Koronavirus pronikl do domova důchodců v Humpolci, počet nakažených roste

V domově pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku už testy potvrdily koronavirovou nákazu u 21 klientů a 16 pracovníků. O prvním pozitivním testu na covid-19 v zařízení informovali hygienici v pátek. V sobotu bylo potvrzených nemocných pracovníků 11, šest klientů je nyní hospitalizovaných. Na koronavirus se testují i pracovníci domova pro seniory v Třebíči, zatím je tam nemocná jedna pracovnice.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

ČTK to dnes řekli ředitelé domovů pro seniory, oba zřizuje Kraj Vysočina.

Humpolecký domov má dvě budovy. Nákaza se rozšířila na jednom z oddělení v budově v Lužické ulici. Oddělení má 39 klientů a 19 zaměstnanců. V péči celého domova je 162 klientů, jejichž průměrný věk je 82 let. Vedení už pomocí inzerátu hledá dobrovolníky, kteří by mohli v péči o seniory nahradit nemocné zaměstnance. Nabízí 3000 korun za směnu.

Podle ředitele Petra Vaňka už se první zájemci hlásí. Podle podmínek stanovených hygieniky ale musejí mít všichni negativní PCR test. "Doufám, že se s hygienou domluvím na tom, že lidé, kteří by byli vhodní pro službu v našem domově, by šli na prioritní odběry a urychleně bychom se dozvěděli výsledek," řekl Vaněk.

Také třebíčský domov pro seniory má dvě budovy. Podle ředitelky Heleny Chalupové má celé zařízení 111 zaměstnanců a 172 klientů. Covidem-19 onemocněla jedna pracovnice z budovy v Kubešově ulici, kde je 64 klientů.

Prozatím se testování týká jen jejích spolupracovníků. V pátek a sobotu byly vzorky odebrány 27 lidem, k dnešním 19:00 už 24 z nich vědělo, že jejich test je negativní, tři testovaní na vyrozumění o výsledku ještě čekají. "Věřím, že budou také negativní," řekla Chalupová.

Klienti domova doposud testovaní nebyli. Podle Chalupové nemají zdravotní obtíže, ale jsou pravidelně kontrolovaní včetně měření teplot.

V humpoleckém i třebíčském zařízení platí zákaz návštěv a zvýšená hygienická opatření v souladu s nařízením krajské hygienické stanice. Situaci nich projedná v pondělí odpoledne i krajská bezpečnostní rada.

Od začátku pandemie se podle hygieniků v kraji nakazilo 862 lidí, 554 z nich se vyléčilo. Počet nemocných výrazně vzrostl za poslední měsíc. K 6. srpnu byl kumulativním počet nakažených v kraji od začátku pandemie 423.

S covidem-19 v kraji zemřelo 15 lidí. Část z nich byla klienty jihlavského Alzheimercentra, jež s koronavirem bojovalo asi před měsícem, nebo domova v Břevnici na Havlíčkobrodsku, kde se koronavirus rozšířil v březnu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: V pondělí téměř 7000 nakažených. Skóre PES kleslo

26.01.2021 16:42 Aktualizováno Denní počet nových případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání dál klesá. V pondělí jich…

Do registru k očkování se začali hlásit zdravotníci

26.01.2021 15:37 Registr k očkování proti covidu-19 začal dnes odpoledne fungovat i pro zdravotníky. Za první zhruba…

Praha spustila informační web k očkování proti koronaviru

26.01.2021 15:24 Aktualizováno Hlavní město připravilo web ockovani.praha.eu, kde návštěvníci naleznou informace k očkování. Web…

Blatnému odešel další klíčový člověk, končí náměstek Šedo

26.01.2021 15:10 Aktualizováno Na ministerstvu zdravotnictví dnes skončil náměstek pro zdravotní péči Aleksi Šedo, který nastoupil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama