ČR chce trasování zefektivnit, nikoli od něj odstoupit, říká Vojtěch. Hamáček nabídl pomoc policie

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v souvislosti s plánem měnit systém trasování kontaktů nakažených koronavirem zdůraznil, že Česko trasovat nepřestane. Stejně jako premiér Andrej Babiš se ohradil vůči varování české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) před ústupem od sledování kontaktů.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

Změnu systému trasování kontaktů nakažených koronavirem, jak ji v pondělí naznačil premiér Andrej Babiš (ANO), posuzují nyní pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví. Prvotní návrh předloží do konce týdne, následně probere materiál Rada vlády pro zdravotní rizika, sdělil ministr zdravotnictví ČTK.

"Odborníci nyní zahájili debatu o změně systému trasování tak, aby byl efektivnější. Navyšujeme kapacity hygienických stanic i laboratoří. Děláme maximum pro to, abychom udrželi epidemii pod kontrolou," uvedl Vojtěch později v tiskové zprávě. Podrobně se k záměru odmítl vyjadřovat do jeho projednání. K plánu trasovat pouze kontakty nemocných s příznaky a těžším průběhem onemocnění se odmítla vyjádřit také hlavní hygienička Jarmila Rážová.

abiš, který nedávno ustavené vládní radě předsedá, v pondělí po jednání tohoto orgánu a následném zasedání kabinetu uvedl, že hygienické stanice uvažují o trasování pouze vážných případů covidu-19. Více informací by podle něj mělo být oznámeno do pátku. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nabídl v případě nutnosti při trasování pomoc policejních vyšetřovatelů. ČTK řekl, že k dispozici by jich mohly být desítky.

Změna v dosavadní praxi by se mohla týkat také lidí, kteří používají respirátor. V případě jeho použití by po setkání s infikovaným nemuseli do karantény, naznačil Babiš, co hygienici zvažují. Podle premiéra je v karanténě velké množství lidí, kteří nemají žádné symptomy.

O změně systému trasování kontaktů nemocných s covidem-19 se mezi hygieniky diskutuje už delší dobu podle ředitele krajské hygienické stanice v Liberci a bývalého hlavního hygienika Vladimíra Valenty. "Některé země, jako třeba Nizozemsko, které je s Českem srovnatelné jak z hlediska zajištění zdravotní péče tak počtem obyvatel, už k tomu přistoupily. Diskuse zatím probíhá, hygienici zvažují, jak k tomu přistoupit," řekl dnes ČTK. Kvůli náporu nových případů má problémy s trasováním pražská hygienická stanice, vedle armádních mediků jí začali na dálku pomáhat i zaměstnanci hygien dalších krajů.

Před odstoupením od trasování varovala dnes česká kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO). "Testování, trasování kontaktů a izolace nemají žádnou jinou alternativu ve zvládání covid-19. Ani u nás, ani kdekoliv jinde," uvedla organizace a doplnila, že testování na covid-19 se značně rozšířilo a ukazuje dobré výsledky. Proti názoru WHO se obratem ohradil Babiš, podle kterého Česko situaci zvládá.

Do trasování kontaktů nakažených koronavirem by se mohli zapojit příslušníci policie, pokud by bylo třeba dále posilovat kapacity hygienické služby. Na twitteru to dnes uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), dohodl se na tom s policejním prezidentem Janem Švejdarem. 

Hamáček ČTK řekl, že zapojení policistů do trasování nabízel už na jaře. K dispozici by podle něj mohly být desítky zkušených vyšetřovatelů, kteří mají zkušenosti s vedením rozhovorů. Babišovi o možnosti znovu řekl v pondělí na jednání Rady vlády pro zdravotní rizika, posoudit by ji měl Centrální řídící tým. S premiérem je ochoten Hamáček o věci dále jednat, dnes se například potkají v Lánech při schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ohledně návrhu na odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prymula navrhne vyhlášení nouzového stavu

28.09.2020 18:09 Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru zřejmě navrhne na dalším jednání vlády ministr…

Nemocnice v ČR mají problém. Dochází lék remdesivir na těžké formy covidu…

28.09.2020 14:26 Aktualizováno Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to dnes Český…

Prymula vyloučil italský scénář. Pro nová opatření hledá inspiraci v cizině

28.09.2020 10:35 V první polovině září padl rekord v denním nárustu nákazy covid-19, kdy počet překročil hranici…

Covid: Počet nově nakažených v ČR nadále stoupá, ve vážném stavu je 181…

28.09.2020 07:26 Počet nově nakažených koronavirem za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama