Koronavirus zabíjí stejně lidí jako chřipka, upozorňuje lékař

Podíl zemřelých k nakaženým chřipkou je podobný jako u dosud prokázaných úmrtí na koronavirus. V některých letech umírá na chřipku dokonce více lidí, i přes sedm procent. Lidé se proti chřipce přesto nechrání dostatečně, nenechávají se očkovat. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, který se věnuje cestovní medicíně.

Přidejte svůj názor

Lékaři
doporučujeme

Koronavirem, který se šíří z čínského města Wu-chan, se zatím nakazilo přes 4500 lidí a 106 zemřelo, tedy zhruba 2,3 procenta.

"Ve skutečnosti bude (podíl) nižší, protože nevíme o všech případech, jen o těch těžkých," doplnil. Chřipce v letošní sezoně v Česku podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha podlehlo 12 lidí, 57 případů mělo vážný průběh.

"Obecně chřipkové viry způsobí ročně tři až pět milionů případů (onemocnění) ve světě, tedy asi deset procent neočkovaných dospělých a asi 20 procent neočkovaných dětí. Počet obětí může dosáhnout asi půl milionu až 600.000 lidí ročně," uvedl Maďar.

Chřipkového viru koluje každý rok v populaci jiná mutace, objevuje se navíc několik subtypů. Pro populaci je to podle Maďara daleko větší hrozba. "Mám pocit, že kdyby existovala vakcína na koronavirus, tak se dneska spousta lidí postaví do řady. A ověřenou prevenci proti jinému 'zabijákovi' neužíváme dost," dodal.

"Obecně platí, že čím novější je virus, tím větší účinek na společnost má stran nemocnosti a úmrtnosti," řekl Maďar.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v ČR praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996.000 lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo.

Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi pět až deset procent dospělých a pět procent dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Stejně jako chřipce i koronaviru nejčastěji podle Maďara podlehnou starší a jinak oslabení lidé, například pacienti s chronickými nemocemi.

"Do dvou metrů se koronavirus přenáší tak, že kapénky vdechneme nosem nebo pusou a velmi pravděpodobně i přes oční sliznici," vysvětlil lékař. Podle dostupných informací se nakazili i zdravotníci, kteří měli roušku přes ústa a nos. Zatím podle Maďara není jisté, jestli se virus vylučuje z těla ve stolici nebo se přenáší pohlavním stykem. "Prvních 40 lidí se nakazilo nejspíš na tržišti ve Wu-chanu, od nich se ten virus šířil mezi lidmi dál. To je ten hlavní způsob přenosu," řekl.

Další vývoj situace v Česku podle něj bude záležet na tom, jak se zachovají konkrétní cestující, kteří by mohli virus přivážet. Musí u sebe sledovat případné příznaky a pak informovat lékaře. Důvody k panice podle něj nejsou, rizika by ale lidé neměli ani podceňovat.

"Když si lidé uvědomí, že nějaké riziko je, začnou si pečlivěji mýt a dezinfikovat ruce, někdo použije roušku, tak to pomůže i v prevenci jiných sezonních respiračních viróz. Takže nakonec to může být i celé pozitivní," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I výzkum vývoje vakcíny s sebou nese riziko neúspěchu, říká pro EZ Povolná…

03.06.2020 20:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Důrazně odmítá kritiku směřující na její odbornost. Vedoucí tiskového oddělení…

Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

03.06.2020 16:52 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16…

Nové ohnisko koronaviru: Ve FN Brno se nakazilo několik zdravotníků

03.06.2020 13:49 Aktualizováno Fakultní nemocnice Brno musela uzavřít jedno lůžkové oddělení, na kterém ležel pacient nakažený…

V úterý přibylo v Česku nejvíce nakažených za 9 dní

03.06.2020 09:55 V úterý přibylo v České republice 62 nakažených koronavirem, což je nejvíce za posledních devět dní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy