Koronavirus slábne, tvrdí epidemiolog z IKEM. Uvolňování má za příliš zbrklé

V poslední době jsme svědky opětovného zrychlení nárůstu počtu nově hlášených případů infekce koronavirem. Epidemiolog Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) Petr Smejkal ale ubezpečil, že vir začíná slábnout. Lidem doporučil, aby byli během epidemie zodpovědní a ohleduplní.

Petr Smejkal
doporučujeme

"Ten virus začíná slábnout. Nakažlivost ale neklesá. Každý vir potřebuje svého hostitele, pokud svého hostitele zabije, už se nebude moct šířit,“ uvedl epidemiolog v pořadu Rozstřel na webu idnes.cz

Respiračních virů je navíc mezi námi spousta, a tudíž bude důležité je s jejich podzimním nástupem umět rozlišit. Nebezpečný by mohl být například souběh dvou nákaz. Možná kombinace běžné chřipky a koronaviru děsí i lékaře. 

Nelze vyloučit, ani možnou mutaci nového viru do agresivnější formy. I tak ale Smejkal spíše počítá s tím, že si populace proti koronaviru postupně vytvoří imunitu a ten postupně zeslábne. Sám by byl nejraději, kdyby se už letos v zimě stal jedním z deseti onemocnění, nad nimiž většina lidí mávne takříkajíc rukou. 

Školy nejsou velké riziko

Epidemiolog zároveň také ubezpečil, že by školy neměly být během epidemie zas až tak nebezpečné, ačkoliv se na jejím začátku tvrdil opak. Jakmile skončí prázdniny, děti normálně usednou do školních lavic, ale s přísnějšími hygienickými pravidly s ohledem na vládní semafor pro oblasti s různým rizikem nákazy. 

"Děti nejsou riziková skupina. Nevidím v tom problém," vysvětlil s tím, že pokud jde o ochranu pedagogického personálu, který je v Česku zpravidla pokročilejšího věku, je potřeba mu zajistit roušky nebo respirátory. 

Smejkal rovněž také vyjádřil podporu nošení roušek, které je dle jeho názoru tím nejjednodušším opatřením, k němuž se může vláda uchýlit, jelikož výrazně snižuje riziko šíření nákazy. "Dle mého se jedná hlavně o výraz ohleduplnosti ke svému okolí. Podporuji pravidlo moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mě," podotkl.

Zakrývání úst a nosu by dle jeho názoru mělo být stále běžným pravidlem v uzavřených neventilovaných interiérech. Za rizikový považuje například bar. Lidem by proto doporučoval raději pařit venku než uvnitř, a to minimálně toto léto. Češi jsou ale hodně netrpěliví. Roušky by býval byl ponechal ve všech prostředcích městské hromadné dopravy, tedy i tramvajích, nikoliv pouze v metru.

Pokud jde o vývoj účinné vakcíny proti novému typu koronaviru, je Smejkal spíše pesimista. Pochybuje, že by mohla být dostupná už na podzim. Pochválil ale správné načasování, pokud jde o přijetí velmi přísných restriktivních opatření, díky nimž si Česko s epidemií poradilo. Bohužel se ale zřejmě příliš spěchalo s jejich uvolněním. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Antigenní testy na covid jsou vhodné pro širší použití. Prymula je…

26.11.2020 11:04 Srovnání antigenních testů na covid-19 s metodou PCR podle studie ukázalo, že jsou pro širší…

Nových případů covidu je méně než před týdnem, PES zůstává na 57

26.11.2020 09:01 Aktualizováno Ve středu přibylo v Česku 4931 potvrzených případů koronaviru, asi o 600 méně než před týdnem ve…

Češi odmítají chodit na testy, stát selhal, míní sociolog. Chystá se…

25.11.2020 22:00 Aktualizováno Na konci října přicházelo na testy až 40 tisíc testů denně. Od té doby ale počty testovaných prudce…

Na covid-19 v ČR umíralo 27 % ze všech zemřelých s nákazou, teď to bude až…

25.11.2020 21:59 Aktualizováno Covid-19 byl v prvním pololetí hlavní příčinou smrti asi u 27 procent lidí, kteří zemřeli s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama