Koronavirový semafor se zhoršil. 10 zelených okresů, Praha zůstává oranžová

Praha zůstává na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžové barvě a je nejvýznamnějším lokálním ohniskem nemoci covid-19 v Česku. V hlavním městě se proto přijala další opatření. V zeleném stupni je aktuálně deset okresů, zejména ve středních Čechách kolem Prahy a také na jižní Moravě.

Covidový semafor

Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Takzvaný semafor má podle míry rizika nákazy novým typem koronaviru tři stupně, od nejnižšího zeleného přes oranžový po červený.

Podle ministerstva v Praze začíná komunitní přenos. Zelenou barvu dostaly nově okresy Hodonín, Beroun, Kladno, Mělník, Praha-východ, Praha-západ, Třebíč a Blansko, už podle dosavadního semaforu byly zelené Kolínsko a Příbramsko. Ze zelené zóny naopak oproti minulému týdnu vypadly okresy Žďár nad Sázavou a Brno-město, riziko nákazy je v nich nyní podle hygieniků zanedbatelné stejně jako ve zbylých částech České republiky.

Česko má v posledních dnech každý den rekordní přírůstky počtu nakažených koronavirem. Ve středu přesáhl hranici 600 a dostal se na 649. Ve čtvrtek ministerstvo evidovalo 680 nových případů. V Praze hygienici za 24 hodin do čtvrtečního podvečera odhalili 168 nakažených, z toho 68 mladých lidí, tři děti či 38 zahraničních turistů a pracovníků.

"Praha zůstala v oranžové barvě. Bohužel nedošlo k žádnému zlepšení situace. Naopak. Podle součtu bodů došlo k vzestupu," řekla na tiskové konferenci ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Hlavní město má denní skóre šest bodů z deseti. "Je to alarmující. Je to velký problém pro Prahu jako takovou i pro Prahu v kontextu ostatních států a měst," podotkla Jágrová. Přiznala, že hygienici už nestíhají rychle dohledávat všechny kontakty nakažených.

Pražská hygiena nařizuje od 9. září nosit roušky v obchodech a nákupních centrech. Restaurace, bary a kluby musí být od půlnoci do 06:00 zavřené. Od 14. září budou roušky povinné ve společných prostorách škol. Pro Středočeský ani Jihomoravský kraj se podobná opatření zatím nechystají, oznámili tamní hygienici.

Ve středních Čechách dramaticky nepřibývá hospitalizovaných ani nemocných z rizikových skupin, například seniorů, řekla ČTK mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová. Na jižní Moravě sice za poslední týden přibylo přes 320 nakažených, nemoc se ale nešíří nekontrolovaně a nové případy se objevují třeba v rodinách či mezi kontakty nakažených, uvedla Radka Boháčová z tamní hygienické stanice.

Podle bývalého hlavního epidemiologa Romana Prymuly je přijímání opatření správné. "Opravdu jsme se dostali (v Praze) na chvost Evropy a nárůsty čísel jsou velké. Děsíme se čísel Španělska a Francie - 8500 a 6500, když je ale přepočítáme na počet obyvatel, tak příliš daleko nejsme. Někde jsme i před nimi," řekl v České televizi Prymula. Míní, že by lidé měli dodržovat odstupy.

Podle zprávy o situaci za týden od 26. srpna do 1. září je za vysokých počtem potvrzených případů v Česku nejen víc provedených testů, ale i šíření nemoci. To v Praze ještě sílí. Naopak situace v už dřív zasažených regionech jako Moravskoslezský kraj se zklidňuje a riziko se tam nezvedá.

"Pozitivní zprávou je, že plošně nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel," uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová. Lidé nad 65 let tvoří asi desetinu nových pacientů s covidem-19, lidé nad 75 let pak pět procent.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové počty hospitalizovaných rostou, což musí vést k větší obezřetnosti. Většina nakažených je ale bez příznaků, nebo je u nich průběh nemoci mírný. Velmi nízká je také úmrtnost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

V Praze denně přibývá víc než stovka nakažených, tedy 7,8 na 100.000 obyvatel. Počet případů za 14 dní podle ministerstva "atakuje hranici" sta na 100.000 obyvatel. Jágrová řekla, že u zhruba 30 procent nakažených v Praze není zdroj nákazy známý. Hygienici očekávají, že v příštích dnech denní přírůstky budou ještě vyšší.

Podle zprávy přibylo v hlavním městě za sledovaný týden deset takzvaných klastrů nákazy, celkem jich tu bylo 23. Lidé nad 65 let tvořili 6,2 procenta nových pacientů. Méně než desetina nově nakažených měla příznaky. Na jednotkách intenzivní péče bylo do 13 nemocných.

Lidé, u nichž se podařilo prokázat zdroj infekce, se nejčastěji nakazili v rodině, na pracovišti či při návštěvě společenských a sportovních akcí. Mezi nakaženými byli i zahraniční pracovníci a turisté i Češi, kteří se z ciziny vracejí.

Data ukazují, jak dobře chrání očkování proti covidu

27.10.2021 14:19 Mezi lidmi, kteří byli očkovaní proti covidu-19, byla za celý říjen zhruba čtvrtina nákaz proti…

Tripartita nechce restrikce pro neočkované zaměstnance

27.10.2021 14:09 Aktualizováno Sociální partneři i zástupci vlády odmítli na dnešním mimořádném jednání tripartity uložení…

Počet nakažených skokově roste. Přibylo více než 6000 lidí s covidem

27.10.2021 09:47 Aktualizováno V úterý v Česku přibylo 6274 potvrzených případů covidu-19, téměř dvakrát více než před týdnem.…

Koalice Spolu: Pojišťovny by kvůli očkování měly oslovit rizikové skupiny

26.10.2021 18:33 Pro zrychlení očkování proti covidu-19 by měly zdravotní pojišťovny rozeslat rizikovým skupinám…

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Související:

Právě se děje

reklama