Česko polevuje v testování. Řeší se plán pro případ druhé vlny epidemie

Česko se po měsících přísných karanténních opatření v souvislosti s bojem proti epidemií nového typu koronaviru téměř vrátilo do doby před nimi. Roušky se až na výjimky téměř nosit nemusí a zdá se, že už je vše, jak má být. Počty nakažených ale přitom navzdory menšímu testování stále rostou.

Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto
doporučujeme

Podle informací ČT24 se české laboratoře, jakož i univerzity a Akademie věd ČR (AV ČR), rozhodly upustit od masového testování, kdy se denně provedlo až osm tisíc testů na covid-19. Jako důvod uvedly fakt, že se infekce šíří spíše v lokálních ohniscích. Z tohoto důvodu se nyní uskuteční průměrně tři tisíce testů denně.

"Do konce května jsme testovali kolem sta vzorků denně, v červnu už to bylo pod sto vzorků denně," přiznal ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR Petr Dráber. V březnu se přitom jeho ústav nacházel ve stavu koronavirové pohotovosti.

Na robotických zařízeních by přitom mohli otestovat až dva tisíce vzorků denně, ale v souvislosti s koronavirem této možnosti kvůli jejich nízkému počtu nevyužili. 400 kusů se v době vrcholící pandemie testovalo běžně. 

Výzkumníci se tento týden vrací k normálu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) je přesvědčený, že důvodem nízkého počtu vzorků je jednak dobrá epidemiologická situace, ale i menší počet samoplátců. Dříve byli například pendleři povinni se při cestách za prací v cizině nechat otestovat, zatímco dnes už nemusí.

V jedné z pražských laboratoří ale počty vzorků v poslední době ale rostou. "V průměru je to tak sto, sto dvacet testů denně. Nastupují další skupiny, firemní kolektivy, filmaři,“ vysvětlil vedoucí PCR EUC Laboratoře Emanuel Žďárský. Laboratoře, které už v tak masovém měřítku netestují, mají ale v případě potřeby dostatečné kapacity, aby mohly provoz v případě potřeby do týdne obnovit. 

„Úplně plošné testování by asi zapotřebí nebylo. Na druhou stranu si stále myslím, že by bylo dobré sledovat ohrožené skupiny,“ uvedl Jan Konvalinka, prorektor pro vědeckou činnost Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie.

Koho, kdy a za jakých podmínek dál testovat, včetně přípravy laboratoří na potenciální druhou vlnu koronaviru, by měl stanovit připravovaný strategický plán, na němž momentálně pracuje ministerská komise.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pacientka nemocnice Trutnov má covid-19, ošetřoval ji nemocný lékař

07.07.2020 16:32 Při druhé vlně testování zdravotníků a pacientů na nákazu covid-19 v krajských nemocnicích v Jičíně…

Vojtěch odmítl, že by se covid-19 na Karvinsku šířil v komunitě

07.07.2020 12:45 Koronavirus se na Karvinsku masivně v komunitě nešíří, dopady na zdraví obyvatel jsou minimální.…

Vojtěch a Babiš jednali s odbory: Odměny dostanou všichni zdravotníci, ne…

07.07.2020 10:56 Odměny za dobu epidemie covidu-19 by měli dostat všichni zdravotníci, kteří byli v té době v…

V Česku přibylo 51 nových případů covidu-19, nejméně za dva týdny

07.07.2020 08:35 Za sváteční pondělí hygienici v Česku odhalili 51 nových případů koronaviru. Je to nejméně za víc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy