Koronavirová hysterie je horší než sama nemoc. Lidem hrozí psychické problémy, tvrdí experti

Evropa, Českem nevyjímaje, se pomalu propadá do koronavirové hysterie. Lidé berou útokem obchody, vykupují roušky a vytvářejí si hromady zásob. Podle expertů je ale právě tato panika horší, než sama nemoc.

Tuzemské potravinářské řetězce i internetoví prodejci potravin už zaznamenali zvýšený zájem zákazníků o některé trvanlivé potraviny. Zvýšenou poptávku přičítají šířícímu se koronaviru v okolních státech.

Lékař Martin Jan Stránský ale upozornil, že i na chřipku zemřelo více lidí než na koronavirus Covid-19, a dodal, že lidé jsou zbytečně vyplašení a myslí si, že zemřou.

"Tady se vytvořila skutečná hysterie, která je i podle nadnárodních zdravotnických organizací mnohem nebezpečnější, než samotný vir," řekl Českému rozhlasu.

Psychózu kvůli koronaviru potvrzuje i psychiatr Cyril Höschl. Ten v Rozhlase upozornil, že strach může být zdrojem úzkosti se všemi jejími důsledky. "A může to znamenat cosi jako paniku, jak se říká záchvatovitému stavu úzkosti," varuje odborník.

"Pokud budeme svým chováním posilovat dopad této nemoci, bude to mít negativní dopad na sociální život, psychologii občanů i světovou ekonomiku," doplnila šéfka oddělení klinické mikrobiologie, virologie a diagnostiky při Milánské univerzitě.

V Česku bylo kvůli riziku nemoci COVID-19, kterou koronavirus přenáší, testováno už více než 100 lidí. U žádného se nákaza nepotvrdila. Česko má ale pro případy celosvětové pandemie, která ale u nového koronaviru zatím nebyla vyhlášena, pandemický plán a postupovalo by se také podle krizového zákona.

Koronavirem se v celém světě nakazilo přes 81.000 lidí a téměř 2800 nemoci podlehlo. V Evropě je situace nejvážnější v Itálii, kde je po Číně a Jižní Koreji nejvíc zaznamenaných případů. Onemocnělo zhruba 380 lidí, 12 zemřelo. V ČR se nákaza zatím nepotvrdila.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

lékaři viry a bakterie Cyril Höschl (psychiatr) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno včera

Vláda schválila novelu zákona o zbraních, která reaguje na střelbu na FF UK

Vláda ve středu schválila novelu zákona o zbraních, která urychlí začátek platnosti dvou zásadních opatření obsažených v novém zákoně o zbraních. Jde o povinnost hlásit podezřelé transakce a větší pravomoci pro policii v otázce zajištění zbraní. Změny by mohly platit už od letošního července.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy