Koronavirus: V polovině ledna by měl být spuštěn systém rezervací na očkování

Ministerstvo zdravotnictví a řídicí tým Chytré karantény připravují metodické pokyny pro očkovací místa a detailní plán očkování. Spolu s kraji ho chtějí dokončit 5. ledna, informovala Chytrá karanténa na twitteru. Později její tým doplnil, že registrační a rezervační systém, přes který se na očkování bude moci objednat veřejnost, bude spuštěn v polovině ledna. Podle dřívějších informací bude třeba se přihlásit přes internet. Jestli bude možná i jiná forma, zatím jasné není.

Očkování, ilustrační fotografie

"Očkovací plán je připravený tak, abychom očkovali co nejrychleji. Nechceme mít přece vakcíny v mrazácích," napsal tým Chytré karantény. Rezervační systém by měl podle dřívějších informací sám vyhodnotit, jestli je přihlášený senior nebo vážně chronicky nemocný a přiřadit mu prioritu.

Nový materiál upřesňující očkování má navazovat na druhou verzi strategie očkování, která byla zveřejněna před vánočními svátky. Představitelé krajů, které mají zřizovat očkovací centra, kritizovali, že není strategie dostatečně podrobná a že nemají dostatek informací.

Současná strategie už je druhou verzí dokumentu. První projednala vláda 7. prosince, byla ale kritizována jako příliš obecná. Na jednání Sněmovny před Vánocemi se k ní vyjadřovala i opozice. Například podle šéfa Starostů Víta Rakušana nemají dostatek informací hejtmani v krajích, jejichž nemocnice budou mezi 30 očkovacími centry.

Vlastní očkovací centra mají připravené i firmy, například Škoda Auto. Podle serveru Novinky.cz chce zaměstnance k očkování motivovat i finančně. Firma si ale vakcíny sama nakoupit nemůže. V Evropské unii jsou partnerem výrobců vakcín podle společných smluv jenom státy.

Úpravu očkovací strategie žádal v úterý také ministr školství Robert Plaga (za ANO). Mezi prioritně očkovanými by podle něj měli být i učitelé z mateřských škol, které zůstávají po celou dobu epidemie otevřené. Současná podoba strategie zmiňuje jen učitele ze základních škol. V první fázi se očkují zdravotníci z nejrizikovějších oddělení nebo senioři v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici v Motole podali vakcínu také 50 lidem s transplantovanými plícemi. Lidé pracující v kritické infrastrukturuře státu, do které se počítají i učitelé, budou očkováni v další fázi spolu s dalšími zdravotníky, seniory a vážně chronicky nemocnými. Jen seniorů je ale více než 2,3 milionu.

Česká strategie počítá s tím, že už v lednu bude dostupná i vakcína od společnosti Moderna, kterou má Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schvalovat 6. ledna. V lednu by tak vakcíny od firem Pfizer a BioNTech mělo být očkováno asi 139.000 Čechů a od firmy Moderna asi 40.000.

Očkování v tuzemsku začalo, podobně jako ve většině dalších zemí EU, v neděli 27. prosince, kdy dorazilo prvních 9750 dávek očkovací látky firem Pfizer a BioNTech. Za první dva dny bylo podle dostupných údajů očkováno zhruba 3100 lidí, tedy asi 0,3 promile obyvatel. Z první dodávky je podle informací z nemocnic už většina vypotřebovaná.

V Německu očkují od stejného dne zhruba 20.000 lidí denně, do úterý to byl asi 42.000 očkovaných, zhruba 0,5 promile obyvatel. Ve Velké Británii začalo očkování už 8. prosince, vakcínu do Štědrého dne dostalo asi 1,2 procenta obyvatel. V úterý už byli první Britové očkovaní i potřebnou druhou dávkou. V Izraeli, který má zhruba 8,9 milionu obyvatel dostalo první dávku přes 5,6 procenta obyvatel. Očkovat se tam začalo 19. prosince.

V Česku jde o epidemii neočkovaných, konstatoval ministr Vojtěch

26.10.2021 14:55 Aktualizováno Epidemie covidu-19 se v ČR podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stala epidemií…

Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno ze zdravotního…

26.10.2021 12:52 Testování v sociálních službách bude i nadále hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, i když…

Výskyt respiračních infekcí podle Svrčinové stoupá týdně asi o 10 procent

26.10.2021 12:46 Výskyt akutních respiračních infekcí či chřipkových onemocnění se nyní zvyšuje asi o deset procent…

Hygiena a policie chystají na příští týden rozsáhlé kontroly dodržování…

26.10.2021 12:13 Hygienici společně s policisty chystají v příštím týdnu rozsáhlé kontroly dodržování opatření proti…

V pondělí přibylo přes 4200 nakažených, v nemocnicích je více než 1000 lidí

26.10.2021 09:16 Aktualizováno V pondělí v Česku přibylo 4264 potvrzených případů koronaviru. Je to nejvíce od dubna a zhruba o…

Nová nařízení vlády: Neočkovaní učitelé s respirátorem, konec izolace po…

25.10.2021 21:59 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit při výuce respirátory. Výjimku budou mít učitelé…

Vojtěch očekává zlom ve vývoji epidemie za pět nebo šest týdnů

25.10.2021 17:57 Epidemická situace se bude zhoršovat ještě v příštích dvou týdnech. Zlom by podle ministra…

Očkovací místa kvůli výraznému zájmu o vakcíny rozšíří provozní hodiny

25.10.2021 13:42 Očkovací místa kvůli opětovnému zájmu o vakcíny proti covidu-19 rozšíří provozní dobu. Novinářům to…

Testování ve školách se bude podle současných dat týkat osmi okresů

25.10.2021 12:30 Aktualizováno Listopadové testování ve školách se bude podle aktuálních dat o šíření epidemie covidu-19 týkat…

Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne

25.10.2021 11:33 Do konce týdne by měli mít všichni praktičtí lékaři vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer…

Související:

Právě se děje

reklama