Koronavirus: O přijetí pacientů ze zahraničí mají zájem i nemocnice v Praze

O přijetí pacientů s nemocí covid-19 ze zahraničí projevily zájem i pražské nemocnice, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) v nich pro to kapacity jsou. Prvních šest nakažených z Francie přiletí do Brna odpoledne. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle dat z dnešního rána je v Česku hospitalizováno 391 lidí, 84 potřebuje intenzivní péči. Celkem byla nákaza v tuzemsku prokázána u téměř 4600 lidí.

Nemocnice Motol, ilustrační foto
doporučujeme

V Praze by podle ministra mohly pacienty přijímat také Fakultní nemocnice v Motole nebo Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. "Zejména Všeobecná fakultní nemocnice se o to aktivně přihlásila," řekl Vojtěch na dotaz ČTK.

Připravené lůžkové kapacity podle něj zatím českým pacientům více než stačí, takže je možné malou část poskytnout pacientům ze zahraničí. "Nebavíme se o desítkách či stovkách lidí. Bude záležet na požadavcích z Francie či jiných států," uvedl.

O tom, že by jim byl podáván experimentální lék remdesivir, se podle ministra zatím neuvažuje. Musela by si to zařídit francouzská strana. Evropská léková agentura schválila klinickou studii tohoto léku, podle Vojtěcha by se měly zapojit i české nemocnice, v Praze Nemocnice na Bulovce a FN Motol a Fakultní nemocnice v Brně.

O pomoci jednal premiér Andrej Babiš s francouzským velvyslancem v ČR. Stát nabídl Francii 14 míst.

Fakultní nemocnice Brno, která přijme prvních šest Francouzů, má připravenou zhruba stovku přichystaných lůžek pro pacienty s koronavirem a další stovky v záloze. O moravské pacienty v těžkém stavu se na pokyn vlády stará Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně se sídlem v centru, která má pro nejzávažnější případy onemocnění covid-19 vyčleněno 43 lůžek s plicními ventilátory. Nyní tam leží zhruba desítka pacientů.

Ve francouzských nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou podlehlo nemoci covid-19 od 1. března do nedělního večera přes 7500 lidí. Na jednotkách intenzivní péče zdravotnických zařízeních leželo podle víkendových čísel ve Francii bezmála 7000 pacientů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozvolnění posunuto z pondělí na čtvrtek. Podle Hamáčka a imunologů je to…

29.11.2020 16:07 Aktualizováno Vládou schválené rozvolnění protiepidemických opatření od čtvrtka považuje ministr vnitra a…

MU Brno chce návrat studentů do škol, má výhrady k nařízené pracovní…

29.11.2020 14:15 Snížení stupně rizika ze čtvrtého na třetí v systému PES je důvodem ke zrušení nouzového stavu,…

Vláda opět požádá o prodloužení nouzového stavu, rozhodne Sněmovna

29.11.2020 12:50 Aktualizováno Vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) znovu požádá Sněmovnu o prodloužení…

Blatný: Hromadné očkování proti covidu by mohlo být v nemocnicích

29.11.2020 11:49 Očkování proti covidu jednou z vakcín, která má náročnější skladování, bude hromadné. Větší skupiny…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama