na jednotce intenzivní péče a dva napojení na ventilátory. "Za poslední týden je to dvojnásobný nárůst. Přístroje zatím stačí," uvedl Ziegler. Krajský úřad podle něj poslal rakovnické nemocnici adresář mediků z Rakovníka okolí, nemocnice by však nejvíce uvítala další dobrovolnice z řad studentek střední zdravotní školy. Rakovnická nemocnice také ode dneška ruší neakutní zdravotní péči.

V příbramské nemocnici je k dnešku 68 pacientů s covidem-19, z toho 11 na intenzivních lůžkách. Hospitalizovaných s koronavirem postupně přibývá, minulý týden jich bylo kolem 50. Zaměstnanců pozitivně testovaných na covid-19 je nyní 67. S nabídkou pomoci se na nemocnici obracejí ambulantní specialisté, medici již absolvovali školení. Zatím pomáhají tři medici na interně, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Martin Janota.

V hořovické nemocnici, která patří do AKESO Holdingu Sotiriose Zavalianise, je nyní 42 pacientů přijatých v souvislosti s koronavirem. Z toho je 33 pozitivních a devět takzvaně suspektních, tedy s podezřením na koronavirus.

"Zaměstnanců, kteří jsou covid-19 pozitivní nebo mají nařízenou karanténu, je již několik desítek. Situace začíná být vážná, ale zatím je personální situace v naší nemocnici stabilní," řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Horáková.

Zařízení podle ní přistoupilo k restrukturalizaci péče tak, aby bylo co nejlépe připraveno na nárůst počtu pozitivních pacientů. Z tohoto důvodu už koncem minulého týdne omezilo některé neakutní operační výkony.

Nemocnice spolupracuje se Střední zdravotní školou v Berouně, pomáhá jí několik studentek nejvyšších ročníků. "Stejně jako na jaře navazujeme spolupráci i s mediky lékařských fakult," dodala mluvčí. Pro zaměstnance, kteří mají děti školního věku, nemocnice po dobu uzavření škol zřídila hlídací skupiny, kde je pobyt pro děti zdarma a kde se o ně stará pedagogický personál.

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

nemocnice Zdravotnictví Středočeský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy