Koronavirus slábne, tvrdí epidemiolog z IKEM. Uvolňování má za příliš zbrklé

V poslední době jsme svědky opětovného zrychlení nárůstu počtu nově hlášených případů infekce koronavirem. Epidemiolog Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) Petr Smejkal ale ubezpečil, že vir začíná slábnout. Lidem doporučil, aby byli během epidemie zodpovědní a ohleduplní.

Petr Smejkal

"Ten virus začíná slábnout. Nakažlivost ale neklesá. Každý vir potřebuje svého hostitele, pokud svého hostitele zabije, už se nebude moct šířit,“ uvedl epidemiolog v pořadu Rozstřel na webu idnes.cz

Respiračních virů je navíc mezi námi spousta, a tudíž bude důležité je s jejich podzimním nástupem umět rozlišit. Nebezpečný by mohl být například souběh dvou nákaz. Možná kombinace běžné chřipky a koronaviru děsí i lékaře. 

Nelze vyloučit, ani možnou mutaci nového viru do agresivnější formy. I tak ale Smejkal spíše počítá s tím, že si populace proti koronaviru postupně vytvoří imunitu a ten postupně zeslábne. Sám by byl nejraději, kdyby se už letos v zimě stal jedním z deseti onemocnění, nad nimiž většina lidí mávne takříkajíc rukou. 

Školy nejsou velké riziko

Epidemiolog zároveň také ubezpečil, že by školy neměly být během epidemie zas až tak nebezpečné, ačkoliv se na jejím začátku tvrdil opak. Jakmile skončí prázdniny, děti normálně usednou do školních lavic, ale s přísnějšími hygienickými pravidly s ohledem na vládní semafor pro oblasti s různým rizikem nákazy. 

"Děti nejsou riziková skupina. Nevidím v tom problém," vysvětlil s tím, že pokud jde o ochranu pedagogického personálu, který je v Česku zpravidla pokročilejšího věku, je potřeba mu zajistit roušky nebo respirátory. 

Smejkal rovněž také vyjádřil podporu nošení roušek, které je dle jeho názoru tím nejjednodušším opatřením, k němuž se může vláda uchýlit, jelikož výrazně snižuje riziko šíření nákazy. "Dle mého se jedná hlavně o výraz ohleduplnosti ke svému okolí. Podporuji pravidlo moje rouška chrání tebe, tvoje chrání mě," podotkl.

Zakrývání úst a nosu by dle jeho názoru mělo být stále běžným pravidlem v uzavřených neventilovaných interiérech. Za rizikový považuje například bar. Lidem by proto doporučoval raději pařit venku než uvnitř, a to minimálně toto léto. Češi jsou ale hodně netrpěliví. Roušky by býval byl ponechal ve všech prostředcích městské hromadné dopravy, tedy i tramvajích, nikoliv pouze v metru.

Pokud jde o vývoj účinné vakcíny proti novému typu koronaviru, je Smejkal spíše pesimista. Pochybuje, že by mohla být dostupná už na podzim. Pochválil ale správné načasování, pokud jde o přijetí velmi přísných restriktivních opatření, díky nimž si Česko s epidemií poradilo. Bohužel se ale zřejmě příliš spěchalo s jejich uvolněním. 

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 14:55 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Ve čtvrtek přibylo více než 3600 případů covidu

22.10.2021 11:05 Aktualizováno Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku potřetí v tomto týdnu dosáhl nejvyšší hodnoty od…

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

21.10.2021 19:04 Aktualizováno Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí…

Ani ne třetina lékárníků využívá při výdeji lékový záznam pacienta

21.10.2021 17:50 Necelá třetina lékárníků podle průzkumu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) kontroluje u…

Výskyt nadváhy a obezity výrazně stoupl, loni ji měly dvě třetiny populace

21.10.2021 12:42 Nadváhu nebo obezitu měly loni podle průzkumu dvě třetiny české populace. Jejich počet od…

Přibylo téměř 3300 nakažených, rychle stoupá počet hospitalizovaných

21.10.2021 12:31 Aktualizováno Šíření nemoci covid-19 v Česku nadále zrychluje, stejně jako nárůsty počtů hospitalizovaných a…

Související:

Právě se děje

reklama