Kraje mají informovat o pomůckách a testovacích kapacitách

Kraje a Praha mají do konce týdne provést inventarizaci svých ochranných pomůcek proti novému koronaviru a testovacích kapacit a informace předat nově vzniklé Radě vlády pro zdravotní rizika, která má dohlížet na chytrou karanténu.

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

ČTK to po dnešní videokonferenci hejtmanů a členů vlády řekli pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Videokonference by se měly opakovat každý týden.

K videokonferenci se kromě hejtmanů a pražského primátora připojili také ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO).

"Shodli jsme se, že bychom chtěli připomínky pro Radu vlády pro zdravotní rizika od krajů. Předpokládám, že mi to hejtmani pošlou. Bude to o tom, jaké jsou zásoby ochranných prostředků a pomůcek, protože nemálo toho, co se nakupovalo, bylo za krajské prostředky. Potom pana premiéra zajímalo, zda bychom dali dohromady kapacity odběrových míst pro odběry testů a kapacity míst, kde jsou vzorky testovány," řekl ČTK Běhounek, který je členem nové rady. Během týdne chce podklady radě odevzdat, počítá s tím, že do pátku je shromáždí od hejtmanů. Dnes, až se rada sejde poprvé, se připojí videokonferenčně.

Hejtmani a pražský primátor kritizovali komunikaci ze strany státu, o zásadních opatřeních se údajně často dozvídali z médií a tiskových konferencích. Hřib po dnešním jednání řekl, že ministr Vojtěch přislíbil zasílání pravidelných informací e-mailem. Hejtmani a pražský primátor by se na videokonferencích měli scházet každý týden. "Pan premiér rovněž deklaroval, že krajům z Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) půjdou data, která jsou aktuálně k dispozici, tedy počty lůžek nemocnic, zásah rizikových skupin a další potřebné údaje," dodal Běhnounek.

Hřib kritizoval fakt, že podle informací v médiích zatím Správa státních hmotných rezerv (SSHM) nenakoupila žádné ochranné pomůcky, což podle primátora dnes Vojtěch a premiér nevysvětlili. "V tuto chvíli není slíbeno nic, zaznělo jen, že to budou řešit na vládě," řekl. Dodal, že zásobování ochrannými pomůckami by měl řešit stát, s čímž počítá i zákon, a nikoliv kraje.

Vznik nové rady pro koordinaci chytré karantény a dalších opatření dnes schválila vláda, v čele rady stanul Babiš. Tým bude mít podle vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Romana Prymuly osm členů, místopředsedy mají být Vojtěch a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dále mají v radě zasednout ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), dva vládní zmocněnci, Běhounek a náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny David Šmehlík. Rada má kromě dohlížení na chytrou karanténu pracovat také na vytvoření státní páteřní sítě laboratoří pro testování či podpořit práci hygieniků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko v lockdownu. Začala platit řada přísných omezení a jedno mírné…

01.03.2021 22:01 Aktualizováno Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic se počínaje dneškem na tři týdny…

Rok s koronavirem. Přes milion nakažených Čechů, lidé se probouzí do…

01.03.2021 21:51 Aktualizováno Dnes je to přesně rok, co testy v Česku potvrdily první tři případy nového typu koronaviru. Nákazu…

Vývoj české vakcíny může pokračovat, schválila vláda

01.03.2021 20:41 Aktualizováno Vláda dnes schválila materiál ministerstva zdravotnictví k pokračování projektu české vakcíny,…

Koalice Spolu chce audit lůžek intenzivní péče a rychlé očkování učitelů

01.03.2021 19:47 Vláda by měla podle koalice Spolu tvořené ODS, KDU-ČSL a TOP 09 zmapovat počty lůžek na jednotkách…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama