Kraje se liší o 30 bodů, PES ale bude platit plošně

Rozdíl rizikového skóre v protiepidemickém systému PES mezi stavem epidemie covidu-19 v jednotlivých krajích je až 33 bodů. Praha je s 42 body blízko od druhého stupně, Karlovarský kraj byl ještě ve čtvrtek v pátém. Opatření ale musí být podle ministra Jana Blatného (za ANO) dál plošná, lidé by přejížděli do otevřených obchodů nebo restaurací, řekl na dnešní tiskové konferenci.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Vláda na nedělním jednání, kde by se mělo rozhodnout o případném zmírnění protiepidemických opatření, bude brát ohled nejen na dosaženou celostátní hodnotu, ale také na vývoj v jednotlivých regionech.

Existuje tak podle Blatného i možnost, že skóre sice bude odpovídat třetímu stupni, přesto se ale obchody v pondělí neotevřou. "Od začátku jsme říkali, že nevnímáme PSA jako robot, ale ve chvíli, kdy by sice skóre v daný den bylo takové, ale v ostatních krajích by byla situace nebezpečná, tak se můžeme rozhodnout jinak," uvedl ministr.

Vývoj epidemie systém hodnotí podle čtyř kritérií, podílu nových případů na 100.000 obyvatel za posledních 14 dnů v celé populaci a mezi seniory, podíl pozitivních ze všech testů a průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, takzvané reprodukční číslo. Každému je přidělena určitá bodová hodnota a výsledek pak odpovídá jednomu z pěti pásem přísnosti protiepidemických opatření. Zmírnění nebo zpřísnění ale nenastává automaticky, lepší stav musí trvat sedm dní, horší aspoň tři. Potom ministerstvo vládě doporučí podle dosaženého pásma změnit i přijatá opatření.

Rizikové skóre statistici počítají nejen celostátní, ale i po krajích či okresech. Jen v nižších stupních rizika, prvním a druhém, by se opatření mohla měnit regionálně. V současné době se vývoj epidemie v krajích liší. Praha se na pouhé dva body přiblížila ke druhému stupni. "Také tu epidemie dříve začala," vysvětlil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. V metropoli lidé rovněž nejvíc omezili pohyb, největší podíl jich může pracovat z domova.

Na začátku epidemie přitom byli obyvatelé hlavního města kritizováni, protože se v Praze virus rychle rozšířil. Dříve se sem vrátila i druhá vlna, už na začátku září Německo Prahu zařadilo mezi rizikové regiony. Premiér Andrej Babiš (ANO) viděl za zhoršením situace také červnovou hostinu na Karlově mostě, kde lidé symbolicky oslavili konec epidemie. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) dnes premiéra na twitteru vyzval, aby se omluvil za to, že obviňoval Pražany ze šíření epidemie.

Praha podle ministra Blatného v současné době posouvá rizikové skóre pro celé Česko do mírnějších pásem. Bez ní by bylo skóre 62 a dál by zůstával čtvrtý, druhý nejpřísnější stupeň. Zatímco metropole a Moravskoslezský kraj jsou v lepších číslech dlouhodobě a ve Středočeském, Libereckém a Plzeňském kraji se situace zlepšuje, v Jihočeském, Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském se horší.

Za rizikový pak Dušek ve své prezentaci označil stav na Vysočině, v Královéhradeckém, Pardubickém a Karlovarském kraji. Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové tyto kraje spojuje to, že je v nich vyšší výskyt nákazy v zařízeních sociálních služeb, jako jsou domovy pro seniory.

 

ON-LINE 93. den války: Ruské jednotky v Donbasu obnovily ofenzívu

27.05.2022 19:14 Ruské jednotky ve směru na město Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny ostřelují pozice…

Předpověď počasí na červen: S tropy meteorologové zatím nepočítají

27.05.2022 06:30 V červnu začíná pravé léto, s tropickými teplotami ale lidé v Česku zatím počítat nemají.…

Kuřecí maso zdražuje po celém světě, vliv má i válka na Ukrajině

27.05.2022 14:42 Kuřecí maso v poslední době zdražuje po celém světě, vliv má více faktorů - válka na Ukrajině,…

Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský…

27.05.2022 13:33 Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Elektřina pro nové zákazníky ČEZ s fixovanou cenou se zdvojnásobila

25.05.2022 20:53 Noví zákazníci společnosti ČEZ nyní zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny,…

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje

27.05.2022 08:05 Epidemie koronaviru v Česku dál zpomalila, v uplynulých sedmi dnech odhalily laboratoře kolem 1700…

V Česku se potvrdily další tři případy opičích neštovic

26.05.2022 14:37 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil další tři případy opičích neštovic v ČR, celkem jich je pět.…

V Česku je předběžně potvrzen druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 19:10 Aktualizováno Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup…

25.05.2022 14:22 Dá se očekávat, že pokud by stát nakupoval vakcíny proti neštovicím, bude to společný nákup pro…

Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

24.05.2022 18:03 Ke zdravotnímu pojištění je přihlášeno téměř 366.000 uprchlíků z Ukrajiny, za naprostou většinu z…

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic

24.05.2022 17:46 Aktualizováno V Česku se předběžně potvrdil první případ opičích neštovic, které se v poslední době šíří z Afriky…

Podle ministerstva neexistují údaje o efektivitě vakcíny i na opičí…

24.05.2022 15:54 Aktualizováno Neexistují údaje o tom, zda vakcíny proti pravým neštovicím chrání proti opičím neštovicím, které…

Opičí neštovice se šíří neobvykle rychle. Nikdo neví proč, v Česku zatím…

22.05.2022 21:14 Aktualizováno Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA,…

Čeští lékaři by u lidí s příznaky měli zvažovat i opičí neštovice

20.05.2022 11:01 Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky…

Hospitalizovaných s covidem je nejméně od září, za sedm dní přibylo 2201…

20.05.2022 08:14 Nových případů nemoci covid-19 v Česku v mezitýdenním srovnání opět ubylo. Laboratoře za posledních…

Související:

Právě se děje

reklama