Koronavirové testy mohou ovlivnit přítomnost partnera u porodu

Podle zástupců některých pražských porodnic roste počet rodiček, které jsou pozitivní na covid-19. Výsledek antigenního nebo PCR testu, které většina těhotných žen podstupuje při příjmu do porodnice, přitom mnohde určuje, zda u porodu bude moci být partner ženy. Test na covid-19 při příjmu oddělení zatím odmítly podstoupit jen jednotlivkyně, uvedli mluvčí a pracovníci porodnic v hlavním městě, které ČTK oslovila.

Na Gynekologicko-porodnické klinice 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole testují všechny rodičky na covid-19 metodou PCR. "Pokud je žena pozitivní, následuje standardní postup jako u všech občanů. Rodička je izolována, personál k ní přistupuje v ochranných prostředcích, délka hospitalizace je standardní. Po propuštění z porodnice pokračuje v izolaci doma," vysvětlila vrchní sestra Gynekologicko-porodnické kliniky v Motole Iveta Oravcová s tím, že i během izolace zůstává novorozenec se svou matkou, která o něj pečuje.

První porod ženy s nákazou koronavirem v motolské porodnici zaznamenali na počátku dubna loňského roku. Během letních měsíců se v Motole podle Oravcové s nakaženými rodičkami nesetkali. Opětovně se takové případy vyskytly ke konci října 2020. Od té doby rodilo v Motole zhruba 60 žen nakažených covidem-19. To, že v porodnici U Apolináře, tedy na Gynekologicko-porodnické klinice 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze, evidují v poslední době vyšší počet nakažených rodiček, uvedl rovněž mluvčí VFN Michal Schneider. Mluvčí Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí Pavlína Prusenovská na dotazy ČTK zatím neodpověděla.

V Motole je rovněž nadále za stanovených podmínek možná přítomnost třetí osoby u porodu, a to i tehdy, když rodí žena, která je pozitivní na covid-19. V takovém případě musí mít její partner u porodu nasazený respirátor a nesmí mít příznaky respirační nemoci. Podmínkou rovněž je to, že třetí osoba musí žít s rodičkou ve společné domácnosti. Podobně tomu podle mluvčího VFN je i na tamní Gynekologicko-porodnické klinice.

Naopak na Gynekologicko-porodnické klinice Fakultní nemocnice Bulovka není u porodu covidem-19 nakažené ženy přítomnost třetí osoby možná, jak za nemocnici uvedl Šimon Štefanides z oddělení PR a komunikace. V porodnici na Bulovce testují antigenním testem všechny těhotné. Ty, které mají pozitivní výsledek, ošetřují zdravotníci v izolaci bez možnosti doprovodu při porodu. Stejná omezení platí i v případě, že žena test absolvovat odmítne, dodal Štefanides.

V porodnici ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV) testují na covid-19 podle primáře kliniky Michaela Halašky pouze ženy s možnými symptomy nemoci a ty, které jsou přijaté k plánovanému císařskému řezu. V případě, že test vyjde jako pozitivní nebo ho žena odmítne podstoupit, je pacientka umístěná na speciální pokoj a přítomnost partnera při porodu není možná. Podle primáře ve FNKV rodilo zatím méně než deset covid pozitivních žen. "Jde zatím o minimální počty. Částečně je to dané tím, že se snažíme, pokud to jde, naplánovat porod po ukončení karantény," uvedl Halaška.

Od loňského března, kdy byla v Česku poprvé potvrzena přítomnost nového koronaviru, prokázaly testy v metropoli přes 153.000 případů nákazy. Přibližně 85 procent nakažených už se z nemoci uzdravilo.

Související

příprava na porod

Moderní porod: Pupečníková krev může zachránit život i vyléčit nemoci

Blíží se porod, probíráte se svým lékařem spoustu informací, co vás vlastně v následujících týdnech čeká, a stále si nepřipadáte dost připravená? Takové starosti trápí asi každou nastávající maminku. Dobrou zprávou je, že většinu situací nakonec příroda a lékaři dokáží zařídit tak, že se svého miminka dočkáte i bez dokonalého naplánování. Nicméně existuje pár záležitostí, které je přece jenom dobré promyslet předem, a to je například odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tento krok lze totiž provést pouze v jedinečném okamžiku narození děťátka, a proto je dobré toto rozhodnutí zvážit včas.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Více souvisejících

porody Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Už žádný Xbox a PlayStation. Putin nařídil vládě, aby vymyslela, jak vyrobit vlastní herní konzole

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu nařídil ruské vládě, aby hledala způsoby podpory výroby domácích herních konzolí, informuje ruská státní tisková agentura TASS. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy