Koronavirus v ČR: Mezi 16 oběťmi je i zdravotní sestra Thomayerovy nemocnice

Od vypuknutí koronavirové epidemie v Česku dosud zemřelo 16 pacientů s onemocněním COVID-19. Jednou z obětí nového typu koronaviru je zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice, která je tak zřejmě první obětí nákazy mezi zdravotníky.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

V zemi bylo pozdě večer potvrzeno 2805 případů onemocnění, jedenáct lidí označily nemocnice za vyléčené. Kvůli šíření nákazy v domovech pro seniory ministerstvo zdravotnictví nařídilo, že všechny pobytové sociální služby musejí od pondělí přijímat jen klienty s negativním testem na koronavirus a poté je na 14 dnů umístit na samostatný pokoj. Omezení volného pohybu, které vláda zavedla proti šíření nákazy, potrvá podle všeho i po 1. dubnu.

Server Seznam Zprávy večer uvedl, že jednou z obětí nákazy je zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice, která se tak zřejmě stala první obětí nemoci COVID-19 mezi zdravotníky. "Můžeme potvrdit, že doma zemřela zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice. S ohledem na přání rodiny nebudeme k tomu sdělovat žádné další jiné informace," sdělil ČTK mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

Kraj Vysočina dnes požádal ministerstvo obrany o nasazení armády v domově důchodců v Břevnici na Havlíčkobrodsku zasaženém koronavirem, vojáci ale z kapacitních důvodů pomoci nemohou. Hygienici rozhodli od pondělka zrušit mimořádná opatření, která na dva týdny uzavřela Litovel, Uničov a dalších 19 obcí kvůli šíření koronaviru. Ministerstvo financí hodlá zavést půlroční moratorium na splácení hypoték a úvěrů.

Vláda zřejmě minimálně o týden prodlouží omezení volného pohybu, které v Česku platí od poloviny března. České televizi to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Současné nařízení platí do středy 1. dubna. Vláda by se prodloužením měla zabývat na začátku týdne, poprvé se kabinet sejde v pondělí. Zákaz pohybu se nevztahuje na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení či na pobyty v přírodě a parcích. Lidé by se ale na veřejně dostupných místech měli pohybovat nejvýše po dvou, s výjimkou rodin, účastníků pohřbů a lidí vykonávající své povolání či podnikání.

Problémem posledních dnů je především šíření nákazy v domovech pro seniory a nedostatek ochranných prostředků pro jejich klienty a zaměstnance. V domově důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu se nakazilo 20 z 22 klientů a devět pracovníků. Jedna seniorka, která měla i jiná vážná onemocnění, dnes zemřela v nemocnici. Hygienici v domově nařídili nejméně dvoutýdenní karanténu. Kraj Vysočina kvůli situaci v Břevnici požádal ministerstvo obrany o pomoc armády. Armáda ale uvedla, že z kapacitních důvodů to nelze.

Večer ministerstvo zdravotnictví vydalo mimořádné opatření, v němž nařizuje domovům pro seniory a podobným zařízením přijímat jen ty klienty, kteří podstoupí vyšetření na přítomnost koronaviru s negativním výsledkem. Poté je umístí po dobu 14 dní na samostatný pokoj. "Cílem nového opatření je, aby se u této vysoce citlivé skupiny obyvatel co nejvíce snížila možnost přijít do styku s nákazou," uvedl Vojtěch.

Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková dnes ministru Vojtěchovi v České televizi vyčetla, že ohledně koronaviru včas neřešil situaci v sociálních službách. Podle ní bylo chybným rozhodnutím, že stát nezásoboval poskytovatele těchto služeb průběžně. Ministr se hájil tím, že nejde primárně o jeho odpovědnost. "Nemůže všechno řešit ministerstvo zdravotnictví," uvedl. Odmítl tvrzení, že stát nechal seniory napospas koronaviru.

Volnější režim čeká od pondělka obyvatele Litovle, Uničova a dalších 19 obcí, kteří byli dva týdny v karanténně. Podle hygieniků opatření splnilo svůj účel a policejní hlídky se stáhnou po půlnoci. Oblast se zhruba 24.000 obyvateli byla uzavřena od pondělí 16. března.

Pokračuje i repatriace Čechů ze zahraničí. V Praze dnes přistálo letadlo z Indie se 136 Čechy, především zaměstnanci automobilky Škoda Auto, další dva lety přepravily Čechy z Latinské Ameriky a z Thajska.

Restriktivní opatření kvůli koronaviru tvrdě dopadají na ekonomiku i na řadu domácností. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes v televizi Prima uvedla, že navrhne vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů na půl roku. Bude také chtít zrušit čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti. Návrh na odložení splátek hypoték a úvěrů má podporu opozice. Zavedení podobných opatření chtěli po vládě už v předchozích týdnech.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Předpověď počasí na víkend: Ochladí se, bude i 15 stupňů

18.09.2021 06:30 O víkendu se citelně ochladí. Teploty během dne podle meteorologů spadnou až na pouhých 15 stupňů.

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ordinace dětských praktiků jsou přetížené dětmi s respiračními virózami

18.09.2021 21:59 Aktualizováno Ordinace dětských praktických lékařů jsou po dvou týdnech od začátku školního roku přetížené dětmi,…

Očkovací centrum na Vyšehradě bude pokračovat, změní provozovatele

18.09.2021 14:59 Očkovací centrum v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě bude nadále fungovat. Od pondělí 20.…

Po třech dnech zaznamenaly laboratoře méně než 500 nových případů nákazy

18.09.2021 10:05 Aktualizováno Denní počet nově potvrzených případů klesl po třech dnech pod 500. Za pátek laboratoře odhalily 442…

Ministerstvo upraví dotace na výzkum, na covid-19 bude možné čerpat až 150…

18.09.2021 08:18 Ministerstvo zdravotnictví chce upravit zaměření dotací na zdravotní výzkum do roku 2026. Z nového…

Spolu chce zvýšit proočkovanost očkováním cizinců a spoluprací s VŠ

17.09.2021 09:46 Zvýšit proočkovanost obyvatel Česka proti covidu-19 by podle koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)…

V Česku přibylo třetí den v řadě přes 500 lidí s covidem

17.09.2021 08:39 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Související:

Právě se děje

reklama