Koronavirus sužuje Česko a svět i v roce 2021, pět milionů nově nakažených za osm dní

Očkování proti koronaviru dnes začíná v posledních třech krajích, kde se dosud neočkovalo, v Libereckém, Karlovarském a Zlínském. Rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů ze sta. Nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří v Británii, byla nově zaznamenána i v Řecku.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
doporučujeme

22:00 - Kvůli šíření koronaviru a zvlášť jeho nové mutace začne v Anglii v úterý opět platit plošná uzávěra, takzvaný lockdown. Oznámil to dnes večer premiér Boris Johnson. Téměř 56 milionů obyvatel Anglie vyzval, aby zůstali doma a vycházeli jen v případě nutnosti. Zavřené budou také školy. Podobné restrikce jako v Anglii budou od půlnoci platit i ve Skotsku.

21:42 - Nežádoucí účinky vakcíny u nás nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla ČT s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Byly mezi nimi bolest hlavy, svalů a kloubů, zimnice nebo bolestivost v místě vpichu. Podle odborníků jsou to očekávatelné reakce, které obvykle zmizí do několika hodin.

21:14 - Španělsko se zhruba 43 miliony obyvatel za více než týden od zahájení vakcinačního programu naočkovalo proti koronaviru bezmála 83 tisíc lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámil španělský ministr zdravotnictví Salvador Illa.

20:48 - Irsko poprvé od počátku epidemie zaznamenalo více než 6000 potvrzených případů nákazy koronavirem za den. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Hodnotu z předchozího dne překonaly počty nakažených už čtvrtý den v řadě.

20:22 - Zhruba polovina Čechů se neorientuje dobře ve vládních opatřeních proti šíření koronaviru. Ještě menší přehled mají lidé v ekonomické podpoře poskytované státem kvůli epidemii. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) a agentury Median z přelomu listopadu a prosince 2020. 

20:07 - Itálie patří k evropským zemím, které epidemie koronaviru zasáhla nejvíce. Tamní ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 10.800 nových případů nákazy a 348 dalších úmrtí v souvislosti s infekcí.

19:30 - Proti koronaviru bylo v Česku očkováno asi 15 tisíc lidí, řekl v České televizi bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle premiérova poradce nefunguje. Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo, představit je chce v úterý na tiskové konferenci. 

19:06 - Od čtvrtka budou opět potřeba negativní testy na koronavirus při návratu ze Španělska, povinné budou i pro přijíždějící cizince. Země se v takzvaném cestovatelském semaforu přesune do červené barvy, v níž je většina evropských států. Výjimkou budou Kanárské ostrovy, jež zůstanou oranžové. 

18:52 - Vlivná řecká pravoslavná církev dnes oznámila, že se nemíní podřídit novému vládnímu opatření proti šíření koronaviru, které předpokládá mimo jiné uzavření kostelů a dalších svatostánků. Svatý synod - nejvyšší orgán církve - vydal prohlášení, v němž nařizuje kněžím otevřít kostely pro věřící na středeční svátek Zjevení Páně. 

18:35 - Nizozemsko začne ve středu jako poslední země Evropské unie očkovat proti koronaviru. Původně chtěla vláda premiéra Marka Rutteho ve větší míře očkovat až od 18. ledna, po kritice termín přesunula na 8. ledna a dnes oznámila, že se začne už 6. ledna.

18:13 - Krematorium Ostrava nestačí zpopelnit všechny zemřelé. Moravskoslezský kraj bude žádat ústřední krizový štáb o koordinování. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO) v souvislosti s koronavirovou pandemií a úmrtími s nemocí spojenými. 

17:55 - Očkování proti koronaviru u praktických lékařů lze podle největší Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) očekávat nejdříve v březnu. Do té doby se bude očkovat centrálně v nemocnicích. V tiskové zprávě o tom dnes informoval mluvčí pojišťovny Milan Řepka. 

17:37 - Lidé, kteří byli ve Velké Británii či v Severním Irsku v posledních 14 dnech více než 12 hodin, budou od úterý muset při návratu do České republiky předložit potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního či PCR testu na koronavirus. Test musí být proveden na území Spojeného království nejpozději 72 hodin před započetím cesty. 

17:22 - V Německu už proti koronaviru naočkovali více než čtvrt milionu lidí. Zhruba polovinu očkovaných tvoří obyvatelé domovů pro seniory, druhou polovinu zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Německá vláda však dál čelí kritice kvůli nedostatku vakcín, společný evropský nákup ale brání.

17:15 - Vedení Prahy chce od státu z dodávky vakcíny, která má přijít do země 7. ledna, 7000 dávek pro prioritní očkování seniorů v domovech důchodců. Vytvořit hodlá mobilní očkovací týmy. S očkováním seniorů nad 80 let mají pomoct pediatři. Uvedl to dnes primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

17:06 - Některé kraje připravují vlastní očkovací strategii proti koronaviru. Kromě Jihočeského kraje, jehož hejtman Martin Kuba (ODS) ji představil dnes, jde třeba o Středočeský, Moravskoslezský, Plzeňský, Královéhradecký nebo Pardubický kraj. Také Ústecký kraj si zřejmě bude očkování řídit podle sebe. Naproti tomu Jihomoravský kraj si vlastní strategii vytvářet nebude. 

16:50 - Vědci v Jihoafrické republice testují, zda je vakcína proti koronaviru účinná také v boji s jihoafrickou mutací koronaviru 501.V2. Obavy z neúčinnosti očkovací látky na místní mutaci vyjádřil například britský ministr zdravotnictví Matt Hancock a odborníci z Británie. Účinnost vakcíny je "nejnaléhavější otázka, která před námi právě stojí", uvedl Richard Lessells, expert na infekční nemoci, který pracuje na studiích genomu jihoafrické varianty viru. Je podle něj pravděpodobné, že se časem objeví i další mutace, právě díky podrobným studiím genomu koronaviru po celém světě, píše AP. Vědci v tuto chvíli testují účinnost vakcíny při potlačení nemoci covid-19 u lidí, kteří nemoc prodělali, a lidí, kteří dostaly vakcínu.

16:45 - Všechny provozovny uzavřené kvůli epidemii nového koronaviru budou mít nárok na dotaci na každého pracovníka 400 korun za den. Schválila to dnes vláda, uvedl na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda tak rozšířila dříve schválený program COVID gastro určený pro stravovací zařízení s alokací 2,5 miliardy korun. Tato suma podle materiálů, které má ČTK k dispozici, zůstává. V případě jejího vyčerpání bude kabinet jednat o způsobu dalšího financování programu.

16:42 - V souvislosti s koronavirovou krizí koupilo podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) 51 procent Čechů v posledním čtvrtletí loňského roku zboží navíc. Šlo o produkty na domácí zábavu, pro práci z domu nebo na školní výuku na dálku. Více nakupovat na internetu plánuje v budoucnu 55 procent lidí. Obraty on-line obchodů by tak letos mohly překonat 200 miliard korun. APEK to dnes uvedl v tiskové zprávě.

16:30 - Pražští strážníci řešili v prosinci celkem 7775 porušení krizových opatření. Ředitel městské policie Eduard Šuster dnes ČTK řekl, že provinilci dostali 294 pokut v celkové výši 88.800 korun, 203 případů strážníci poslali do správního řízení a zbytek vyřešili domluvou. Ve většině případů šlo o porušení povinnosti nošení roušek. V prosinci se opatření proti předchozímu měsíci na nějakou dobu zmírnila, v listopadu strážníci řešili 8920 porušení.

16:20 - Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes oznámil, že se už i v Rakousku potvrdily mutace koronaviru, které se poprvé prokázaly v jižní Anglii a v JAR. Jihoafrickou variantu vědci zpětně odhalili u Rakušanky, která se vrátila z JAR 6. prosince. Anglickou mutací se nakazili dva Rakušané, kteří pobývali v Británii, a dvě slovenské děti ve věku devět a deset let, které byly testované na vídeňském letišti.

zdroj: YouTube

16:03 - Finanční správa eviduje k dnešku 300.465 žádostí o příspěvek, takzvaný kompenzační bonus, v souvislosti s podzimními vládními opatřeními. Dosud vyřídila 291.276 žádostí a vyplatila 2,5 miliardy korun. Týká se to osob samostatně výdělečně činných (OSVČ), společníků malých společností s ručením omezeným i osob pracujícím na dohodu o provedení práce nebo činností zasažených novými vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Vyplývá to z informací, které finanční správa zveřejnila na twitteru. Žádosti začala správa zpracovávat a vyplácet v pondělí 16. listopadu.

15:52 - Vládní očkovací strategie nepamatuje na lidi s vážným postižením, o které se starají doma jejich blízcí, uvedla Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Kvůli zdravotnímu omezení se řada z nich nemůže k očkování sama dostavit. Rada vyzývá k zařazení handicapovaných a jejich pečujících mezi přednostní skupiny očkovaných a k urychlené přípravě plánu pro podání vakcíny v domácnostech. Podle odhadu by se to mohlo týkat asi 100.000 lidí. NRZP to uvedla v dopise ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému (za ANO).

15:35 - Venezuelská vláda ode dneška opět zpřísnila karanténní opatření proti koronaviru, omezila pohyb lidí a zastavila i meziměstskou dopravu. Důvodem tohoto kroku může být podle agentury EFE i snaha zamezit demonstracím, k nimž od úterý vyzval lídr opozice Juan Guaidó. Ten předsedá parlamentu, v němž má od voleb z prosince 2015 většinu opozice a jehož funkční období by dnes mělo skončit. O Vánocích ale tento parlament schválil prodloužení svého fungování o rok.

15:34 - Emise oxidu uhličitého (CO2) v letecké dopravě loni do konce listopadu v Evropě klesly o více než polovinu. Oznámil to evropský úřad pro řízení letového provozu Eurocontrol. Je to výsledek propadu leteckého provozu, který způsobila epidemie nemoci covid-19, uvedla dnes agentura AFP. Česká republika je přitom po Chorvatsku druhou zemí EU, kde se emise snížily nejvíce, konkrétně o více než 70 procent.

15:20 - Návštěvnost Safari parku Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku loni kvůli trojímu uzavření z důvodu epidemie covidu-19 klesla meziročně o 17 procent na 450.722 lidí. V roce 2019 jeho branami prošlo 541.902 lidí, což byla jedna z nejvyšších návštěv v historii zoo. Dvorský Safari park patří Královéhradeckému kraji a je nejnavštěvovanějším turistickým cílem ve východních Čechách.

14:55 - Ve Francii dnes ještě zesílila kritika pomalého tempa očkování proti covidu-19, píše dnes agentura AFP. Zatímco ve Francii dostaly vakcínu dosud jen stovky lidí, v sousedních zemích to byly už desítky tisíc osob.

14:50 - Fakultní nemocnice Brno dnes přijala 15 vojáků z Vyškova, kteří pomáhají zdravotníkům na covidových odděleních. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní je asi 300 zdravotníků v karanténě. Pomáhají také desítky studentů. Vojáci působí i ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

14:48 - Evropská komise jedná o nákupu dalších dávek koronavirové vakcíny od společností BioNTech a Pfizer, s níž jako první schválenou látkou začala velká část členských států Evropské unie očkovat koncem loňského roku. Uvedl to dnes mluvčí unijní exekutivy v reakci na kritiku postupu komise při objednávání této vakcíny.

14:40 - Podnikatelé ze záručních programů COVID II, III, Praha a plus podle nově zveřejněných dat České národní banky (ČNB) k 15. prosinci získali zhruba 39,4 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti za 44,7 miliardy korun. Čerpání v porovnání s naposledy publikovanými údaji k 30. listopadu vzrostlo o 3,4 miliardy korun, objem schválených žádostí stoupl o 3,7 miliardy korun.

14:30 - Schodek státního rozpočtu Slovenska se loni výrazně zvýšil, hospodaření státu ovlivnily dopady pandemie nemoci covid-19. Rozpočtový deficit vystoupil na téměř 7,76 miliardy eur (203 miliard Kč) po deficitu 2,2 miliardy eur (57,6 miliardy Kč) v roce předchozím. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo slovenské ministerstvo financí.

Schodek rozpočtu byl proti upravenému plánu nakonec o 35 procent nižší. Loni v létě parlament změnou zákona zejména kvůli dopadům koronaviru zvýšil plánovaný deficit na rok 2020 na rekordních 11,95 miliardy eur (313 miliard Kč) z 2,77 miliardy eur (72,5 miliardy Kč), který naplánovala ještě předchozí vláda. Součástí upraveného rozpočtu byla i rezerva na případné neočekávané výdaje.

14:14 - V Královéhradeckém kraji rostou počty pacientů hospitalizovaných s covidem-19. V současnosti jich je asi 450, z nichž přibližně 100 na jednotkách intenzivní péče (JIP). Před měsícem bylo v kraji asi 250 hospitalizovanou s touto nemocí, z toho na JIP téměř 70.

14:00 - Systém evidence zájemců o očkování proti koronaviru musí řadit uchazeče podle kritérií jako věk nebo zdravotní stav a jejich diagnóza. Jde o podobný model, jaký funguje v Izraeli. Novinářům to dnes řekl jihočeský hejtman a předseda asociace krajů Martin Kuba (ODS), když představoval krajskou strategii pro očkování proti covidu-19. Za její nezbytnou součást považuje vakcinační centra. V Jihočeském kraji by podle něj měla vzniknout v každém okresním městě.

13:28 - O prodloužení karantény v Německu rozhodne kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí v úterý. Delší uzávěru prozatím veřejně podpořili premiéři Bavorska, Saska a Durynska Markus Söder, Michael Kretschmer a Bodo Ramelow. Tyto spolkové země patří v Německu k nejpostiženějším. Ačkoli vláda za prioritu opakovaně uváděla udržení prezenční výuky, spolková ministryně školství Anja Karliczeková nepovažuje návrat k plnohodnotné výuce ve třídách pro všechny ročníky za představitelný.

13:27 - V Keni dnes byla obnovena prezenční výuka ve všech ročnících základních a středních škol. Kvůli obavám ze šíření nákazy koronavirem byly školy v zemi zavřené po devět měsíců, do lavic se mohli v říjnu vrátit jen žáci posledních ročníků. Nynější obnovu vyučování ale doprovází obavy rodičů i učitelů. Keňa je poslední zemí ve východní Africe, která školy otevřela, píše agentura Reuters.

13:15 - Bez urychleného otevření skiareálů a nastavení adekvátních kompenzací mnoho lyžařských středisek podle podnikatelských svazů zkrachuje. Areály jsou ovšem klíčové pro fungování horských středisek, která zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel a do veřejných rozpočtů přinášela zhruba 12,6 miliardy korun ročně. Ve výzvě vládě, kterou má ČTK k dispozici, to dnes uvedli provozovatelé skiareálů a dalších organizací zastřešující cestovní ruch a sport.

12:55 - Od počátku pandemie se v Moravskoslezském kraji nakazilo 90.576 lidí, aktuálně nemocných je 18.248 lidí, 70.833 se jich z nemoci už vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1495. Nejvíce nově nakažených přibylo na Ostravsku 388, následuje Opavsko s 259 nakaženými, Karvinsko s 211 nově pozitivně testovanými, na Frýdecko-Místecku přibylo 177 nemocných, na Novojičínsku 103 a na Bruntálsku 60.

12:35 - Výuka na dálku, ke které se dnes po vánočních prázdninách kvůli zhoršení epidemie covidu-19 vrátili všichni žáci běžných škol kromě prvňáků a druháků, se nyní nebude moc lišit od distančního vzdělávání na podzim. Většina prvňáků a druháků se do lavic vrátila. Školy zároveň čekají na informace o tom, jak by mělo vypadat pololetní vysvědčení. Vyplývá to z odpovědí ředitelů škol, které oslovila ČTK. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého strach rodičů z nákazy covidem-19 spíše slábne, i když epidemie naopak sílí.

12:33 - Pandemie loni smazala více než 20 let růstu osobní letecké dopravy. Šíření nového typu koronaviru a dopady nemoci covid-19 totiž podle předběžných odhadů omezily provoz na nejnižší úroveň od roku 1999. Osobní letecká přeprava tak zaznamenala propad o 67 procent. S odvoláním na prognózu poskytovatele turistických dat a analýz Cirium to uvedl server CNBC. Ukazatel výkonu v letecké dopravě RPK (revenue passenger kilometres) loni klesl na 2,9 bilionu z 8,7 bilionu v roce předchozím. RPK vyjadřuje poměr objemu příjmů z osobní letecké dopravy a celkově proletěných kilometrů.

12:25 - Do školních tříd vyhrazených pro děti zdravotníků, členů integrovaného záchranného systému a dalších důležitých profesí dnes v Praze dorazilo 33 dětí. Mluvčí magistrátu Vít Hofman ČTK sdělil, že v následujících dnech se očekává nárůst jejich počtu. Jinak jsou z rozhodnutí vlády ode dneška otevřeny jen první a druhé třídy základních škol a mateřské a speciální školy. Ostatní děti se učí distančně.

12:23 - Kraj Vysočina požádal armádu o pomoc pro svoji Nemocnici Jihlava. Pomáhat by mělo 10 vojáků. Potvrzení pomoci kraj očekává dnes odpoledne, řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD). Jihlavská nemocnice má podle něho takřka 100 pracovníků s covidem-19. Nemocnice má zhruba 1500 zaměstnanců.

12:15 - Až 500 zaměstnanců denně chce naočkovat vakcínou proti nemoci covid-19 plzeňská fakultní nemocnice (FN). Prvních 975 dávek vakcíny dostala 30. prosince, zpočátku očkovala 50 lidí denně, od 5. ledna počty navýší. V borském areálu v bývalé vojenské nemocnici FN upravila pavilon 61, kde budou nejdřív očkováni zaměstnanci a později i veřejnost. Celkem bude v nemocnici ve dvou areálech šest očkovaných týmů, řekl dnes ČTK náměstek pro léčebně preventivní péči FN Plzeň Eduard Kasal.

12:00 - V Olomouckém kraji začala dnes distribuce vakcín proti novému typu koronaviru do dalších nemocnic v kraji. Míří do Přerova, Prostějova, Šternberka a Šumperka, dnes první dávky obdržela i nemocnice v Hranicích, zjistila ČTK. Ve Fakultní nemocnici v Olomouci, kde s očkováním začali jako první, bude vakcinace pokračovat do středy, oočkováno by mělo být zhruba 500 zdravotníků. Další várka vakcín by měla dorazit 7. ledna, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

11:55 - Všechny obchody, restaurace i sportovní a kulturní zařízení budou moci v Rakousku otevřít o týden později, než se plánovalo, tedy až 24. ledna. Opozice se totiž v parlamentu postavila proti zákonné úpravě, která měla umožnit například nakupování lidem testovaným na koronavirus. Informovala o tom dnes agentura APA. Také ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes podle ní potvrdil, že vyvázat se z karanténních opatření testováním nakonec nebude možné.

11:30 - V Polsku se do nedělního večera podařilo naočkovat proti koronaviru 50.391 lidí, řekl dnes polské rozhlasové stanici Radio Zet šéf kanceláře předsedy vlády a současně vládní zmocněnec pro očkování Michal Dworczyk. Polsko by podle něj mohlo mít do konce čtvrtletí dost vakcín, aby naočkovalo 2,7 milionu lidí, hlavně zdravotníků a seniorů.

11:12 - Krajská nemocnice Liberec dnes zahájila očkování svých zdravotníků proti koronaviru. V první fázi se dostane na 500 pracovníků z takzvané první linie. Denně očkování absolvuje 100 lidí, řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Václav Řičář. Jedním z prvních, kdo dnes podstoupil očkování, byl přednosta centra interních oborů Tomáš Klimovič. Podle něj je očkování cesta ven ze současné situace šíření nákazy. "Protože na našem oddělení už těch nákaz bylo opravdu hodně. Polovina našich lékařů prodělala nákazu covidem-19, takže je potřeba, aby měl za prvé, kdo pracovat, a za druhé, abychom nepřenášeli infekci na další pacienty a na naše rodinné příslušníky," uvedl Klimovič.

11:10 - Ve Středočeském kraji přibylo během víkendu 1340 nakažených koronavirem. Je to o zhruba 500 více než za víkend předtím. Rizikové skóre PES kleslo z 90 na 85 bodů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 16.122 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 98.120 lidí. Vyléčit se podařilo 80.752 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1246 lidí. Za víkend přibylo 29 vyléčených a 18 zemřelých.

11:06 - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v programu COVID školy v přírodě k dnešku eviduje 109 žádostí za 16,6 milionu korun. Resort to dnes uvedl na twitteru. Zájemci o dotaci za neuskutečněné školní pobyty mezi loňským 25. květnem a 29. červnem mají na podání žádosti čas do 12. února. Na podporu je připraveno 65 milionů korun.

Příjem žádostí začal 10. prosince. Administraci má na starosti Státní fond podpory investic. Na jeho webu podnikatelé najdou podrobnosti k programu a postup při podání žádosti, kdy je nutné vyplnit elektronický formulář. K dispozici jsou také odpovědi na nejčastější dotazy. Podle nich mohou podnikatelé o dotaci žádat i v případě, že se podařilo domluvit přesun školy v přírodě na podzimní termín. Podmínkou je, že pobyt nebyl za období od 25. května do 29. června zaplacen.

11:05 - V Plzeňském kraji přibylo v neděli 154 případů nákazy koronavirem. O novoročním prodlouženém víkendu byl nárůst nových případů podobný jako o vánočním víkendu. Před Novým rokem se statistiky pohybovaly nad 600 novými případy denně. O svátcích i o víkendu se méně testuje. Index protiepidemického systému PES klesl dnes oproti neděli o pět bodů na 76, což znamená s Jihočeským krajem nejnižší hodnotu v Česku a spodní hranici pátého stupně.

11:04 - Na pětimilionovém Slovensku za neděli přibylo rekordních 204 úmrtí na onemocnění covid-19. V nemocnicích je v souvislosti s nákazou hospitalizováno přes 3000 lidí, tedy nejvíce od propuknutí pandemie.

10:52 - Antigenních testů na covid-19 bylo od listopadu provedeno téměř 830.000. Nejvíc jich podle zveřejněných dat bylo 21. prosince, kdy se takto nechalo vyšetřit více než 46.000 lidí. Za stejnou dobu od začátku listopadu bylo PCR testů vyhodnocovaných v laboratoři přes 1,5 milionu. Od začátku epidemie loni v březnu to bylo více než 3,8 milionu.

10:46 - Zapojení studentů lékařských fakult do pomoci v nemocnicích v době koronaviru má být dobrovolné, mělo by být adekvátně ohodnoceno a mělo by umožnit studentům řádně pokračovat ve studiu. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedla Asociace děkanů lékařských fakult ČR. Asociace také chce, aby studenti pracující ve zdravotnických zařízeních mohli stejně jako ostatní zdravotníci dostat očkování proti koronaviru.

10:44 -  Ve Zlínském kraji dnes začalo očkování proti covidu-19. Od rána se očkují zaměstnanci čtyř krajských nemocnic, kde se očkuje také personál zdravotnické záchranné služby. Za první den by podle plánu mělo mělo ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje dostat první dávku vakcíny více než 200 lékařů, sester a záchranářů, přeočkování druhou dávkou je podle očkovacího schématu platného pro vakcínu Pfizer-BioNTech čeká za tři týdny, řekl novinářům mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant.

10:40 - Přestože počet obětí epidemie v USA rychle stoupá, překvapivě vysoké procento lékařů, zdravotníků a dalších pracovníků v přední linii boje proti koronaviru váhá s očkováním, anebo ho přímo odmítá. A to navzdory jasným vědeckým důkazům, že jsou vakcíny bezpečné a účinné, napsal Forbes.

10:29 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes klesl na 89 z nedělních 94. Před týdnem byl 75 bodů ze stobodové stupnice. Kraj je v nejhorším rizikovém stupni z pětibodové škály. Nejhorší situace je podle skóre PES v okrese Trutnov, který dnes zůstával na 99 bodech.

10:28 - V Jihomoravském kraji vzrostl o 40 počet lidí hospitalizovaných s nemocí covid-19. V nemocnicích jich nyní leží 682, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní za posledních 24 hodin přibylo i 310 pozitivních testů na koronavirus a šest úmrtí lidí s průměrným věkem přes 82 let. Protiepidemický systém (PES) ukazuje pro kraj stále pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

10:14 - Ministerstvo zdravotnictví hledá ředitele či ředitelku odboru komunikace s veřejností. Zájemci se mají podle zveřejněného inzerátu hlásit do 15. ledna. Předložit mají třístránkový návrh strategie komunikace ke covidu-19. Mluvčí úřadu Barbora Peterová na dotaz ČTK odpověděla, že jiné personální změny v tiskovém oddělení úřad neplánuje. Ředitelem odboru byl od nástupu bývalého ministra Romana Prymuly Jan Brodský, který předtím působil i na ministerstvu práce.

10:12 - Rusko dnes oznámilo 23.351 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 482 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Je to pokles proti předchozímu dni, kdy statistiky vzrostly o 24.150 případů a 504 úmrtí, uvedly tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. V Moskvě přibylo 3591 infikovaných, což je nejméně od 8. října. Ukrajinský ministr zdravotnictví Maksym Stepanov dnes na facebooku oznámil 4158 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 73 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve bylo nových případů 4576, uvedla agentura Unian s připomínkou, že čísla klesají od Nového roku, kdy bylo hlášeno 9432 nových případů. Dnes ohlášený přírůstek infikovaných je nejnižší za poslední tři měsíce. Od 5. října čísla jen stoupala.

10:10 - Majitelé bytů v komplexu hotelu Westin v Melbourne protestují proti tomu, aby byl tento luxusní hotel využit jako místo karantény pro tenisty před Australian Open. Vlastníci mají obavy o své zdraví a vadí jim, že o ubytování zahraničních hráčů rozhodl hotel bez konzultace s nimi.

9:59 - Italská vláda je znepokojena pomalým tempem očkování v regionech. Největší obavy vyvolává mezi vládními představiteli situace v Lombardii, kde bylo aplikováno méně než pět procent dodaných vakcín, píše dnes deník Corriere della Sera. Podle představitelů kraje může za pomalé tempo očkování skutečnost, že mnoho zdravotníků si přes svátky vzalo dovolenou.

9:58 - Británie dnes začala očkovat vakcínou proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Prvním příjemcem očkování byl 82letý Brian Pinker, který podstupuje dialýzu. Očkován byl v nemocnici, jež se nachází nedaleko místa, kde byla tato vakcína vyvinuta. Británie, která očkuje populaci rychleji než USA a zbytek Evropy, nasadila tuto očkovací látku jako první. Již loni přitom začala očkovat látkou, kterou vyvinuly americká společnost Pfizer a německá BioNTech. Informovala o tom agentura Reuters.

9:52 - V Karlovarském kraji dnes začalo očkování proti koronaviru. Očkovací centra zřídilo vedení kraje ve třech největších nemocnicích v Karlových Varech, Chebu a v Sokolově. Zájem je velký, o vakcínu projevila zájem zhruba polovina pracovníků nemocnic, řekl dnes novinářům mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Vladislav Podracký.

9:41 - Fakultní nemocnice Brno zaznamenala výrazný nárůst pacientů s nemocí covid-19. V sobotu ráno měla jich měla 167, dnes ráno jich má 206. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Zařízení proto upravuje některá další oddělení na covidové jednotky. V bohunickém areálu bude kvůli zhoršení situace pomáhat i personál z Dětské nemocnice, která pod Fakultní nemocnici Brno spadá.

9:34 - Světoznámý britsko-rakouský klavírista Alfred Brendel má starosti o hudební branži. Důsledky koronavirové pandemie jsou děsivé, řekl před svými úterními 90. narozeninami rodák z moravské Loučné nad Desnou agentuře DPA. "Dopady viru na koncertní život, operní domy, orchestry, sbory a sdružení komorní hudby a na jednotlivé hudebníky jsou děsivé," řekl pianista, který se proslavil zejména svými interpretacemi Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena nebo Franze Schuberta.

9:26 - Jihokorejským automobilkám Hyundai Motor a Kia Motors loni kvůli koronavirové pandemii klesl prodej o 13 procent na 6,35 milionu vozů. To je nejméně od roku 2010. Letos už čekají zvýšení prodeje, a to o 11,5 procenta, informovala dnes agentura Reuters. Kia je dceřinou společností automobilky Hyundai.

9:25 - V Ústeckém kraji klesl počet bodů na indexu v protiepidemickém systému PES z 86 na 81. Kraj i tak zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika nákazy. Přibylo 412 případů, o 133 více než za předešlou neděli.

9:16 - Ve Zlínském kraji přibylo v neděli 346 případů onemocnění covidem-19, je to o 94 více než minulou neděli. V sobotu bylo 382 nově nakažených. Index rizika v protiepidemickém systému PES zůstává dnes stejně jako v neděli na 89 bodech, tedy na pátém, nejvyšším stupni.

9:12 - Povídáním o vánočních dárcích dnes začala obnovená distanční výuka třeťáků na 1. základní škole v Říčanech u Prahy. Některé děti našly pod stromečkem kolečkové brusle, jedna z dívek se pochlubila novým šicím strojem. Návrat k distanční výuce se neobešel bez drobných technických problémů. Jedna žačka si stěžovala, že učitelku neslyší. Kantorka jí přes chat poradila, ať si zapne reproduktor. Některým dětem scházely učebnice nebo pracovní sešity, protože si je vzájemně pomíchaly ve školních skříňkách.

9:10 - Pandemie nemoci covid-19 loni v Německu zastavila po více než 14 letech růst zaměstnanosti. Loni bylo v Německu výdělečně činných o 477.000 lidí méně než v roce 2019, uvedl dnes v předběžném propočtu statistický úřad. Podle analytiků ale koronavirus jen urychlil očekávaný vývoj, neboť potenciál zaměstnanosti se kvůli demografickým změnám snižuje.

8:51 - Index rizika v protiepidemickém systému PES klesl v Olomouckém kraji o deset bodů na 80. V neděli přibylo 245 nových případů onemocnění covidem-19, je to o 53 více než před týdnem. Oproti sobotě je to nárůst téměř o trojnásobek. Skóre kleslo i v celé ČR a to o pět bodů na 85.

8:44 - Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst zejména od října. V posledních dnech přírůstky zemřelých mírně klesly, ale předtím to bylo téměř 200 lidí denně a několikrát už byla překročena i hranice dvou stovek mrtvých za den (dosavadní rekord 262 mrtvých je ze 3. listopadu). Loni na jaře přitom trvalo měsíc, než celkový počet mrtvých překročil 200 (hranice sta zemřelých byla překročena za 17 dní od prvního úmrtí). Nyní již, 2. ledna, počet zemřelých s nemocí covid-19 překonal 12.000, dnes ministerstvo zdravotnictví uvádí celkem 12.070 zemřelých.

8:42 - V Libereckém kraji za neděli přibylo 372 nových případů koronaviru. To je třikrát více než před týdnem, kdy jich bylo 122. Index rizika za kraj je druhý den v řadě na 89 bodech. Vyplývá to z dnešních dat na webu ministerstva zdravotnictví. V protiepidemickém systému PES tak Liberecký kraj stejně jako Česko zůstává v pátém, nejvyšším stupni rizika.

8:38 - Epidemické skóre PES v Praze dnes kleslo po třech dnech z 90 na 85 bodů. Hlavní město ale nadále zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. V neděli přibylo v metropoli 841 potvrzených případů nemoci covid-19. Bylo to o 250 víc než před týdnem, kdy ale mohly statistiku ovlivnit nižší počty testů na nový typ koronaviru v období vánočních svátků.

8:32 - Index protiepidemického systému PES zůstal v Moravskoslezském kraji pátým dnem na hodnotě 89. Je to o čtyři body víc než dnešní republikový průměr, který klesl na hodnotu 85. Horší index než Moravskoslezský kraj vykazují jen kraje Pardubický, který má 90 bodů a Karlovarský s 96 body.

8:30 - Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil loni v prosinci v Číně. První člověk s tímto koronavirem zemřel podle dostupných informací 11. ledna. Počet nakažených ve světě začal zrychlovat v červenci. Nyní celkový počet nakažených na světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal 85 milionů. Posledních pět milionů nákaz přibylo za osm dní, předchozích pět milionů rovněž za osm dní a předtím stejný počet přibyl za sedm dní. Ještě ve druhé polovině září byl přitom celkový počet nakažených méně než poloviční - 30 milionů. Celkový počet úmrtí s covidem-19 podle JHU překročil 1,84 milionu.

8:22 - Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes vyzval veřejnost, aby zůstala doma a pomohla zvládnout nejrychlejší šíření nákazy koronavirem, jaké země od počátku pandemie zažila. Úřady potvrdily, že za posledních 24 hodiny přibylo rekordních 745 nově nakažených, informovala agentura Reuters.

8:20 - V Libereckém kraji nebude možné podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraje) v lednu začít očkovat proti covidu-19 zájemce z řad veřejnosti. Vychází z počtu přislíbených dávek vakcíny. Liberecký hejtman na to upozornil v otevřeném dopise, který je adresovaný starostům obcí v kraji. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že na očkování se budou moci od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a od 1. února všichni obyvatelé Česka.

8:15 - Jediný český basketbalista v NBA Tomáš Satoranský nenastupuje za Chicago kvůli pozitivnímu testu na covid-19. Potvrdil to trenér Bulls Billy Donovan před vítězným nedělním utkáním proti Dallasu (118:108).

7:58 - Rizikový index protiepidemického systému PES klesl na 85 bodů ze sta, předchozí tři dny byl na dosud nejvyšší hodnotě 90 bodů. Nadále ale celostátní skóre zůstává v nejvyšším, pátém stupni pohotovosti, a to šestý den po sobě. Důvodem poklesu hodnoty PES je snížení takzvaného zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, a to z 1,4 na 1,31. Zbývající tři ukazatele určující hodnotu PES se ale mírně zhoršily.

7:35 - Singapurská ekonomika v loňském roce klesla o rekordních 5,8 procenta. Mohla za to pandemie. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnilo singapurské ministerstvo obchodu a průmyslu. Singapurská vláda poskytla na pomoc podnikatelům a domácnostem zasaženým koronavirem 100 miliard singapurských dolarů (1,6 bilionu Kč). To je zhruba 20 procent HDP. Singapurský premiér Lee Hsien Loong minulý týden uvedl, že ekonomika vykazuje signály stabilizace, oživení však bude nerovnoměrné a aktivita zřejmě zůstane ještě určitou dobu pod úrovní z doby před koronavirem.

7:25 - Americká vláda by mohla povolit podávání jen poloviny dávky vakcíny od společnosti Moderna. Cílem je urychlit tempo očkování obyvatelstva a zvýšit počet oočkovaných lidí. Návrh uvedl v televizním vystoupení šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui, píše agentura Reuters. Rychlost očkování je zatím výrazně pomalejší, než očekávala americká vláda.

7:18 - Počet případů nákazy koronavirem v Německu vzrostl za posledních 24 hodin o 9847 na více než 1,775 milionu. Vyplývá to podle agentury Reuters z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Úmrtí s covidem-19 v Německu přibylo 302, čímž jejich počet od začátku pandemie stoupl na 34.574.

7:15 - Do lavic se dnes po prodloužených vánočních prázdninách vrátí jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, znovu se otevřou ještě mateřské a speciální školy. Zbytek žáků a studentů se kvůli šíření epidemie koronaviru bude opět učit distančně. V Praze a dalších městech se obnoví provoz škol pro děti zdravotníků a dalších profesí potřebných pro zvládnutí nákazy. Začíná také prodloužené období talentových zkoušek do konzervatoří, oborů středního vzdělávání s talentovou zkouškou a na sportovní gymnázia.

7:14 - Vláda na prvním zasedání po Novém roce posoudí, jak se o svátcích vyvíjela epidemie koronaviru, kvůli které nyní v Česku platí nejvyšší stupeň rizika. Znamená zavření služeb a většiny obchodů či omezení shromažďování na veřejnosti na dvě osoby a distanční výuku pro většinu školáků. Ministři dnes budou jednat o kompenzacích pro některé, dosud opomenuté obory, například provozy skiareálů. Dnes by nicméně vláda neměla rozhodovat o případném posunu v opatřeních, vláda by se kvůli tomu měla sejít v tomto týdnu na mimořádném jednání. Naposled o přechodu do 5. stupně protiepidemického systému rozhodovala 23. prosince.

7:12 - Japonská vláda zvažuje, že v hlavním městě Tokiu a okolních prefekturách vyhlásí stav nouze kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes řekl premiér Jošihide Suga. V neděli zaznamenal region více než polovinu z 3029 nových případů infekce v zemi. Situace v Tokiu vzbuzuje obavy i proto, že by se tam měla v tomto roce konat odložená letní olympiáda.

7:11 - Nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří v Británii, byla nově zaznamenána i v Řecku. "Nová varianta viru SARS-CoV-2 byla zjištěna u čtyř lidí, kteří nedávno přicestovali do Řecka z Británie. Jsou v karanténě," řekl agentuře Reuters představitel řeckého ministerstva zdravotnictví.

7:10 - Do Česka před koncem roku přišly první dvě dodávky vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, které můžou vystačit až pro víc než 33.000 lidí. První zásilku si rozdělily nemocnice v Praze, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, vakcíny z druhé dodávky se dostaly do všech ostatních krajů. Minulý týden ve středu se začalo očkovat v Ústeckém kraji, na silvestra v Jihočeském, Středočeském, Pardubickém, Plzeňském a Olomouckém kraji. O víkendu se do vakcinace zapojily nemocnice na Vysočině a v Královéhradeckém kraji.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svět dál zápolí s koronavirem, v Česku už je jeho nakažlivější britská…

18.01.2021 21:58 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru

18.01.2021 20:32 Aktualizováno V Česku se potvrdil výskyt takzvané britské mutace koronaviru, která je nakažlivější než nyní…

Kraje dostávají vakcíny podle velikosti populace, uvedl Blatný

18.01.2021 19:42 Dodávky vakcíny proti koronaviru do jednotlivých krajů se podle ministra zdravotnictví Jana…

Česko nakoupí dalších pět milionů jehel a stříkaček kvůli covidu

18.01.2021 19:05 Aktualizováno Česko nakoupí dalších pět milionů injekcí a jehel na očkování proti covidu-19, uloženy budou do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama