Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické problémy, tvrdí experti

Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody, vykupují roušky a vytvářejí si hromady zásob. Podle expertů je ale právě tato panika horší, než sama nemoc.

Přidejte svůj názor 114 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin už zaznamenali zvýšený zájem zákazníků o některé trvanlivé potraviny. Zvýšenou poptávku přičítají šířícímu se koronaviru v okolních státech.

Lékař Martin Jan Stránský ale upozornil, že i na chřipku zemřelo více lidí než na koronavirus Covid-19, a dodal, že lidé jsou zbytečně vyplašení a myslí si, že zemřou.

"Tady se vytvořila skutečná hysterie, která je i podle nadnárodních zdravotnických organizací mnohem nebezpečnější, než samotný vir," řekl Českému rozhlasu.

Psychózu kvůli koronaviru potvrzuje i psychiatr Cyril Höschl. Ten v Rozhlase upozornil, že strach může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky. "A může to znamenat cosi jako paniku, jak se říká záchvatovitému stavu úzkosti," varuje odborník.

"Pokud budeme svým chováním posilovat dopad této nemoci, bude to mít negativní dopad na sociální život, psychologii občanů i světovou ekonomiku," doplnila šéfka oddělení klinické mikrobiologie, virologie a diagnostiky při Milánské univerzitě.

V Česku bylo kvůli riziku nemoci COVID-19, kterou koronavirus přenáší, testováno už více než 100 lidí. U žádného se nákaza nepotvrdila. Česko má ale pro případy celosvětové pandemie, která ale u nového koronaviru zatím nebyla vyhlášena, pandemický plán a postupovalo by se také podle krizového zákona.

Koronavirem se v celém světě nakazilo přes 81.000 lidí a téměř 2800 nemoci podlehlo. V Evropě je situace nejvážnější v Itálii, kde je po Číně a Jižní Koreji nejvíc zaznamenaných případů. Onemocnělo zhruba 380 lidí, 12 zemřelo. V ČR se nákaza zatím nepotvrdila.

Loading...
Vstupte do diskuze (114)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tuberkulóza zabije i milion lidí ročně, kolem koronaviru je zbytečná…

06.04.2020 00:32 Aktualizováno ROZHOVOR - Udržuje si nadhled a k panice má daleko. Proto její názor na pandemii, která zachvátila…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 23:23 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Babiš: Nemocnice by letos měly dostat navíc zatím 10 miliard

05.04.2020 20:41 Zdravotní pojišťovny by letos měly kvůli epidemii nového koronaviru vylepšit financování nemocnic…

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh…

05.04.2020 18:31 Aktualizováno Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy